Ravasz: Som zvedavý, či ľudia, ktorí majú plnú hubu ´riešenia rómskej otázky´ si všimnú aj takúto pozitívnu vec

  0
  Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz odpovedá na otázky novinárov v obci Toporec (Autor: facebook.com/abelravasz)

  „Zvolal som toto stretnutie, aby sme reagovali na veci, ktoré sa stali pred sviatkami, ale aj počas nich. Tieto incidenty sú zneužívané na politické body. My sme prišli s praktickými návrhmi, ako situáciu zmeniť, nedá sa však očakávať, že sa všetko podarí hneď a každý návrh bude rovnako fungovať v každej obci,“ uviedol po stretnutí Ravasz.

  Zdôraznil, že Slovensko potrebuje dobre fungujúce miestne občianske poriadkové služby (MOPS), z ktorých väčšina je v súčasnosti financovaná cez rôzne projekty. Aktuálne táto služba funguje v 250 obciach, avšak príslušníci hliadok sú zamestnaní na dobu určitú, nie sú stálymi štátnymi zamestnancami a nie sú ani priamo prepojení s políciou.

  Chcú pripraviť deklaráciu, že v osadách nechcú občianske združenia

  „Chceme sa pozrieť na modely zo zahraničia a urobiť z toho trvalú vec, aby boli MOPS v každej obci, kde by mohli byť problémy. Chceme lepšiu metodiku ich kontroly a väčšiu súčinnosť s Policajným zborom (PZ),“ zdôraznil Ravasz s tým, že plánuje iniciovať stretnutie s ministerkou vnútra Denisou Sakovou (Smer-SD) a hovoriť s ňou o možnostiach, ako toto dosiahnuť.

  Zároveň chce prezidentovi PZ SR Milanovi Lučanskému navrhnúť istý systém štipendií pre mladých Rómov, aby ich bolo medzi policajtmi viac.

  „Pripravíme deklaráciu, v ktorej môžu starostovia a primátori deklarovať, že nechcú, aby nejaké občianske združenia sa hrali na vojakov a hliadkovali v ich osadách. Nikto ich tam nechce, nenašli sme jedného starostu, ktorý by súhlasil s prítomnosťou takýchto, v princípe neziskových organizácií. Nechceme, aby takíto ľudia stupňovali napätie,“ reagoval Ravasz na prítomnosť členov organizácie Slovenskí branci v rómskych osadách v Richnave, vo Važci, ale napríklad aj v Jánovciach.

  Povinná predškolská dochádzka môže pomôcť

  Na stretnutie do Toporca pozval všetkých 45 rómskych starostov, prišlo ich približne 30. Viacerí tvrdia, že vyriešiť rómsku problematiku je beh na dlhé trate, spojiť sa však musia všetci.

  „Ľudia u nás sú už na inej úrovni, dosť veľa z nich pracuje v Anglicku, a tak prenášajú iný spôsob života aj priamo do osady. Pracovať treba so všetkými zložkami, či sú to MOPS, terénni pracovníci, úrad práce, polícia,“ upozornil starosta Bystrian František Žiga.

  Podľa starostu Toporca Gustáva Pompu aj u nich v obci vznikajú drobné konflikty, spolunažívanie Rómov s ostatnými obyvateľmi je však na dobrej úrovni.

  „Snažíme sa žiť normálne, pracovať, myslím si, že každý chce uživiť rodinu,“ zdôraznil. Je presvedčený o tom, že povinná predškolská dochádzka je veľmi dobrým spôsobom, ako viesť rómsku komunitu k inému spôsobu života.

  Podľa neho tak deti prichádzajú do školy vnímavejšie, zručnejšie a na lepšej rozumovej úrovni.

  Ravasz: Aj v Richnave by sme vedeli urobiť viac

  „Musím v súvislosti so spolunažívaním majority a Rómov vyzdvihnúť úlohu starostov, zastupiteľstiev, bez nich to nejde. Napríklad aj v Richnave by sme vedeli urobiť viac, dlhodobo tam však nevieme zabezpečiť spoluprácu zastupiteľstva. Starosta nie je 'superman', potrebuje okolo seba schopných ľudí a potrebuje aj štát, ktorý by mal pri podpore brať všetkých starostov rovnocenne, či už ide o rómsku obec, obec, ktorá má osadu, alebo len jednu rómsku ulicu,“ uzavrel Ravasz.

  Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity ešte počas cesty do obce Toporec upriamil cez sociálnu sieť pozornosť na nehodu autobusu, ktorá sa stala vo štvrtok pri Jasove, pričom poukázal na skutočnosť, že zraneným cestujúcim tam pomáhali práve Rómovia.

  Tri osoby utrpeli zranenia pri štvrtkovej nehode autobusu neďaleko obce Jasov v okrese Košice-okolie. Podľa hasičov autobus zatiaľ z nezistených príčin vyšiel z cesty a skončil prevrátený na boku. Zdroj:TASR

  “Som zvedavý, či ľudia, ktorí za posledné týždne majú plnú hubu “riešenia rómskej otázky”, si všimnú aj takúto pozitívnu vec – alebo majú záujem iba o prehĺbenie napätia a zneužívania tejto témy pre politický boj,” napísal Ravaz.

  Politik Mosta vníma spolunažívanie s Rómami pozitívne.

  “Treba uvedomiť, že vo väčšine prípadov je však toto spolunažívanie dobré. Príkladom je aj nehoda v Jasove, kde včera (2. 1.) havaroval autobus a miestni Rómovia neváhali a okamžite pomáhali zraneným cestujúcim. Touto cestou im chcem poďakovať.”

  Autor: TASR/Redakcia

  - Reklama -