nedeľa, 13 júna, 2021
18.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Kyjev odovzdal separatistom všetkých väzňov. Overovanie totožnosti trvalo hodiny

Kyjev odovzdal separatistom všetkých väzňov. Overovanie totožnosti trvalo hodiny

Samozvaná Luhanská ľudová republika (LĽR) si pri výmene väzňov prevzala 63 väzňov a prepustila 25 osôb, uviedla predsedníčka výboru LĽR pre výmenu väzňov Olga Kopcevová.

“Výmena sa uskutočnila. Odovzdali sme 25 a prevzali sme si 63 ľudí,” povedala novinárom Kopcevová. Deväť ľudí sa na výmene odmietlo zúčastniť a zostali na Ukrajine, dodala.

Vzájomná výmena väzňov medzi Kyjevom a separatistickými republikami v Donbase sa konala na kontrolnom stanovišti Majorsk na línii kontaktu medzi samozvanou Doneckou ľudovou republikou (DĽR) a Ukrajinou.

DĽR a LĽR mali podľa predchádzajúcich správ odovzdať Kyjevu 55 väzňov a prevziať si 87 ľudí. Overovanie totožnosti väzňov z oboch táborov trvalo niekoľko hodín. Výmenu monitorovala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a zástupcovia Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK).

Po trojročnej prestávke sa 9. decembra v Paríži konal summit normandskej štvorky zameraný na urovnanie konfliktu v Donbase. Zišli sa na ňom hlavy štátov a vlád Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny — Emmanuel Macron, Angela Merkelová, Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj. Uskutočnili sa aj prvé dvojstranné rozhovory Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského, ktorý sa po tohtoročnom volebnom víťazstve zaviazal ukončiť ozbrojený konflikt.

Účastníci schôdzky sa zhodli na nutnosti výmeny osôb zadržiavaných v Donbase, a to podľa kľúča “všetkých evidovaných za všetkých evidovaných”, do konca roku 2019.

Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať konflikt na východe Ukrajiny, ktorý si od roku 2014 vyžiadal už viac ako 13.000 životov.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 390,984 +91 Dnes Úmrtí 12,436 +3 Dnes Uzdravení 377,155 Infikovaných 1,393 Last updated: 13. júna 2021 - 04:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -