VIDEO Činy okupačnej krajiny zjavne porušujú štátnu suverenitu. Ukrajinská prokuratúra reaguje na Putinov vlak

  0
  Prvý vlak z Petrohradu, ktorý má konečnú stanicu v meste Sevastopol na okupovanom Krymskom polostrove, prechádza cez most v stredu 25. decembra 2019. (Autor: TASR)

  Prokuratúra autonómnej Krymskej republiky, podriadená ukrajinskej generálnej prokuratúre, prisľúbila vypracovať právnu expertízu železničného spojenia Krymu s Ruskom cez Krymský most, pričom ho vo svojom vyhlásení označila za “nezákonné” a prejazd vlaku za “nelegálne prekročenie štátnej hranice”.

  “Takéto činy okupačnej krajiny zjavne porušujú štátnu suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny, naznačujú zanedbávanie všeobecne uznávaných zásad a noriem medzinárodného práva,” uviedla ukrajinská prokuratúra.

  Prvý osobný vlak – Tavrija – vyšiel v pondelok z Petrohradu a v stredu dorazil do svojej cieľovej stanice – do prístavného mesta Sevastopol. Vlak prešiel po Krymskom moste v noci na stredu.

  Ľudia oslavujú príjazd prvého vlaku z ruského Petrohradu cez Krymský most do prístavného mesta Sevastopol, ktoré sa nachádza na okupovanom Krymskom polostrove v stredu 25. decembra 2019. Zdroj: TASR/AP

  V stredu popoludní sa po rovnakej trase vydal na spiatočnú cestu, informovala agentúra TASS.

  Železničnú časť Krymského mosta cez Kerčský prieliv otvoril v pondelok ruský prezident Vladimir Putin, ktorý sa vtedy v motorovom vozni odviezol po trase z krymského mesta Kerč do mesta Tamaň.

  Putin vtedy uviedol, že v roku 2020 sa po tomto moste prepraví 14 miliónov cestujúcich a asi 13 miliónov ton nákladu.

  Krymský most, ktorý je najdlhším mostom v Rusku aj v Európe, spája Moskvou anektovaný Krymský polostrov s Tamanským polostrovom na juhu Ruska. Ide o jediné cestné a železničné spojenie Krymského polostrova s Ruskou federáciou.

  Most sa skladá z dvoch paralelných komunikácií – cestnej a železničnej. Pre osobné automobily ho sprístupnili v máji 2018 a pre nákladnú cestnú dopravu na jeseň toho istého roku. Nákladné vlaky by po ňom mali začať jazdiť v júni 2020.

  Príjazd prvého vlaku z ruského Petrohradu cez Krymský most do prístavného mesta Sevastopol. Zdroj: TASR/AP

  Výstavbu železničnej časti mosta oficiálne ukončili 18. decembra 2019.

  Podľa názoru ukrajinskej vlády nový most bol postavený a je v rozpore s medzinárodným právom – preto už v októbri 2018 začali ukrajinské úrady trestné konanie proti spoločnostiam zapojeným do jeho výstavby.

  Rusko anektovalo Krymský polostrov v roku 2014. Kyjev ani medzinárodné spoločenstvo však pripojenie Krymu k Ruskej federácii neuznali. 

  - Reklama -