Analytik: Rok 2019 dal nádej, že sa podarí useknúť korupčnú hydru. Politici ale túto nádej ľuďom berú

0
Politický analytik Ján Baránek (Autor: Facebook, Slovak Political Watchdog - strážny pes na politikov)

V marci sa uskutočnili prezidentské voľby, na základe ktorých máme od 15. júna prvýkrát vo funkcii prezidenta ženu. Čaputová získala v druhom kole 58 percent hlasov, jej najvážnejší konkurent Maroš Šefčovič 42 percent. Slovensko má prvýkrát na čele štátu ženu – ako to vnímate?

Z politologického hľadiska to dnes už neznamená nič, či je to muž, alebo žena, je to jedno, lebo rozhodujúce sú profesionálne schopnosti. Iste,  v prípade žien môže u voličov prevážiť, že väčšinou nemajú také agresívne správanie ako muži.

 

Dvaja politici, Ivan Štefunko a Miroslav Beblavý z PS-Spolu, po vyhlásení výsledkov prezidentských volieb nečakane vystúpili na pódium, kde stála novozvolená prezidentka Čaputová, a vyhlásili, že je to víťazstvo liberálov, čo vyvolalo poriadnu kritiku verejnosti. Myslíte si, že tento úspech spočiatku neznámej prezidentskej kandidátky prinesie v nastávajúcich voľbách body pre toto politické zoskupenie?

Nie, to už je za nami. Zuzana Čaputová sa z neznámej osoby stala prezidentkou vďaka dobre odvedenej práci marketingových agentúr. Výraz „dobre odvedenej” možno ani nie je celkom správny, tá kampaň bola vedená tvrdo a účelovo, ale táto bublina už spľasla. Dá sa očakávať, že pred nastávajúcimi voľbami Zuzana Čaputová nejako podporí svoju stranu, otázka však je, ako to urobí, keďže ako prezidentka by nikoho podporovať nemala.

V roku 2019 si Slováci zvolili za prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú. Zdroj: TASR

Čaputovej predchodca, bývalý prezident Andrej Kiska založil v roku 2019 po odchode z paláca politickú stranu. A mnoho ľudí je presvedčených, prieskumy tak aj ukazujú, že vládu bude zostavovať buď Pellegrini, alebo Kiska. Vy to ako  vidíte?

To je veľmi hypotetické teraz uvažovať, či bude vládu zostavovať Pellegrini, alebo Kiska, alebo kto? Vládu bude zostavovať strana, ktorá voľby vyhrá. Je otázne, koľko percent dosiahnu vo voľbách kotlebovci, pretože oni môžu spôsobiť aj to, že vládu nebude schopný zostaviť nikto. Pohybujeme sa však v rovine hypotetických úvah, lebo v tejto chvíli nie je možné predpovedať výsledok volieb, ktoré budú na konci februára.

 

Veľmi významnou správou roka 2019 je, že súd prijal obžalobu vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pojednávanie sa začne 13. januára. Tento násilný trestný čin silno ovplyvnil aj politické dianie v krajine, takže uzavretie vyšetrovania je mimoriadne dôležitým aktom pre verejnosť. Súhlasíte?

Určite áno. Táto vražda zmenila politickú mapu na Slovensku a je dobre, že sa prípad vyšetril, lebo tieň tej vraždy pretrváva dodnes. Ten dosah vraždy novinára na politiku je obrovský, ale to je v poriadku. Politika nie je len pre politikov, politika a demokracia sú hlavne pre ľudí a v prípade tejto vraždy sa ľudia identifikovali s tým, že sa to môže stať aj im. A tak to má aj byť, bolo by veľmi zle, keby to nemalo politické dôsledky a v tomto smere bude ten vplyv presahovať až do  parlamentných volieb v roku 2020.

Aplikácia Threema z telefónu Mariana Kočnera odhalila mnohé  podľa Baránka však správy zverejňovali médiá veľmi selektíne. Zdroj: TASR

Aplikácia Threema z telefónu Mariana Kočnera odhalila komunikáciu tohto podnikateľa s exgenerálnym prokurátorom Trnkom, bývalou štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Monikou Jankovskou, lekármi, sudcami… Neviem, či Slovensko malo už jasnejší dôkaz, respektíve pohľad na zákulisné dianie…

Tu však treba povedať jedno. Nie je dobré, že správy sa vyberajú selektívne. Toto je taká závažná vec, že tu treba pomenovať všetkých. Kočner si nepísal len s ľuďmi, ktorých komunikácie selektívne zverejnili hlavne ľavicové liberálne médiá, písal si s viacerými, ktorých však nikto nezverejnil, a to nie je v poriadku. Táto selekcia je nešťastná. To isté je aj prípad Gorily, ktorá je nevyšetrená už niekoľko rokov.

 

Ako by ste z politologického hľadiska vyhodnotili rok 2019?

Ide najmä o rok bulvarizácie a primitivizácie politiky. Keď si pozrieme, akých lídrov  majú naše politické strany, zistíme, že je to najhoršie od roku 1989. To by bolo však na inú debatu. V ďalšej línii ide o rok, ktorý by nám mohol dať nádej, že korupčná hydra na Slovensku stratí aspoň časť moci. Som však skeptický v tom, ako som spomenul, že kvalita politických lídrov nedáva ani minimálne záruky, že by vedeli túto príležitosť využiť. 

 

Na záver: prognóza pre budúci rok je podľa vás pre Slovensko aká?

Prognóza pre budúci rok je nejasná, lebo sa bavíme o dynamických neukončených procesoch, takže sa nedá prognóza vytvoriť.

Autor: Lucia Balichová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu