Odveta za generála: Irán si počká, ostatní nie. Tereza Spencerová o tom, čo USA stratili

Chlapec drží portrét generála Solejmáního, ktorého zabila americká armáda počas útoku v Iraku pred piatkovými modlidbami v Teheráne 3. januára 2020. (Autor: TASR)

Potom, ako počas amerického raketového útoku pri bagdadskom letisku v Iraku zabili elitného iránskeho generála Solejmáního, sa začína dvíhať silná búrka.

Zo strany politických a duchovných predstaviteľov Iránu padajú silné vyhlásenia o krvavej odvete “americkému zločinu”. Môže operácia, ktorú Spojené štáty vykonali na základe osobného rozkazu Donalda Trumpa, vyvolať vojnu?

Washington hrá vabank

Nad tým, čo všetko sa dá očakávať, sa na webe TV Prima zamýšľa politická analytička a expertka na Blízky východ Tereza Spencerová.

Zmysel útoku, ktorý podľa nej môže USA priviesť na hranu vojny s Iránom, zostáva nejasný.

„Veľké a nebezpečné gesto, ale prečo? Isté je len to, že Washington hrá vabank,“ má jasno Spencerová.

Pôvodný text v plnom znení nájdete TU.

Následne popisuje Solejmáního kariéru a jeho vojenskú minulosť. Spojené štáty uvalili na Solejmáního osobné sankcie v roku 2011 a krátko potom sa pridala aj Európska únia.

„V oboch prípadoch sa oficiálnym dôvodom sankcií stala Solejmáního pomoc sýrskej vláde proti nástupu Západom podporovaného džihádu,” uvádza.

Demonštranti pália americkú vlajku počas protestu proti zabitiu generála Solejmáního v uliciach Teheránu 3. januára 2020.Zdroj: TASR/AP

„Aj v prípade Gásema Solejmáního pritom v posledných rokoch v západnej propagande fungoval síce osvedčený, ale o to viac zavádzajúci princíp, na základe ktorého politici aj médiá zvyčajne ukážu na jedného človeka a jemu pripíšu zodpovednosť za všetko mysliteľné aj nemysliteľné zlo. Takýto prístup – či už ´dopadol´ na Saddáma Husajna alebo Baššára Assada – umožňuje Západu vytvoriť ´živý´ obraz nepriateľa, ktorý má byť nositeľom nesprávnych až zločinných hodnôt, a proti ktorému sa preto ľahšie mobilizuje,“ domnieva sa Spencerová.

Solejmání nebol žiadnym ´one man show´

Podľa nej niet pochýb, že Solejmání bol geniálny vojenský veliteľ.

„Ľudia, ktorí mali možnosť sa s ním stretnúť, o ňom hovorili ako o ´inteligentnom, až z neho šiel strach, ideologicky pevnom, o unikátne schopnom taktikovi a stratégovi´,“ cituje analytička napríklad portál Middle East Eye.

Bez ohľadu na výpočet jeho úspechov v poslednej dekáde, ktoré dosiahol v Libanone, Afganistane, Iraku, Sýrii a neskôr aj v Jemene, je potrebné mať na pamäti, že nebol žiadnym ´one man show´. Nič by nedosiahol bez podpory iránskeho politického systému, ktorý je zvyčajne rozhádaný, ale riadi sa pritom jasnými a racionálnymi prioritami a podľa dlhodobých plánov,“ konštatuje analytička.  

Veliteľ iránskych revolučných gárd Gásem Solejmání počas stretnutia armádnych predstaviteľov s iránskym najvyšším vodcom ajatolláhom Alí Chameneím v Teheráne 2. októbra 2019. Zdroj: TASR/AP

„Solejmání nebol žiaden fanatik, mal silnú väzbu na svojich mužov a hlavným zdrojom jeho úspechov bola mimoriadna schopnosť využívať chyby svojich protivníkov,“ Spencerová cituje ďalej Middle East Eye s tým, že to sú „kvality, ktoré jeho americkým, izraelským a arabským protivníkom často chýbajú.“

O krvavej odvete hovoria v Rusku aj v americkej Demokratickej strane

Tereza Spencerová je presvedčená, že zabitie Solejmáního nezostane bez odozvy.

O tom, že Spojené štáty čaká krvavá odveta, hovoria v Rusku aj v americkej Demokratickej strane. Líder libanonského Hizballáhu už konštatoval, že pomsta Američanom je povinnosťou každého bojovníka.

Pár na motorke jazdí okolo budovy kina v Teheráne, na ktorej je podobizeň generála Solejmáního, ktorého zabila americká armáda v Iraku 3. januára 2020. Zdroj: TASR/AP

„Naozaj možno očakávať vlnu protiamerických odviet, no v prvom rade sa k nim zrejme uchýlia skôr neštátni ´hráči´ typu Hizballáh a ďalších šiítskych alebo protiamerických skupín v oblasti. USA síce každý takýto útok okamžite pripíšu Teheránu, ale skutočná iránska reakcia podľa všetkého nebude nijako uponáhľaná. O to však bude pre USA nepríjemnejšia. Ak nebudú chcieť USA premeniť Irán a Irak na ďalšiu obriu krvavú kúpeľ, s konečnou platnosťou po dnešku strácajú na Blízkom východe iniciatívu,“ má jasno Spencerová.

Autor: Radim Panenka

- Reklama -