sobota, 26 novembra, 2022
9.5 C
Bratislava
ÚvodArénaPoľskí poslanci schválili zákon sprísňujúci postihy sudcov

Poľskí poslanci schválili zákon sprísňujúci postihy sudcov

Poslanci Sejmu zákon odhlasovali deň po tom, ako Európska únia vyzvala Varšavu na stiahnutie tejto kontroverznej legislatívnej úpravy.

Znepokojenie v tejto súvislosti vyjadrili aj Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva a komisárka Rady Európy. Poslanci v konečnom texte zákona, ktorý vyvolal v Poľsku masové protesty, urobili určité úpravy.

Zachovali však možnosť odvolávania sudcov, čo podľa kritikov podkopáva nezávislosť poľskej justície. Schváleniu zákona predchádzala emotívna rozprava zákonodarcov, ktorá sa začala už vo štvrtok.

Všetky pozneňovacie návrhy, ktoré počas rozpravy predložili opoziční poslanci, vládna väčšina odmietla, píše agentúra DPA.

Po odsúhlasení Sejmom sa bude návrhom zaoberať ešte horná komora poľského parlamentu, Senát, kde má väčšinu opozícia. Senátori môžu návrh ďalej pozmeniť alebo úplne odmietnuť, avšak konečné slovo bude mať napokon aj tak Sejm.

Návrh legislatívy z dielne vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) bol poľskému parlamentu predložený 12. decembra.

Na jeho základe hrozili postihy a pokuty sudcom, ktorí spochybňujú zákonnosť vládnych justičných reforiem alebo vymenovanie iného sudcu. Tieto postihy môžu viesť až k vylúčeniu previnilcov zo sudcovského stavu.

Podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová vo štvrtok poslala poľským predstaviteľom list, v ktorom ich vyzvala, aby pozastavili schvaľovanie tohto sporného zákona.

List adresovala poľskému prezidentovi, premiérovi a predsedom oboch komôr parlamentu, informoval v piatok šéf poľského Senátu Tomasz Grodzki.

Jourová v liste apelovala na Varšavu, aby text návrhu najskôr prediskutovala s právnymi expertmi Rady Európy. Zároveň varovala, že jeho schválenie by mohlo ohroziť nezávislosť poľských súdov a právny štát.

Podobný apel zverejnila aj komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová.

Úrad vysokého komisára OSN v piatok uviedol, že navrhovaná právna norma ďalej podkope už aj tak oslabenú nezávislosť poľského súdnictva, uviedla agentúra AP.  

Rozsiahla reforma poľského súdneho systému, ktorú pred štyrmi rokmi začala realizovať konzervatívna strana PiS, je v Bruseli vnímaná ako pokus podriadiť justičný systém politickej kontrole.

Európska komisia začala v tejto veci proti Poľsku niekoľko právnych konaní o porušení právnych predpisov.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -