Vojská USA v Iraku? Tereza Spencerová hlási pohyb

  0
  Demonštranti pália americkú vlajku počas protestu proti zabitiu generála Solejmáního v uliciach Teheránu 3. januára 2020. (Autor: TASR)

  „Americkí velitelia priamo v teréne realitu poznajú, a tak by radi odviezli svojich vojakov z Iraku radšej živých ako v rakvách, ale to by v súčasnej chvíli bolo pre Trumpa zničujúcou prehrou. Aj tak možno nazerať na list veliteľa zahraničných síl v Iraku Williama Seeleyho, ktorý irackej strane oznamuje, že USA ,rešpektujú irackú zvrchovanosť a stiahnu sa‘. Šéf Pentagónu Esper však všetko vzápätí odmietol, list vraj bol len pracovnou verziou a žiadny odsun nebude,“ uviedla Spencerová.

  „Irak údajne obmedzil pohyb amerických síl po svojom území. Napriek tomu sa objavujú správy, že Pentagón z Bagdadu presúva do ,bezpečnejších‘ oblastí stovky vojakov, primárne vraj do Kuvajtu, ale nové americké ,posily‘ sa z Iraku vraj preliali aj na východ Sýrie. Namiesto oficiálneho odsunu Washington začal pripravovať sankcie proti Iraku za to, že odsun vôbec požaduje. V prvej vlne sa zvažuje zákaz amerického obchodovania s irackými firmami. Ale vraj sa so sankciami nesúri a čaká sa, či si Bagdad požiadavku odsunu ešte nerozmyslí,“ napísala vo svojich poznámkach pre server iprima.cz.

  Obratom doplnila, že Spojené štáty sa snažia umlčať svojich kritikov, predovšetkým tých iránskych. Preto odmietajú vpustiť na rokovanie OSN iránskeho ministra zahraničia Mohammada Džaváda Zarífa, ktorý by bezpochyby Američanov nešetril.

  „Rusko a Čína medzitým v BR OSN zablokovali americkú rezolúciu kritizujúcu útok davov na americké veľvyslanectvo v Bagdade, pretože sa ani slovom nezmieňovala o zabití Solejmáního,“ pokračovala Spencerová.

  Americký prezident Donald Trump si však nejakú kritiku predsa len vypočul, a to za svoju hrozbu smerom k Iránu, že môžu byť napadnuté aj kultúrne pamiatky. Britský premiér Boris Johnson oponoval, že existujú medzinárodné konvencie, ktoré treba v tejto oblasti ctiť. „Mimochodom, existujú medzinárodné konvencie aj proti zabíjaniu ľudí,“ doplnila k tomu analytička.

  Donald Trump (vpravo) a Boris Johnson

  Donald Trump (vpravo) a Boris Johnson. Zdroj: TASR

  Pozornosť venovala aj situácii v Líbyi, kde vojenský veliteľ Chalífa Haftar úspešne postupuje proti medzinárodne uznanej vláde v hlavnom meste Tripolis. Turecko vraj nakoniec tejto vláde pošle na pomoc len poradcov a technikov.

  „A v Londýne sa začalo natáčanie ďalšieho Batmana. Juchú,“ uzavrela Spencerová.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu