Rusi! Priznajte sa, ospravedlňte sa. Ruskí športovci dostali stopku. Padli vážne slová

  0
  Ruská zástava (Autor: TASR)

  Ruskí športovci nebudú môcť najbližšie štyri roky štartovať na vrcholných športových akciách. Dôvodom je už niekoľko rokov sa ťahajúci dopingový škandál, na ktorom sa mali podieľať aj tie ruské inštitúcie, ktoré majú v skutočnosti užívanie zakázaných látok dôsledne kontrolovať.

  WADA Ruskú federáciu vyzvala, aby podstatne vylepšila svoj kontrolný systém a zamedzila plošnému využívaniu zakázaných látok.

  WADA tvrdí, že ruská strana sa nesnažila celú vec dôkladne vyšetriť, ale skôr všetko zahmliť.

  Ruskí športovci, ktorí preukážu, že stáli mimo tohto systému, však budú zo zákazu vyňatí a dostanú možnosť predviesť športový výkon pod neutrálnou vlajkou olympijského hnutia, ako to bolo aj pri zimných hrách v juhokórejskom Pchjongčchang v roku 2018.

  „Ruský doping príliš dlho znevažuje čistý šport. Rusko dostalo množstvo príležitostí dať veci do poriadku a pripojiť sa k svetovej antidopingovej komunite v záujme svojich športovcov a poctivého športu, namiesto toho si však vybralo pokračovať v podvodoch a zapieraní,“ povedal prezident WADA Craig Reedie. Jeho slová priniesla Česká televízia.

  Craig Reedie

  Craig Reedie. Zdroj: TASR

  „Toto je najväčší dopingový škandál, aký kedy svet videl. Teraz by som od Rusov očakávala plné priznanie a ospravedlnenie za všetku bolesť, ktorú športovcom a športovým fanúšikom spôsobili,“ doplnila viceprezidentka WADA Linda Hellelandová.

  Európskeho futbalového šampionátu sa však zákaz nedotkne. Rusko je spoluorganizátorskou krajinou, ale podľa WADA nejde o akciu s celosvetovým, ale len európskym dosahom, takže na túto akciu sa zákaz nevzťahuje.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu