Európsky parlament žiada zrušenie ruského zákona o tzv. zahraničných agentoch

  0
  Ilustračná snímka (Autor: TASR)

  Poslanci v nelegislatívnom uznesení vyzvali ruské orgány, aby zrušili zákon o tzv. zahraničných agentoch a zosúladili existujúce právne predpisy s ústavou Ruska a jeho záväzkami vyplývajúcimi z medzinárodného práva.

  Zákon z júla 2012 vyžaduje od ruských mimovládnych organizácií, ktoré prijímajú finančné prostriedky zo zahraničia a zapájajú sa do aktivít nejasne opísaných ako politické činnosti, aby sa zaregistrovali na ministerstve spravodlivosti ako “organizácie vykonávajúce funkcie zahraničných agentov”.

  Parlament odsúdil aj nedávnu novelizáciu zákona o zahraničných agentoch, ktorá značne rozširuje jeho rozsah pôsobnosti a umožňuje stigmatizovať aj fyzické osoby ako zahraničných agentov.

  Podľa europoslancov bude možné uplatniť tento zákon nielen proti organizáciám, ale selektívne aj proti jednotlivcom z radov občianskej spoločnosti, aktivistom politickej opozície či nezávislým novinárom.

  EP vníma kriticky aj novelizovanú právnu normu, ktorá stanovuje osobitné požiadavky na registráciu, účtovníctvo a označovanie publikácií.

  Porušenie týchto požiadaviek sa považuje za trestný čin sankcionovaný vysokými administratívnymi pokutami alebo odňatím slobody až na dva roky.

  Text schválený poslancami zdôrazňuje, že legitímny cieľ zabezpečiť transparentnosť mimovládnych organizácií prijímajúcich finančné prostriedky zo zahraničia nemôže byť dôvodom na opatrenia, ktoré obmedzujú činnosť organizácií pôsobiacich v oblasti demokracie, ľudských práv a právneho štátu.

  Poslanci preto vyzvali zodpovedné ruské orgány, aby prestali s praktikami obťažovania, zastrašovania a útokov zameraných na občiansku spoločnosť. Vyjadrili podporu všetkým jednotlivcom a organizáciám v Rusku, ktoré aj napriek tomu, že sú terčom represívnych opatrení, stále vykonávajú svoju legitímnu a pokojnú činnosť v oblasti ľudských práv.

   

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu