štvrtok, 24 septembra, 2020
24.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Revolúcia proti Babišovi? Zablokujeme Prahu! Sedliaci mu nepomôžu. Pribúda výziev na akciu

Revolúcia proti Babišovi? Zablokujeme Prahu! Sedliaci mu nepomôžu. Pribúda výziev na akciu

Ako sme už informovali, do Česka dorazila finálna verzia auditu Európskej komisie o konflikte záujmov Andreja Babiša.

Krátku analýzu záverov auditu priniesol server Neovlivni.cz a Sabina Slonková, ktorí sa odvolávajú na anonymný zdroj oboznámený s auditom. Podľa servera sú tieto závery v podstate zhodné so závermi predchádzajúceho auditu a ide o konečnú verziu. Väčšina pripomienok, ktoré česká vláda k auditu poslala, bola vraj odmietnutá. „Licitovať sa už môže len pokiaľ ide o konečnú sumu, o ktorú pre svojho premiéra Česká republika príde,“ píše sa v článku.

Pre Babišov konflikt záujmov vraj Európska únia nepreplatí ani korunu na dotáciách pre Agrofert a tie tak pôjdu z vrecka českého štátu. Dohromady ide o necelých pol miliardy korún (takmer 19,6 milióna eur).

„Andrej Babiš je osobou, ktorá profituje z hospodárenia Agrofertu. Opatrenia, keď vložil holding do zvereneckého fondu, sú nedostačujúce. Ovládal ho cez svojich rodinných príslušníkov a manažérov,“ potvrdil hlavné závery zdroj oboznámený s auditom podľa servera Neovlivni.cz.

Vzhľadom na počet odporcov Andreja Babiša v Česku sa už začalo špekulovať, ako sa k zisteniam postaví. Niektorí už predpokladajú, že Andrej Babiš kauzu ustojí. A bude nutné ho z kresla premiéra dostať inými prostriedkami.

Napríklad odborník na krízovú komunikáciu Jan Jetmar už vyzýva na blokádu Prahy.

„Ako sme na tom? On sám dočerta nepôjde, to by si radšej odsekol ruku. Peniaze nevráti, to by si radšej odsekol nohu. Dotácie si nechá vyplácať od Českej republiky. Potrebuje ich. Dostáva na dotáciách viac, ako odvádza na daniach, keď príde o dotácie, celý Agrofert pôjde tam, kam jemu sa nechce,“ podotkol.

„Čo nám zostáva? Občianska neposlušnosť. Blokovať vlakové stanice, metro, letisko. Blokovať priechody v mestách. Vyhlásiť štrajk. Ten zločinec a eštebácky udavač musí ísť preč! Keď zablokujeme Prahu, tak ho to položí a sedliaci mu nepomôžu,“ tvrdil na Facebooku.

Zdroj: Facebook/Jan Jetmar

Ďalšie tvrdé vyjadrenie, ktoré by sa dalo pokladať za výzvu, pridal politológ Jiří Pehe na Twitteri.

„Pokiaľ bude chcieť občianska spoločnosť donútiť po audite EK Babiša k odchodu, nebudú stačiť demonštrácie vo festivalovom duchu raz za dva, tri mesiace. Bude potrebný scenár Hongkong, Čile, Libanon. Teda demonštrácie každý deň, dokým AB neodíde. Máme na to?“ pýtal sa Pehe spolku Milión chvíľok pre demokraciu.

 

 

Zdroj: Twitter/Jiří Pehe

Vzhľadom na to, že Jiří Pehe je pomerne známy komentátor, jeho slová vyvolali viacero reakcií. Poslanec JAP Lubomír Volný vraj chce dokonca angažovať políciu.

„Na autora tohto tweetu som podal TO, pre podozrenie z podnecovania k nenávisti a násiliu. Autorom uvedené akcie sú synonymom pre používanie násilia vrátane vraždenia oponentov na presadenie politických cieľov. Akciami, ktoré dnes autor podnecuje, sa dostal k moci Hitler, pán Pehe,“ odkazuje.

Zdroj: Facebook/Mgr. Lubomír Volný

„Pehe vyzýva na prevrat. Už podáva vysvetlenie?“ pýtal sa poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

Komentár Jaroslava Foldynu

Podobne sa pýtala aj novinárka Lucie Groene Odkolek, či si Jiří Pehe praje násilie.

Zdroj: Facebook/Lucie Groene Odkolek

„Tak už je to konečne jasné, pravda a láska v podaní ich privatizátorov musia zvíťaziť za každú cenu, bez ohľadu na parlamentný demokratický systém a výsledky volieb. Jiří Pehe žiada Hongkong, chce azda tiež demonštrácie s Molotovovými koktailmi, nelegálne obsadené verejné budovy, kde demonštranti vyrábajú improvizované zbrane a používajú ich? Také správy z Hongkongu prinášali totiž tiež médiá okrem slobodného vyjadrovania názorov,“ vyjadril sa k Pehemu bývalý hajtman Michal Hašek.

A pokračoval: „Sme parlamentnou republikou, máme svoje slobodne zvolené demokratické inštitúcie a predovšetkým tie majú ústavne riešiť politické problémy, tak je to aj dnes v kauze auditov EÚ. Verím v rozum drvivej väčšiny obyvateľov Českej republiky a prajem im predovšetkým pokojný adventný čas plný lásky k blížnym.“

Zdroj: Facebook/Michal Hašek

„Babiš, demisiu, demisiu, demisiu, lebo urobíme revolúciu!“ hrozil Miloš Rejmont, lekár a člen TOP 09 z Jablonca nad Nisou.

Zdroj: Facebook/Miloš Rejmont

„Bez ohľadu na ten audit sa mi zdá perverzné, keď dotácie idú firmám multimiliardára,“ uviedol komentátor Hospodářskych novín Petr Honzejk.

„Mal šťastie, mal kontakty z minulého režimu, ovládol politikov, potom sa stal ich kápom. Ale prečo by si ešte, preboha, mal mastiť vrecká na úkor ľudí, ktorí ,verejnú podporu‘ fakt potrebujú?“ pýtal sa ďalej.

Zdroj: Facebook/Petr Honzejk

Pre doplnenie dodajme, že podľa servera Novinky.cz najvyšší štátny zástupca Pavel Zeman v stredu na tlačovej konferencii oznámi, ako rozhodol o kauze Čapí hnízdo, ktorá tiež súvisí s dotáciami. Najvyšší žalobca môže uznesenie o zastavení trestného stíhania premiéra Andreja Babiša zrušiť, čím by trestné stíhanie pokračovalo, alebo ho potvrdiť a prípad tak definitívne ukončiť.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Čaputová so Zelenským sa zúčastnili na podpise dohody o využívaní letiska v Užhorode

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa vo štvrtok s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským zúčastnila na uzatvorení dvoch dohôd, ktoré podpísali minister dopravy a...

Hrubala naďalej prešetruje únik o hlasovaní senátu v prípade Kuciakovej vraždy

Predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ján Hrubala naďalej prešetruje únik informácií o hlasovaní senátu 2T vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny...

Parlament nebude rokovať o pláne obnovy, poslanci neschválili program schôdze

Plénum nebude v rámci 13. mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR rokovať o pláne obnovy. Poslanci neschválili program schôdze, ktorú inicioval opozičný...

Duban: BFF rokuje s nemocnicami o umožnení splácania ich záväzkov

Vlastník pohľadávok voči nemocniciam naďalej rokuje s jednotlivými zdravotníckymi zariadeniami, ako i Ministerstvom zdravotníctva SR o umožnení splácania ich záväzkov. V reakcii...

Parlamentný Výbor sa zaoberal previerkou Bonulu, aj aplikáciou Moje ezdravie

Odobratie bezpečnostnej previerky spoločnosti Bonul aj únik informácií z aplikácie Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) boli témami stredajšieho (23. 9.) rokovania Osobitného...

Východnú hranicu pri Sobranciach nelegálne prekročili aj migranti s COVID-19

Dvaja z 11 migrantov, ktorí v uplynulých dňoch nelegálne prekročili vonkajšiu hranicu s Ukrajinou, boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19. Všetci policajti, ktorí s cudzincami...

Premiér Matovič, aj vicepremiér Sulík sú proti kvótam pri prerozdeľovaní migrantov

Premiér Igor Matovič (OĽANO) je proti kvótam . Na sociálnej sieti uviedol, že európskym partnerom úprimne a odvážne oznámime, že s...
Slovensko
Pozitívne vzorky 7,629 +360 Dnes Úmrtí 41 Uzdravení 3,978 Infikovaných 3,610 Last updated: 24. septembra 2020 - 14:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky