štvrtok, 3 decembra, 2020
1 C
Bratislava
Úvod Aréna Dopravný analytik: Za rýchly koniec Naturalu 95 môžu záujmové skupiny

Dopravný analytik: Za rýchly koniec Naturalu 95 môžu záujmové skupiny

Od začiatku nového roka pribudne na slovenských pumpách benzín E10. Znamená to automatický koniec Naturalu 95?
Pôvodne som si myslel, že bude obdobie, keď budú oba benzíny súčasne, ako to je, respektíve bolo vo viacerých krajinách. Lenže u nás bude platiť zákaz predaja pôvodného benzínu. Toto rozhodnutie mi pripadá, že sa snažíme byť pápežskejší než pápež.

Prečo k tomu dochádza?
Ide o tlak záujmových skupín. Najviac k tomu prispeli zástancovia obnoviteľných zdrojov energie, ale pozadu nezostali ani výrobcovia palív, lebo pre nich každá zmena prináša potenciálnu možnosť zvýšenia zisku.

Čo to znamená pre slovenského motoristu? Koľko rokov starých áut a počtom zhruba koľkých sa to týka?
Odhaduje sa, že sa to týka viac ako 10 000 áut v SR. Napríklad pri výrobcovi vozidiel Škoda sa to týka len vozidiel Felicia 1,3 OHV 40 kW a 50 kW vyrobených do roku 2001. Ale pri iných výrobcoch je zoznam dlhší.

Ilustračná snímka Zdroj: TASR

Ako motorista zistí, že sa to týka aj jeho auta? Len podľa roku výroby?
Po tom, čo viaceré autá mali problém prechodom na benzín E5, ktorý voláme Natural 95, viacerí výrobcovia zmenili sami od seba diely, ktoré boli citlivé na etanol v benzíne. Túto zmenu spravili vo výrobe nových áut aj v náhradných dieloch. Čiže ak vozidlo prešlo nejakou úpravou pri benzíne E5, je pravdepodobné, že zvládne aj E10.

Čo by sa stalo, keby motorista dával nový typ benzínu do starého auta? Čo by sa stalo s motorom, ako by to ovplyvnilo jeho životnosť? 
S najväčšou pravdepodobnosťou by postupne začali odchádzať niektoré tesnenia a hadičky v palivovej sústave, ktoré sú citlivé na etanol v benzíne. To isté sa udialo pri zavedení benzínu E5.
 

Akú alternatívu majú dnes majitelia týchto starších áut? 
Poradiť sa s výrobcom. Existuje zoznam vozidiel, v ktorom známi výrobcovia upozorňujú na problém pri prechode z E5 na E10. Väčšina výrobcov ponúka možnosť úpravy auta na palivá s vyššou koncentráciou etanolu. Výrobcovia to spravidla označujú ako FlexFuel rozšírenie. Treba si uvedomiť, že v niektorých krajinách je už aj benzín E20 aj E25 a pôjde to týmto smerom ďalej.
 

Je 100-oktánový benzín pre staršie motory bezproblémový?
Tu nejde o to, či je to 100-oktánový, ale o to, že neobsahuje etanol. Čím je benzín viacoktánový, tým jednotlivé zložky benzínu vzplanú odrazu. Čo sa prejavuje iným zvukom motora – pokojnejším chodom a vyšším výkonom.
V princípe, kto je zvyknutý jazdiť s plynom na podlahe, môže byť prekvapený vyšším výkonom, a ak pôjde dlho na doraz, môže nastať prehriatie motora.

Môžu byť takéto staršie autá prerobené napríklad na plyn?
To záleží na konkrétnom vozidle a na tom, koľko kilometrov sa plánuje s ním ešte najazdiť. Treba si spočítať, koľko stojí prerobenie na plyn a koľko bude stáť palivo aspoň pri ročnej spotrebe. Aké budú náklady pri prerobení na benzín s etanolom a aké budú náklady bez prerobenia a tankovania prémiových benzínov bez etanolu. A podľa výsledkov sa rozhodnúť.

Autor: Ľudovít Kusal

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Rusko začne už v sobotu rozsiahle očkovanie rizikových skupín proti COVID-19

Už v sobotu sa v ruskej metropole Moskva začne rozsiahle očkovanie rizikových skupín osôb proti ochoreniu COVID-19 spôsobovanému koronavírusom SARS-CoV-2. Očkovaní budú...

Únia miest nie je spokojná s prípravou nového programovacieho obdobia, odstupuje od spolupráce. MIRRI tomu nerozumie

Únia miest Slovenska (ÚMS) odstupuje od memoranda o spolupráci, ktoré podpísala v januári s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, Združením miest a obcí...

Fauci kritizuje Britániu: So schválením vakcíny mohli počkať

Popredný americký odborník na infekčné choroby Anthony Fauci kritizoval Britániu v súvislosti so schválením vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom vo...

Premiér: Nový generálny prokurátor odo mňa nikdy nezažije žiadne tlaky

Premiér Igor Matovič (OĽANO) tvrdí, že nový generálny prokurátor od neho nikdy nezažije akékoľvek tlaky. Uviedol to vo štvrtok na sociálnej sieti.

Von der Leyenová: EK hľadá spôsob, ako obísť maďarské a poľské veto

Európska komisia (EK) hľadá podľa svojej predsedníčky Ursuly von der Leyenovej spôsoby, ako v prípade potreby obísť právo veta, ktoré Poľsko a...

Mihók: Polovica fondu obnovy má ísť do ekonomiky, vedy, výskumu a vzdelávania

Slovensko si zamenilo plán obnovy, ktorý aktuálne pripravuje vláda, s plánom reforiem. Tými pritom na Slovensku v posledných desaťročiach prešli všetky oblasti spoločnosti. Základným...

Kolíková dúfa, že bude so Žilinkom robiť reformu na prokuratúre

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) dúfa, že s Marošom Žilinkom ako generálnym prokurátorom budú spoločne robiť reformu na prokuratúre. Žilinkovi k...
Slovensko
Pozitívne vzorky 111,208 +1,982 Dnes Úmrtí 930 +32 Dnes Uzdravení 74,273 Infikovaných 36,005 Last updated: 3. decembra 2020 - 23:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky