Ruská šou Pavla Novotného: Bolo za tým niečo viac? Padli aj slová o násilí

  0
  Starosta pražskej mestskej časti Řeporyje Pavel Novotný v ruskej televízii (Autor: ReproFoto YouTube)

  Vystúpenie Pavla Novotného v ruskej štátnej televízii Rossija 1 sa v Česku preslávilo.

  Niektorí řeporyjského starostu oslavujú, iní zatracujú a iní tvrdia, že Rusom urobil užitočného idiota a poslúžil záujmom ruskej propagandy.

  Že išlo o užitočnú idiociu, si myslí napríklad člen RRTV Vadim Petrov.

  „Áno, tiež som presvedčený, že Pavel Novotný zohral rolu užitočného idiota, aby ruská štátna televízia predviedla miliónom svojich divákov, ako vyzerajú, hovoria a správajú sa politici po tridsiatich rokoch, čo nás Rusi odovzdali Američanom. Putin si doma môže pripísať body,“ uvádza.

  „Nechcem už napádať poslaneckú iniciatívu s listom Kongresu US. Ale toto je ukážka geniálnej informačnej operácie, s ktorou ani BIS, ani algoritmy sociálnych sietí nedokážu nič urobiť. Ako vidieť, nemusí sa pracovať s dezinformáciou, stačí reálnu skutočnosť zarámovať do ,správneho‘ kontextu.“

  Zdroj: Facebook/Vadim Petrov

  Krátku úvahu na túto tému pridala aj analytička Tereza Spencerová.

  „Niektorí tu u nás majú z Novotného ,šou‘ v ruskej televízii radosť, ako im to tam natrel, iní majú potrebu sa ospravedlňovať alebo sa od neho dištancovať. Ale oni, keď si ho do programu, ktorý v Rusku sledujú milióny ľudí, pozývali, výsledok určite predpokladali, pretože určite vedeli, koho že si to pozývajú. Putin nedávno ,vyzval‘, aby sa v Rusku prestali ,voziť‘ po Ukrajine. Čo keď len hľadali ,vhodný argument‘ na určenie nového ,terča‘ a Novotný v role ,užitočného idiota‘ nesklamal? Schválne, ako sa budú v najbližších týždňoch a mesiacoch vyvíjať naše vzťahy s Ruskom. Čína a Rusko tu budú, zrejme navždy, bez ohľadu na Novotného alebo Hřiba, ale ktovie, ako budeme vyzerať my (ako Európa aj ako Česko) o desať rokov. A možno aj skôr.“

  Zdroj: Facebook/Tereza Spencerova

  Názor, že Pavel Novotný Rusom poslúžil ako užitočný idiot, má aj právnik Petr Kolman.

  Názor Petra Kolmana

  To isté si myslí koordinátor hnutia Trikolóra Petr Viktorýn, ktorý pridal ešte pár slov k Novotnému.

  „Pavel Novotný úplne bravúrne zvládol rolu ,užitočného idiota‘ pri medzinárodnej odpovedi na otázku, ,kto že sú tí nespokojní politici v ČR, ktorí podnecujú k demonštráciám‘,“ píše.

  „Ďakujem, svet v tom má konečne jasno a my si môžeme oddýchnuť, že zo žiadnej strany žiadna vojenská invázia nehrozí, pretože toto nie je na vojnu, ale na prejav súcitu. Taká ,fúzatá Greta‘ túžiaca po publicite, inak sa hnevá a mračí a to nikto nechce.“

  Zdroj: Facebook/Petr Viktorýn

  Ale na Novotného výstup prišla aj chvála. Napríklad od komentátora Petra Honzejka zo servera Aktuálně.cz.

  „Iste, Pavel Novotný je svojím spôsobom klaun,“ uznáva. „Lenže dobrý klaun svojimi kúskami vždy nasvecuje niečo podstatné. A pokiaľ starosta štvortisícovej mestskej časti Řeporyje pôsobí ako najvýraznejšia persona ODS, nevdojak to ukazuje, ako zúfalo chýba celej českej stredopravej opozícii vodcovská osobnosť, ktorá by nepôsobila nevýrazne, formálne, sivo. Niežeby museli napríklad Petr Fiala alebo Vít Rakušan jazdiť na multikáre s fangľou k ruskej ambasáde. Ale mali by minimálne predviesť niečo, čo zaujme. Možno veľkorysé spojenectvo či silný programový ťahák. Jednoducho opak súčasnej mdlosti a sivosti, niečo, čo zapôsobí tak silno ako Novotný v ruskej štátnej televízii. Inak nemajú šancu získať pozornosť, a tak ani dosiahnuť úspech,“ tvrdí Honzejk.

  Zdroj: Facebook/Petr Honzejk

  Bývalý člen zastupiteľstva Brna za hnutie Žít Brno Martin Freund už tuší, že politika sa ďalej bude uberať Novotného smerom.

  „Už dlhšie si kladiem otázku, ako v čase, keď sa z politiky stala reality šou a spôsob oslovovania voličov sa čoraz menej dá rozoznať od spôsobu, ako predať jogurt, môžu uspieť strany, ktoré sa snažia vnášať nejaké idey. Je to tak, že táto doba jednoducho nahráva ľuďom ako Trump alebo Babiš, ktorí skutočne predávajú seba ako značku skoro až takým cirkusovým spôsobom. Trump s jeho twitterom to dotiahol do dokonalosti. Prakticky vyhral nie navzdory tomu, že hovoril hlúposti a médiá o nich referovali, ale naopak preto, že hovoril hlúposti takým spôsobom, že sa dokázal dostať do žiary reflektorov oveľa častejšie ako jeho nudní súperi,“ podotýka Freund.

  „A teraz si hovorím, možno to, ako to robí Pavel Novotný, ktorý to pochopil úplne rovnako, pretože z toho prostredia vychádza, je možno hodné pozornosti aj z tohto dôvodu. Nechcem ho politicky preceňovať, ale minimálne ukazuje, že sa podobné zbrane dajú využívať aj na útok z trochu iných pozícií, než na ktoré sme pri podobnom počínaní zvyknutí. A že to môže nejako fungovať. A to sa mi zdá celkom zaujímavé. Možnože podobným typom politikov jednoducho skutočne patrí budúcnosť, či už sa nám to páči, alebo nie,“ uzatvára Freund.

  Zdroj: Facebook/Martin Freund

  S nadšením privítala Novotného výstup advokátka Klára Long Slámová, preslávená obhajobou Jiřího Kajínka.

  „Tu je to celé aj s prekladom,“ zdieľala video od Romana Mácu. „Pavel Novotný jednoducho top! A ten chlapík, ktorý sa Čechov ako jediný zastal, skončí asi na Sibíri. Pozrite si to fakt do konca, je to veľmi zaujímavé, ako Čechov obviňuje jeden z tých boľševikov z toho, že rozpútali občiansku vojnu atď. Pavel by mal dostať ochranku,“ tvrdí Slámová. A dodala heslo „Pavel na Hrad“.

  Názor Kláry L. Slámovej

  A ozval sa aj moderátor a zabávač Luděk Staněk z Mall TV s poznatkami o ruskej televízii.

  „Na tých videách s Pavlom Novotným je  najzaujímavejšie, aká hrozná je tá ruská televízia. Ako tí ľudia rozprávajú, ako hovoria ,odpovedzte‘ namiesto ,odpovedzte, prosím‘, ako nekladú otázky, ale deklamujú prejav pre publikum. Taký akože Fox News na veľmi silných steroidoch. Všetci tí ľudia, čo dookola kvília, že zo západnej spoločnosti sa stala orwellovská spoločnosť, by sa mali dívať na toto týždeň v kuse. V každom prípade si myslím, že Pavel prejavil veľmi dobrý inštinkt – to, ako to s nimi zohral, bola vlastne jediná dôstojná možnosť v takej relácii uspieť.“

  Zdroj: Facebook/Ludek Stanek

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu