Generál Šedivý: Európa si zvyká na útoky. Erdogan? Hrozí nová vlna teroru. Brániť sa dá aj hasiacim prístrojom

0
Generál v zálohe Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálneho štábu Armády ČR (Autor: Hans Štembera)

S blížiacimi sa sviatkami Európa zažila sériu útokov. Ten najznámejší sa udial v Londýne pri útoku nožom. Dvaja ľudia zomreli a ďalší sú zranení. V akom vážnom nebezpečenstve sú ľudia v Európe a malo by ich upokojiť, že oproti posledným rokom množstvo útokov kleslo?

Treba vidieť, že spôsob tých útokov sa po niekoľkých skutočne veľkých útokoch – či už trhavinou, alebo strelnými zbraňami – a po tých opatreniach prijatých predovšetkým v západnej Európe zmenil. Ako zbraň sa začali používať autá a nože. Tu treba vidieť, že počet obetí nie je taký veľký, ale riešenie a hrôza, ktorá sa okolo toho začína odvíjať, majú tiež veľmi negatívny dosah na verejnosť.

Myslím, že sme tým štátom, ktorý nie je v hľadáčiku teroristov, pretože komunita, ktorá by skryla takých útočníkov alebo ich menovala medzi sebou, je u nás veľa malá. Ale stále platí, že musíme byť veľmi opatrní a sledovať, čo sa u nás deje. Byť si vedomí toho, že toto všetko sa môže stať aj u nás a nie sme proti tomu imúnni.

Poďme sa ešte pozrieť na to, ako útočníka v Londýne zneškodnili. Pozornosť upútal poľský kuchár, ktorý išiel proti útočníkovi s klom veľryby, a ďalší s hasiacim prístrojom. Čo nám hovorí zvláštna voľba prostriedkov na obranu, pretože Londýnčania pri sebe nesmú mať nôž?

Podstatou obrany bolo, že tí traja ľudia sú skutočne statoční, a ten odpor voči útočníkom je už dnes zakorenený vo vedomí ľudí, pretože nejde o prvý útok. Navyše si myslím, že na tomto mieste išlo už o druhý. Po druhé, že tí ľudia sú pripravení brániť sa – čímkoľvek, čo im k tomu pomôže. Napríklad hasiaci prístroj je veľmi účinnou zbraňou, pretože útočníka oslepí, takže statočnosť bola sprevádzaná tým, že vzali do rúk, čo mali k dispozícii.

Bolo tam jedno obrovské šťastie, že terorista mal na sebe len atrapu výbušnín, aspoň tak sa to prezentuje. Keby to boli reálne výbušniny a odpálil ich, tak by všetci traja zomreli. Predpokladám, že keď zásah proti útočníkovi vykonali, museli si byť zároveň vedomí, že také nebezpečenstvo existuje, lebo nemohli vedieť, či ide len o atrapu výbušného pásu.

Čo teda hovoríte na ten zákaz mať pri sebe nôž, slzný sprej a podobné predmety? Pomáha to v prevencii terorizmu?

Neviem, či by sa tým, že niekto pri sebe bude mať väčší nôž, situácia dramaticky zmenila. Problém spočíva v tom, že útočník, ktorý vykoná útok nožom, spravidla ľudí prekvapí a čas varovania je veľmi krátky.

Útočiť na niekoho, kto drží nôž, nožom nie je úplne optimálne. Ja viem, že to znie pomerne jednoducho, ale útočiť a brániť sa nožom – to sa spravidla končí vážnymi zraneniami. Samozrejme, že Veľká Británia hľadá nejaký spôsob, ako ochrániť ľudí, ale zároveň chce zabrániť, aby pri sebe ľudia mali také zbrane, ktorými by mohli útočiť.

To je prístup odlišný od Českej republiky, kde pri sebe môžete mať skrytú pištoľ, ak máte zodpovedajúci zbrojný preukaz a právo na držanie zbrane. U nás nie je zákaz taký striktný. Keď u nás budete mať nôž dlhší ako desať centimetrov, nikoho to neprekvapí.

Faktom tiež je, že keď si môžete kúpiť v obchode aj väčší nôž, musíte ho odniesť domov. Ide o taký zákaz pre zákaz. Myslím, že to nie je najšťastnejšie riešenie, lebo nevyrieši problém.

Nie je to trochu aj paradoxné riešenie? Vzhľadom na to, že v podstate keď útočník použije nôž alebo strelnú zbraň, tak sa k prostriedku zabíjania evidentne aj tak dostane, hoci je nelegálny. Zatiaľ čo občania majú zakázané ich nosiť.

To je ten problém. Na jednej strane dochádza k striktnému zákazu mať pri sebe dlhší nôž, a to nielen vo Veľkej Británii, podobný zákaz majú aj iné štáty. Ale ten, kto ho chce zneužiť, tak pokiaľ si kúpi kvalitný kuchynský nôž v obchode, má okamžite v ruke zbraň a má výhodu oproti ľuďom, ktorí zbraň nemajú.

Viem, že nie je možné, aby pri sebe mal každý zbraň alebo niečo, čo by mu umožnilo sa brániť, ale ako ste naznačili, tak poctiví ľudia chodia nevyzbrojení a rešpektujú nariadenie dané úradnými predpismi vo Veľkej Británii a ten útočník má obrovskú výhodu, pretože nôž môže kúpiť kdekoľvek, skryť ho a neskôr útok vykonať.

Keď na vás niekto zaútočí zozadu a bodne do smrteľného miesta, človek sa môže ťažko brániť. Každý, kto by v blízkosti mohol zasiahnuť a nemá v ruke podobnú zbraň alebo niečo, čím môže napadnutého brániť a zabrániť ďalšiemu útoku, tak má obmedzenú možnosť obrany. Zabudnite, že si niekto namotá na ruku kabát a uchráni sa proti útoku nožom. To nie je žiadna veľká ochrana.

S útokmi okolo Vianoc sa objavujú ironické poznámky o začínajúcej sa vianočnej sezóne, v ktorej sa podobné veci dejú častejšie. Začíname si na ne s prichádzajúcimi sviatkami zvykať?

Myslím, že Európa už si zvyká na útoky. Keď sa pozriete na reakcie verejnosti v jednotlivých štátoch, tak sa de facto útok komentuje, ale začínajú to brať ako realitu, s ktorou sa musia zmieriť a ktorá môže postihnúť kohokoľvek, kedykoľvek. Kedysi prežívali po útoku hrôzu, dnes politici vyjadria sústrasť pozostalým, zraneným a tým sa to pre nich končí. Prijmú formálne opatrenia a, bohužiaľ, sa situácia opakuje znovu.

Domnievam sa, že ide o vec, ktorej pravdepodobne nezabránime, pretože realita je taká brutálna, že ide skôr o otázku našej dobrej prípravy, aby sme sa v takom prípade dokázali správne zachovať a skutočne vedeli, čo je účinná zbraň, ktorú môžeme v našom prípade použiť.

Ten hasiaci prístroj je relatívny prostriedok obrany, ale v každom prípade, keby na sebe mal reálnu trhavinu a odpálil sa, tak by zahynuli všetci, ktorí sa ho snažili zastaviť.

Za aký dôležitý považujete fakt, že útočníkom bol prepustený terorista?

To je vec, ktorú budú musieť vo Veľkej Británii skutočne analyzovať, ale medzi nami my máme za sebou tiež podobné prípady.

Napríklad v Žďáre nad Sázavou, keď psychicky narušenú pani riadne nesledovali po prepustení z psychiatrickej liečebne a následne vykonala hrozný čin. Ale sú aj prípady, keď kriminálnici, ktorých prepustili za dobré správanie, sa vracajú späť, pretože sa znovu dopúšťajú trestnej činnosti.

V tomto prípade je to o to významnejšie, lebo išlo o teroristu, o ktorom sa vedelo, že je nebezpečný, a niekto usúdil, že je prevychovaný. A on vykonal tento útok. Je vec daného štátu, ako sa bude správať. Napokon myslím, že premiér Johnson sa vyjadril k tejto téme niekoľkokrát, ale ako to bude vyzerať v realite…

Boris Johnson

Boris Johnson. Zdroj: TASR

Je nebezpečenstvo, ako sa budú vracať teroristi Islamského štátu do jednotlivých štátov. Hrozba Turecka je absolútne neprijateľná, teda že bude teroristov posielať bez toho, aby boli odsúdení v mieste, kde došlo k páchaniu teroristických a kriminálnych činov.

Tak sa vlastne prenáša terorizmus v úplne inej kvalite na pôdu Európy, pretože sa sem dostanú teroristi, ktorí sa prípadne radikalizovali až v Európe. Je veľké množstvo ľudí, ktorí sú skúsení, a nejde o žiadnych amatérov, ale bezohľadných vrahov, ktorí v ľudskom živote nevidia žiadnu hodnotu.

Je nutné, aby sa tým Európa vážne zaoberala a našla riešenie. Títo ľudia sa budú musieť za trestnú činnosť spáchanú – napríklad násobná vražda – odsúdiť na doživotie. Koľko ľudí prichádzajúcich z východu a sú bojovníci Islamského štátu sa dopustí mnohonásobných vrážd a my ich zavrieme na päť rokov a potom ich pustíme medzi normálnych ľudí? To je obrovské nebezpečenstvo.

Spomenuli ste aj Českú republiku s tým, že ani tá nie je mimo nebezpečenstva. Ako situáciu v krajine vidíte, hovorí sa o zabránení niekoľkých útokov zo strany spravodajských služieb.

Tvrdí sa to. Spravodajcovia a polícia k tejto téme nedávajú mnoho otvorených informácií. To, že ich prerušili, deklaruje, že k nejakým mohlo dôjsť. A ukazuje, že nebezpečenstvo tu latentne existuje a musíme sa tomu maximálne venovať a venovať sa tomu, ako sa mení prostredie v spoločnosti a v komunitách, o ktorých sa často bavíme.

Donedávna nikto nehovoril, že sú tu niektorí ľudia, ktorí bojovali na strane Islamského štátu na Strednom východe. Dnes sa hovorí o jednotlivcoch a nevieme, či ich nie je dokonca viac. To je vec, ktorá u nás má určité oneskorenie, pretože predsa len sme ešte stále z obdobia za železnou oponou viac homogénnou spoločnosťou, ale to sa postupne mení.

Mali by sme nejakým spôsobom repatriovať džihádistov z ISIS a ďalších organizácií na Blízkom východe? Podľa toho, čo ste povedali, predpokladám, že sa k tomu nestaviate pozitívne.

Ja stále tvrdím, že treba, aby ich odsúdili tam, kde sa dopustili trestných činov, pretože tu u nás je to pomerne dosť ťažké – napríklad to dokázať. Čo keď príde človek, ktorý vraždil bez akéhokoľvek zľutovania a má status bojovníka Islamského štátu, a bude hovoriť, že bol len v nejakej logistickej časti Islamského štátu, že nikdy nikoho nezabil a nikto mu nedokáže, že to nie je pravda? Alebo len s vysokou mierou nepravdepodobnosti?

Po prvé tí, ktorí tým boli postihnutí a ovplyvnení, majú súdiť a trestať. A po druhé tam sú svedkovia a ľudia, ktorí môžu potvrdiť, čo sa vlastne stalo, a ďalší, ktorí môžu vysvetliť, ako sa človek správal, či vraždil bez zľutovania, na koho narazili.

To je veľký problém, v ktorom musím v tomto okamihu silno kritizovať tureckého prezidenta Erdogana, ktorý robí niečo, čo je absolútne neprípustné. Správa sa de facto ako vydierač voči Európskej únii a musí to robiť s vedomím toho, že skôr či neskôr sa to v Európe vypomstí. A odrazí sa to tým, že sa zdvihne nová vlna terorizmu.

- Reklama -