sobota, 3 decembra, 2022
2.2 C
Bratislava
ÚvodArénaPrejav schizofrénie alebo vulgárneho politického populizmu? Politológ o Ficovom videu a taktike...

Prejav schizofrénie alebo vulgárneho politického populizmu? Politológ o Ficovom videu a taktike Kotlebu

Najskôr sa spýtam na váš názor – spáchal Robert Fico týmito slovami trestný čin a je to stíhanie namieste?

Toto prislúcha posúdiť orgánom činným v trestnom konaní. Z obsahu jeho vyjadrenia na videu je podľa mňa zrejmé, že poukazuje na to, že Mazureka odsúdili za to, že hovoril pravdu.

Keďže Mazurek bol za tento výrok právoplatne odsúdený a naše právo pozná trestný čin schvaľovania trestného činu, z toho vyplýva, že stíhanie je asi na mieste.

Výroky z toho videa však majú aj iný desivý rozmer. Ide totiž o to, že bývalý viacnásobný premiér a predseda ešte vždy najsilnejšej politickej strany sa verejne zastal človeka, ktorý aj podľa vyjadrenia súdu prezentuje extrémistické a rasistické názory.

U politika, ktorý sa verejne prezentuje ako vraj sociálny demokrat a antifašista, je to buď prejavom schizofrénie, alebo až vulgárneho politického populizmu.

 

ĽSNS najskôr o Ficovu podporu v Mazurekovom prípade nestála, teraz sa ho, povedzme, zastala tým vyjadrením o “prenasledovaní”. Iba “vrátili požičané” alebo tu ide o viac?

Smer a ĽSNS by mali v princípe stáť na úplne iných ideologických či politických pozíciách. Toto Ficovo video, niektoré jeho predošlé vyjadrenia týkajúce sa napr. Rómov či úvah o svetovom sprisahaní, resp. podpora Smeru zo strany ĽSNS pri niektorých hlasovaniach v parlamente naznačujú, že názorové pozície týchto dvoch strán sa s príchodom volieb prinajmenšom zbližujú. Čas ukáže, do akého typu vzťahu toto prerastie.

 

Prečo by to však robili, pokiaľ bojujú o toho istého voliča?

Úplne o toho istého voliča nebojujú. Smer totiž ešte stále určite volia aj autentickí ľavičiari. Ide o ľudí, ktorí úprimne a možno občas aj naivne veria v ideály sociálnej rovnosti a spravodlivosti a ktorí rovnako úprimne odsudzujú fašizmus. Som presvedčený, že tento typ voličov má určite problém so všetkým, čo sa týka ĽSNS.

Spolu však bojujú aj o typ frustrovaného a málo vzdelaného voliča, ktorý za svoje osobné neúspechy viní spoločnosť, ktorá funguje na princípoch liberálnej demokracie a ktorý preto dokáže obdivovať aj diktátorov alebo nedemokratické režimy.

 

Ako si potom vysvetľujete Kotlebov dlhodobý odmietavý postoj k Smeru, čo predviedol aj na pamätnej tlačovke so Štefanom Harabinom. Možno by si to ich voliči vedeli predstaviť.

Kotlebov odmietavý postoj k Smeru má politický a ideologický dôvod. Ideologický dôvod spočíva v tom, že Smer predstavuje pre ĽSNS stranu, ktorá je súčasťou systému, ktorý chce jeho strana zmeniť.

Smer je aj pre Kotlebu príkladom korupcie, štátneho klientelizmu či neriešenia problémov týkajúcich sa rómskej menšiny.

Jeho politické odmietanie Smeru vyplýva však aj z toho, že vie, že ĽSNS prebrala časť voličov Smeru a u Fica teraz vidí, že sa ich svojou radikálnou rétorikou snaží dostať späť.

Aby si Kotleba týchto voličov udržal, musí sa k Smeru veľmi jednoznačne politicky vymedzovať. To však určite neznamená, že by mal dôvod odmietnuť nejakú formu povolebnej spolupráce so Smerom na vládnej úrovni.

Ak by odmietol ísť do vlády so Smerom, resp. ak by odmietol tzv. tichú podporu jeho vláde, poprel by základný cieľ každej politickej aktivity, ktorou je získať podiel na moci, aby mohol ovplyvňovať podobu fungovania štátu.

 

Podľa Matoviča Fico veľmi dobre vedel, že schvaľovaním trestného činu Mazureka sa sám dopustí trestného činu a že zámerne mieril na voličov Kotlebu. Je to reálna úvaha alebo len Matovičova konšpirácia?

Toto nie je konšpirácia. Interpretácia, že Fico cieli aj na voličov ĽSNS, sa totiž ponúka aj na základe viacerých predošlých Ficových vyjadrení na adresu Rómov, utečencov či keď hovorí o Rusku, USA alebo o Sorosovi. Rovnakou rétorikou totiž svojich voličov oslovuje aj Kotleba.

ĽSNS sa snaží z Mazureka urobiť martýra. Zdroj: TASR

ĽSNS si s Mazurekom poradila tak, že ho dala na posledné miesto. Čo si o tom myslíte?

V ĽSNS dobre vedia, že Mazurek je u ich voličov dostatočne populárny, aby dostal dosť preferenčných hlasov na vstup do parlamentu. Jeho umiestnenie na kandidátku je dobrým politickým marketingom.

Reklamné tabule po celom Slovensku ho totiž ukazujú ako martýra, ktorého odsúdili za názor a aj na tomto bude ĽSNS budovať svoju predvolenú kampaň.

To, že táto strana vôbec umiestnila na svoju kandidátku človeka právoplatne odsúdeného za extrémizmus, je jednoznačnou výpoveďou o tom, že tejto strane extrémistická a rasistická rétorika nielenže neprekáža, ale je naopak dobrou kvalifikáciou pre to, aby ju takýto človek zastupoval v parlamente.

 

Bude táto téma podľa vás významnejšia v kampani?

Predvolebná kampaň bude určite veľmi ostrá a nemám vôbec pochybnosti, že jej súčasťou bude aj boj o voliča, ktorý očakáva rýchle a jednoduché riešenia veľmi ťažkých problémov.

Práve tam je miesto aj pre krajné formy primitívneho populizmu, ale aj rasizmu či politického extrémizmu.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -