nedeľa, 29 novembra, 2020
0.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Šefčovič sa pokúsi o novú dohodu o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu

Šefčovič sa pokúsi o novú dohodu o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu

Šefčovič pre TASR spresnil, že k rokovaniam na politickej úrovni dôjde v Berlíne. Podľa jeho slov “je najvyšší čas vyslať pozitívny signál pre trhy a spotrebiteľov”.

Posledné kolo trojstranných rokovaní sa konalo 28. októbra, keď bol ešte Šefčovič zodpovedný za oblasť energetickej únie.

Hoci októbrové kolo rokovaní sa skončilo neúspechom, jeho snahou – podobne ako aj počas predošlej série rokovaní s Moskvou a Kyjevom – bolo dosiahnuť dohodu o tranzite ruského plynu do konca tohto roka a vyriešiť patovú situáciu v oblasti prepravy ruského plynu cez územie Ukrajiny od roku 2020.

Šefčovič v tejto súvislosti podporoval bilaterálne rozhovory medzi ruskou a ukrajinskou stranou, ku ktorým za posledných niekoľko týždňov aj došlo.

O výsledku týchto stretnutí bol informovaný, lebo je v pravidelnom telefonickom kontakte s ruským ministrom pre energetiku Alexandrom Novakom a jeho ukrajinským rezortným partnerom Oleksijom Oržeľom.

Súčasná dohoda o dodávkach a tranzite plynu medzi ruským koncernom Gazprom a ukrajinskou spoločnosťou Neftohaz uplynie na konci decembra 2019 a EÚ má obavy, že bez novej zmluvy, ktorá by mala nadobudnúť účinnosť od 1. januára, by sa mohol prerušiť tranzit ruského plynu do Európy cez územie Ukrajiny.

V novej Európskej komisii portfólio pre energetiku pripadlo estónskej eurokomisárke Kadri Simsonovej, bola však vôľa všetkých zúčastnených strán, aby sa o dosiahnutie trojstrannej dohody pokúsil Šefčovič.

Podľa informácií z prostredia exekutívy EÚ cieľom Bruselu je dosiahnuť v Berlíne politickú dohodu, ktorá bude základom pre dlhodobý kontrakt o dodávkach ruského plynu, a to vrátane trvania dodávok, prepravy, objemov dodávaného plynu a taríf.

Snahou je aj nájsť riešenie pre štokholmskú arbitráž o minulých dodávkach medzi Gazpromom a Neftohazom.

Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov EÚ silným momentom pre pokračovanie trojstranných rozhovorov o plyne boli aj rokovania v takzvanom normandskom formáte z 9. decembra v Paríži, kde o tejto otázke nemecká kancelárka Angela Merkelová hovorila s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

ANALÝZA Black Friday aj predvianočné nákupy budú viac online. Analytička upozorňuje na možné riziká

Zákazníci v Európe, vrátane Slovenska, plánujú tento rok na nákupy počas Black Friday a v predvianočnom období míňať viac online. Situáciu ovplyvňuje koronakríza....

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov vrátane prvého Afroameričana

Pápež František v sobotu vymenoval 13 nových kardinálov, medzi ktorými je aj vôbec prvý kardinál afroamerického pôvodu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Novela zákona o štátnom občianstve by sa mohla predložiť začiatkom nového roka, uviedol rezort vnútra

Novelu zákona o štátnom občianstve by mohol rezort vnútra predložiť na rokovanie vlády začiatkom budúceho roka. Pre TASR to uviedla Petra Friese...

Krajčího tvrdenie o nepriaznivom otáčaní krivky vývoja pandémie je šírenie poplašnej správy, tvrdí Cár

Sledovanie len absolútneho počtu pozitívne testovaných osôb na nový koronavírus je odborne, ale hlavne vecne nekorektné a jeho favorizovanie pri uvoľňovaní epidemiologických opatrení...

V Londýne zadržali viac ako 60 ľudí na demonštrácii proti pandemickým opatreniam

Viac ako 60 ľudí zadržali v sobotu v Londýne na demonštrácii proti epidemiologickým opatreniam. K zatýkaniam došlo v súvislosti s potýčkami, ktoré...

Na hraničnom priechode v Kračúnovciach zadržali siedmich nelegálnych migrantov

Predbežne siedmich nelegálnych migrantov zadržala v sobotu popoludní polícia v tureckom kamióne smerujúcom na hraničný priechod Vyšný Komárnik – Barwinek v Kračúnovciach v okrese Svidník....

Záplavy na Sardínii: zahynuli najmenej traja ľudia

Najmenej traja ľudia zahynuli v sobotu na Sardínii pri záplavách spôsobených silnými dažďami. Nezvestné sú aj ďalšie dve osoby. S odvolaním sa...
Slovensko
Pozitívne vzorky 104,632 +1,526 Dnes Úmrtí 798 +27 Dnes Uzdravení 62,094 Infikovaných 41,740 Last updated: 29. novembra 2020 - 02:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky