štvrtok, 3 decembra, 2020
-0.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Šefčovič: V Chorvátsku odštartujeme diskusie o Konferencii o budúcnosti Európy

Šefčovič: V Chorvátsku odštartujeme diskusie o Konferencii o budúcnosti Európy

Exekutíva EÚ sa vo štvrtok a piatok zúčastňuje na oficiálnom otvorení chorvátskeho predsedníctva v Rade EÚ. Záhreb chce obdobie šéfovania na čele Únie využiť aj na prípravu Konferencie o budúcnosti EÚ.

Zo strany eurokomisie sú do tohto procesu zapojení jej traja podpredsedovia – slovenský eurokomisár Šefčovič, podpredsedníčka EK pre demokraciu a demografiu Dubravka Šuicová a podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

“Som rád, že v Chorvátsku môžeme odštartovať diskusie o tejto téme,” uviedol Šefčovič a spresnil, že o príprave konferencie bude koncom januára informovať spolu s komisárkou Šuicovou Radu EÚ pre všeobecné záležitosti a potom aj Európsky parlament.

Cieľom je využiť súčasný zvýšený záujem Európanov o európske záležitosti, čo sa prejavilo aj vo vlaňajších eurovoľbách.

“Moja úloha bude vyplývať z toho, že mám na starosti medziinštitucionálny dialóg, to znamená spolupráca s europarlamentom, parlamentmi členských krajín a s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom a Výborom regiónov,” vysvetlil s tým, že je vytvárať diskusnú platformu na oslovenie čo najviac Európanov, hlavne mladých ľudí.

Šefčoviča prípravou konferencie poverila šéfka EK Ursula von der Leyenová, pričom by vďaka agende strategického výhľadu mal využiť aj potrebné vedecké poznatky.

“Musíme si uvedomiť, že legislatívne návrhy, s ktorými prídeme, budú určovať aké miesto bude mať EÚ po roku 2030 a do konca tohto storočia. To znamená, či Európa bude medzi troma najsilnejšími ekonomikami sveta,” vysvetlil.

Dodal, že aj preto sa Únia musí dôsledne zamerať na to, čo je potrebné urobiť, aby zostala ekonomicky efektívna a silná a bola technologickým lídrom.

Prostredníctvom agendy strategického výhľadu má predkladať témy, ktoré majú EÚ garantovať dôležité miesto vo svetovej politike a ekonomike.

“S takýmito témami by som rád prichádzal do diskusií o konferencii o budúcnosti Európy, lebo konkrétne témy ekonomického charakteru, technologického vývoja a regionálneho rozvoja ľudí najviac zaujímajú,” uviedol Šefčovič.

Takéto skúsenosti má z doterajších diskusií s ľuďmi v teréne v rôznych krajinách EÚ.

Podľa Šefčoviča eurokomisia pracuje na príprave konferencie, viac detailov by mala predstaviť do konca januára. Rovnako aj Európsky parlament pripravuje svoju rezolúciu a na pôde Rady EÚ tento projekt predstaví on spolu so Šuicovou.

“Potom sa zameriame na praktické zorganizovanie celoeurópskej diskusie a chceli by sme ju slávnostne odštartovať tu v Záhrebe 9. mája na Deň Európy,” avizoval.

Následne to bude séria návštev eurokomisárov po všetkých členských krajinách EÚ, ich mestách a regiónoch.

“Ja budem tieto návštevy organizovať tak, aby som sa venoval aj národnému parlamentu, aj vláde aj diskusiám s občanmi. A chcel by som sa venovať aj tým strategickým témam, ktoré sú pre tú – ktorú krajinu najdôležitejšie,” spresnil.

Cieľom je tiež vytvoriť multijazyčnú platformu, kde bude kalendár všetkých podujatí a záznamy z uskutočnených diskusií a kde bude vidieť ako Európska komisia reaguje na podnety, ktoré dostane od ľudí.

“Na záver tejto diskusie, ktorá by mala trvať približne dva roky, by sme chceli vyhodnotiť, čo nám debata priniesla a čo Európania od inštitúcií EÚ očakávajú a aké kroky je potrebné prijať,” povedal slovenský komisár.

Europarlament sa podľa neho zrejme zameria na inštitucionálne otázky, ako sú nadnárodné volebné zoznamy v eurovoľbách a systém tzv. špicenkandidátov.

Európska komisia chce zase prinášať skôr témy, ktoré sú pre ľudí dôležité a ktoré majú priamy vplyv na ich životnú úroveň a ktoré zaistia, že EÚ bude rozhodujúcim hráčom vo svete aj o ďalších desať rokov.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Zlatica Kušnírová: Konečne sa veci dejú tak ako majú

Konečne sa veci dejú tak ako sa majú, komentuje zadržanie Jaroslava Haščáka z Penty mama zavraždenej Martiny Kušnírovej Zlatica. Aký...

Súkromní lekári vyzývajú poslancov: Zvýšte rozpočet pre zdravotníctvo

Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR odporúča poslancom Národnej rady (NR) SR, aby zahlasovali za pozmeňujúci návrh na zvýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo. ...

Za členov Rady pre vysielanie a retransmisiu zvolili Cocherovú, Izraela, Jakubčovú a Začkovú

Novými členmi Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) budú Andrea Cocherová, Pavel Izrael, Lenka Jakubčová a Katarína Začková. Rozhodli o tom poslanci...

Košice: Nemocnica využíva na dezinfekciu aj robota

Na dezinfekciu priestorov využíva Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice po novom aj robot. Ten prostredníctvom krátkovlnného ultrafialového svetla ničí choroboplodné zárodky...

Poslanec Takáč: Je totálna somarina, aby sa deti celoplošne testovali

Opozičná strana Smer-SD tvrdí, že je potrebné, aby sa žiaci druhého stupňa základných škôl a stredných škôl vrátili späť do škôl. Inak hrozí,...

Penta reaguje na Krajčího: Zisky reinvestujeme späť do slovenského zdravotníctva

Spoločnosť Penta Investments masívne reinvestuje svoje zisky späť do slovenského zdravotníctva. V reakcii na tvrdenia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) to uviedla...

Kamenický: Rozpočet je na okraji záujmu, všetko iné je dôležitejšie

Všetko iné je momentálne dôležitejšie ako to, ako budeme hospodáriť a ako sa budú mať ľudia. Skonštatoval to v stredu v rozprave k návrhu štátneho rozpočtu...
Slovensko
Pozitívne vzorky 109,226 +2,043 Dnes Úmrtí 898 +30 Dnes Uzdravení 71,738 Infikovaných 36,590 Last updated: 3. decembra 2020 - 02:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky