streda, 21 apríla, 2021
8 C
Bratislava
Úvod Aréna Mám chuť kričať, ale viaže ma mlčanlivosť. Aj Kočner má právo na...

Mám chuť kričať, ale viaže ma mlčanlivosť. Aj Kočner má právo na spravodlivý proces, hovorí súdna znalkyňa

Keď sme videli zverejnené motáky a žiadanky Mariana Kočnera, zaujalo nás, že vyzerajú odlišne. Všetky žiadanky majú sklon písma doľava, všetky motáky doprava. Ako sa to dá vysvetliť? Je to bežné?

Tak, ako pre podpisy platí – aj pre nešťastné podpisy na aktuálnych zmenkách – aj pre rukopis motákov platí, že podpis alebo písmo jedného človeka môže vykazovať znaky pravého rukopisu, ale môže vykazovať znaky aj úmyselne meneného rukopisu. Znaky úmyselne meneného pritom nemusia znamenať skutočný úmysel, ale naopak môžu znamenať aj úmysel alebo falšovanie.

Viete, človek často mení aj sklon písma, aj veľkosť písma, stačí, že máte veľký papier na podpis a váš podpis bude úžasný, krásny, estetický, bude vyhotovený švihovo.

Podpíšete ale poštovú doručenku, kde máte už malý priestor na vyhotovenie podpisu, a váš podpis bude mať zmenený sklon, prípadne aj niektoré znaky podpisu. Menenie sklonu nevylučuje, že to písal ten istý človek. My písmoznalci, ak je zabezpečený vyhovujúci a vhodne zabezpečený porovnávací materiál, vieme zistiť znaky pravého rukopisu.

Aj na prvý pohľad sa rozdielne znaky dajú voľným okom vidieť, ale v tejto chvíli som nevidela motáky a žiadanky, o ktorých je reč.

 

 

Kočnerova žiadanka so sklonom písma doľava. Zdroj: PL.sk

V minulosti ste však ako znalkyňa robila analýzy motákov často, skúsenosti teda s ich písaním musíte mať.

Variantov je viac. Na základe mojich skúseností môžem potvrdiť, že ak chce niekto poprieť vlastnú identitu, požiada niekoho, aby to napísal zaňho. Celý moták tiež môže byť vyhotovený zámerne a naschvál meneným písmom, to isté však platí aj pre žiadanky. A takto by sme mohli vo výpočtoch hypotéz pokračovať.

Aby sme zistili pravdu, je nutné vyhotoviť písmoznalecký posudok, na ktorý však treba zabezpečiť vyhovujúci porovnávací materiál, ukážky písma zo života toho človeka, a v tomto prípade bolo potrebné pristúpiť aj ku skúškam písma s Kočnerom. Nevylučovala by som ani možnosť, že iný sklon písma môže byť úmyselne menený.

Skutočne by som to potrebovala vidieť. Za tie roky už predsa len viem pár vecí posúdiť aj na prvý pohľad, môžem to skúsiť.

 

Tu sú fotografie Kočnerových motákov a žiadaniek, zverejnil ich Denník N priamo z vyšetrovacieho spisu. 

No to je tiež – len zverejnené v Denníku N. To, čo sa tu deje, je amorálne. Nemám rada Kočnera, už dávno mal sedieť za Technopol, a už vtedy sa ukazovali nie legitímne veci, ale tieto vyselektované úniky informácií v súčasnosti nie sú normálne. Viaže ma mlčanlivosť, ale mám chuť kričať.

Prejdime radšej k písmu (písmoznalkyňa pri rozprávaní pozerá motáky a žiadanky). Pošlem to aj kolegom na vyjadrenie.

 

Výrez z motáku. Zdroj: PL.sk

Keď na tieto písomnosti pozeráte, okrem toho, že to posielate kolegom, akoby ste to vyhodnotili?

Tieto predložené písomnosti, pričom drobné SM dole znamená sporná písomnosť a PM porovnávacia písomnosť, vykazujú pri vzájomnom porovnaní podobné, zhodné, ale aj pre laika viditeľné rozdielne znaky. Mne osobne a len na základe porovnania týchto dvoch písomností by rozdielne znaky nedovoľovali stanoviť jednoznačný a nespochybniteľný záver skúmania.

Mne by skúmané žiadanky nevyhovovali ako porovnávací materiál, tento by som v každom prípade žiadala doplniť o ukážky paličkového písma z bežnej praxe pisateľa, žiadala by som pristúpiť aj ku skúškam písma, číslic.

Kočnera by mali požiadať, aby vyhotovil skúšky písma s pravým sklonom a aj ľavým sklonom, ak by bol, samozrejme, ochotný. Ak bolo sporných materiálov viac, najprv mali byť porovnané vzájomne s cieľom overenia, či sporné materiály vyhotovil totožný pisateľ a až potom sa malo pristúpiť k porovnaniu sporného a porovnávacieho materiálu s cieľom overenia, či sporné a porovnávacie materiály vyhotovila osoba Mariana Kočnera. 

 

Takže vám by nestačilo porovnanie motákov s 29 žiadankami, lebo tam vidíte viaceré rozdiely v písmenách, ale potrebovali by ste na určenie jedného pisateľa motákov a žiadaniek viac porovnávacieho materiálu. Správne rozumiem?

To sa bežne stáva, že sa ťažko zháňa porovnávací materiál, keďže žijeme v čase elektronickej komunikácie. Rozhodne by mi však žiadanky na porovnanie nestačili. Nemusí ísť o nesporne pravé ukážky písma Kočnera. Všimla som si, že na žiadankách sú aj podpisy a neviem posúdiť, či bola overená pravosť týchto podpisov.

Určite by sa dal nájsť ďalší porovnávací materiál, ako sú daňové priznania z minulosti, dotazníky, tlačivá, nejaké poznámky z minulosti, listy, pohľadnice…

Znalec je „kráľom” v tomto konaní a treba hľadať, má právo  vyžadovať ďalší porovnávací materiál. Treba hľadať typické a charakteristické znaky písma. Dala by som vyšetrovateľovi pokyn na vykonanie skúšok písma, ak je človek nevinný, rád pristúpi ku skúškam písma.

Ak pristúpi ku skúškam a ak skúšky písma s ukážkami písma z bežného života vykazujú zhodné znaky, potom má znalec k dispozícii skutočne kvalitný porovnávací materiál, ktorý mu umožňuje stanoviť jednoznačný záver skúmania.

Neviem, kto robil ten posudok, ale podľa značky to vyzerá na kriminalisticko-expertízny ústav a tam by to nebol prvý posudok s chybným záverom, žiaľ. Viacero písmen už na prvý pohľad vykazuje rozdielne znaky, totiž ani písmeno J  nie je zhodné v detailoch a ak sa pri porovnaní zistia hodnotné rozdielne znaky, znalec nemôže stanoviť jednoznačný záver skúmania.

Okrem toho motáky môžeme zaradiť medzi anonymné písomnosti a v takých prípadoch často býva zvykom, že ako možný pisateľ sa overuje aj tá osoba, ktorá vydáva sporné motáky. 

 

Takže ako sa dá jednoducho vysvetliť, že písmo na motákoch má sklon doprava  a na žiadankách doľava?

Nuž, že buď to Kočner písal, a nie je to výnimočný úkaz, alebo to Kočner nepísal. To treba poctivo preskúmať. Ja tvrdím, že každý má právo na spravodlivý proces.

Autor: Lucia  Balichová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 376,709 +642 Dnes Úmrtí 11,244 +72 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 110,165 Last updated: 21. apríla 2021 - 00:54 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -