Konev, vlasovci… Generál Pavel: Hanbil som sa za Zemana. Ja na Hrad? Poviem to jasne

  0
  Generál Petr Pavel (Autor: Daniela Černá)

  Hneď na začiatku generál Pavel uviedol, že kandidovať za prezidenta bude za určitých okolností. „Pokiaľ uvidím, že do ďalšej prezidentskej voľby pôjdu ľudia, ktorí budú evidentne voliteľní a budú podľa môjho názoru predstavovať pre tento štát skôr nebezpečenstvo, tak potom do toho pôjdem, pretože to budem považovať za svoju povinnosť,“ vyhlásil.

  Moderátor Martin Veselovský to komentoval, že jeho úloha sa podobá blanickým rytierom. „Dá sa to tak povedať,“ uznal generál.

  Veselovský sa ešte spýtal, či to myslí vážne, a generál to potvrdil. „Pretože ja som toho názoru, že pokiaľ človek cíti, že môže niečo urobiť, a neurobí to, tak potom to môže vyčítať len sám sebe. A ja by som si určite vyčítal, keby sme sa dostali do situácie, ktorá nás potom povedie k tomu, že budeme zase len nadávať po krčmách, a ja by som pre to neurobil vôbec nič. Tak to by ma mrzelo,“ zdôvodnil svoj postoj.

  Moderátor poznamenal, že to znie, akoby bol presvedčený o vlastnej voliteľnosti, ale Pavel odpovedal, že nie je, len chce urobiť skutočne všetko, čo môže.

  Následne dostal Petr Pavel otázku, kto sú tí politici, ktorí by ho prinútili kandidovať. Generál konštatoval, že v Česku sú politici, ktorí sa netaja sympatiami k Rusku, k Číne alebo sa inšpirujú premiérom Orbánom. „A ja si myslím, že ani maďarský, ani ruský, ani čínsky model nie je ten, v ktorom by som chcel žiť, takže v takom prípade by som urobil všetko pre to, aby som sa tomu aspoň pokúsil zabrániť,“ povedal.

  Veselovský sa priamo spýtal, či by bol takým človekom Andrej Babiš, a Pavel premiéra označil za človeka, ktorý sa Orbánom inšpiruje a ktorý by ho motivoval do boja o Pražský hrad sa prihlásiť.

  Andrej Babiš

  Andrej Babiš. Zdroj: TASR

  Veselovský pokračoval so slovami, že už testuje, ako na neho budú ľudia reagovať, ale Pavel sa bránil, že ho pozvali na niekoľko besied o NATO a že by to ako skúšanie vôd nenazval. Ale dodal, že názor, že by mal za prezidenta kandidovať, počuje na besedách celkom často.

  „Samozrejme v tom vidím určitý záväzok, pretože je mi ľúto tým ľuďom brať nejakú nádej, ktorú do mňa môžu vkladať. Ale na druhej strane hovorím tiež to, že keď sa pri tých besedách bavíme, ako by sa asi mal správať zodpovedný občan demokratickej krajiny, tak jedným z tých aspektov zodpovedného občana je aj to, že v prípade, že usúdi, že situácia si to vyžaduje a on na to má nejaké predpoklady, tak by mal aj kandidovať. Nenechávať to len na tých, ktorí v tom vidia príležitosť,“ objasnil Pavel.

  Moderátor sa potom spýtal, či sa stretáva aj s odporcami. Generál to potvrdil. A padla otázka, či by teda mohol krajinu spájať. Pavel odpovedal, že nemá vo zvyku sa niekomu zaliečať, ale zároveň vraj neodsudzuje tých, ktorí majú iný názor než on.

  „Pokiaľ pri tých besedách má niekto výrazne iný názor, ja sa mu na to snažím férovo odpovedať. Pokiaľ moje argumenty berie, v poriadku. Pokiaľ ich neberie a stojí ďalej na svojom, tak, samozrejme, ja nebudem hľadať iné spôsoby, zvlášť nie tie, ktoré považujem za zaliečavé, aby som toho človeka získal na svoju stranu,“ vysvetlil generál.

  Padla aj téma členstva v KSČ. Pavel povedal, že bol v strane štyri roky, ale v armáde demokratickej krajiny bol 29 rokov. „A aj keby som chcel nejakým spôsobom porovnávať to, čo sa mi povedzme podarilo pokaziť za 4 roky, prípadne urobiť dobré za 29 ďalších rokov, tak v tom vidím určite skôr to dobré,“ zhodnotil generál. Za dané obdobie sa vraj môže obviňovať akurát z nedostatku vzdelania alebo z mladíckej naivity.

  „Rozhodne v tom nebola žiadna snaha získať výhody, pretože v tom čase som pracoval v takej práci, ktorá mi rozhodne žiadne výhody neposkytovala. Ja som za ten čas nikomu neublížil, pokiaľ som sa o niečo snažil, tak skôr o to, aby to bolo lepšie,“ dodal.

  Veselovský sa spýtal, či je 30 rokov po páde komunizmu pre Česko dobré mať v najvyššej funkcii človeka s komunistickou minulosťou. A Pavel odvetil, že rovnakú otázku je možné položiť vzhľadom na predsedníctvo Vojenského výboru NATO, kde to vraj spojencom vôbec neprekážalo. Tridsať rokov po roku 1989 by sa podľa neho skôr malo posudzovať, čo dotyčný robil potom. Tiež povedal, že bol vždy verný svojej krajine.

  Vraj necíti potrebu sa nejako ospravedlňovať. „Narodil som sa do nejakého systému. Žiadnu alternatívu som v tom čase nevidel ani nemal.“

  Veselovského zaujímalo, kde by bola jeho hranica lojality ku krajine. „Tá hranica je v svedomí každého. Musím povedať, že v okamihu, keď sa začali v priebehu 80. rokov množiť situácie, keď v Poľsku najprv začali nepokoje, nasledovali v ďalších krajinách, keď sme uvažovali interne o tom, ako by sme sa asi zachovali, pokiaľ by rovnaká situácia nastala u nás, tak sme sa bavili s množstvom kolegov a úplne sme sa zhodli, že keby náhodou mal prísť rozkaz postaviť sa so zbraňou v ruke proti našim vlastným ľuďom, tak tam je stopka. Tam jednoducho do toho už nepôjdeme, aj keby to malo stáť čokoľvek.“ Dodal, že je rád, že k ničomu takému nedošlo a rovnaký názor malo aj velenie armády.

  Moderátor ešte namietol, že ako člen KSČ musel uznať, že vstup vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 nebola invázia. Pavel podotkol, že to vtedy nebolo súčasťou debaty.

  „Ale ja som nebol nikdy svedkom toho, že by sme viedli nejakú retrospektívnu diskusiu,“ vyhlásil generál s tým, že do strany vstupoval pod vplyvom zmien, ktoré sa diali a ktorých chcel byť súčasťou. „Ak ma niečo motivovalo, tak to bolo to, čo je pred nami, nie to, čo je za nami.“ Na august 1968 mal vraj svoj vlastný názor a nikto sa ho naň nepýtal.

  Reč bola aj o jeho vzťahu k prezidentovi, keď Pavel zopakoval svoju myšlienku, že ľudia v okolí Miloša Zemana mu škodia. Škodia mu vraj tým, ako sa stavajú do iných rolí, než im prislúchajú, prípadne aj svojimi väzbami. „To si myslím, že škodí prezidentovi možno často viac než jeho vlastné výroky,“ doplnil. Vyhlásil, že sa za konkrétne výroky prezidenta hanbí.

  Miloš Zeman

  Miloš Zeman. Zdroj: TASR

  Došlo aj na pomník vlasovcom a Pavla Novotného. Pavel odpovedal, že ide o „trucakciu“, vzhľadom na reakciu na odstraňovanie sochy maršala Koneva. V súčasnosti vraj stavanie pomníka vlasovcom nie je aktuálne.

  „Ale zároveň by bolo dobré, aby sme sa dokázali na tú situáciu pozrieť pokiaľ možno bez emócií a riešiť ju dôstojne a nie tým, že si budeme navzájom robiť takéto prieky,“ poznamenal.

  Dodal, že sa hanbil za Miloša Zemana, keď sa postavil radšej za cudzieho ministra kultúry než za vlastného starostu. „V princípe, aj keby s tým vlastným starostom nesúhlasil, tak taký nevyberavý zásah ministra cudzieho štátu jednoducho nie je namieste a mal by byť odmietnutý,“ tvrdil.

  Rozhovor nájdete na webe Aktuálně.cz.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu