Koľko bolo zabitých novinárov? Má ísť o najnižší počet za 16 rokov

    0
    Na kombosnímke zľava pohľad na pamätník Newseum Journalist Memorial vo Washingtone a snímka zavraždeného Jána Kuciaka (Autor: TASR)

    Väčšina týchto žurnalistov zahynula pri pokrývaní konfliktov v Jemene, Sýrii a Afganistane. “Žurnalistika je stále nebezpečným povolaním,” upozornila organizácia RSF so sídlom v Paríži, ktorá obhajuje slobodu médií.

    Posledné dve desaťročia prišlo ročne o život v priemere okolo 80 novinárov.

    Šéf RSF Christophe Deloire však varoval, že počet žurnalistov zavraždených v krajinách pokladaných za mierové je stále znepokojujúco vysoký, len v samotnom Mexiku ich bolo zabitých desať.

    “Latinská Amerika s celkovo 14 novinármi zavraždenými po celom kontinente je už taká nebezpečná ako Blízky východ,” dodal Deloire.

    Podľa jeho slov je síce pokles v počte usmrtených novinárov v konfliktných zónach dôvodom na oslavu, ale “čoraz viac novinárov je zavraždených pre svoju prácu v demokratických krajinách, čo je skutočným problémom demokracie”.

    Hoci pri výkone práce zomiera menej žurnalistov, za mrežami ich končí viac, uvádzajú RSF.

    V roku 2019 bolo uväznených približne 389 novinárov, teda o 12 percent viac v porovnaní s vlaňajškom.

    Takmer polovica z nich je vo väzení v troch krajinách – v Číne, Egypte a Saudskej Arábii, ktorú obviňujú aj z brutálnej vraždy novinára Džamála Chášukdžího na saudskoarabskom konzuláte minulý rok v Istanbule.

    “Len samotná Čína, ktorá zintenzívnila utláčanie (prevažne moslimskej menšiny) Ujgurov, zadržiava za mrežami tretinu zo všetkých novinárov väznených vo svete,” oznámili RSF.

    Po celom svete bolo tiež unesených a zajatých 57 novinárov, väčšinou v Sýrii, Jemene, Iraku a na Ukrajine.

    “Napriek veľkému posunu vo vývoji situácie v Sýrii sme tento rok nezaznamenali výrazné prepúšťanie rukojemníkov,” uviedli RSF a vyjadrili obavy z najhoršieho, pokiaľ ide o osud mnohých unesených.

     

    - Reklama -