pondelok, 13 júla, 2020
21.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Šefčovič: V Chorvátsku odštartujeme diskusie o Konferencii o budúcnosti Európy

Šefčovič: V Chorvátsku odštartujeme diskusie o Konferencii o budúcnosti Európy

Exekutíva EÚ sa vo štvrtok a piatok zúčastňuje na oficiálnom otvorení chorvátskeho predsedníctva v Rade EÚ. Záhreb chce obdobie šéfovania na čele Únie využiť aj na prípravu Konferencie o budúcnosti EÚ.

Zo strany eurokomisie sú do tohto procesu zapojení jej traja podpredsedovia – slovenský eurokomisár Šefčovič, podpredsedníčka EK pre demokraciu a demografiu Dubravka Šuicová a podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

“Som rád, že v Chorvátsku môžeme odštartovať diskusie o tejto téme,” uviedol Šefčovič a spresnil, že o príprave konferencie bude koncom januára informovať spolu s komisárkou Šuicovou Radu EÚ pre všeobecné záležitosti a potom aj Európsky parlament.

Cieľom je využiť súčasný zvýšený záujem Európanov o európske záležitosti, čo sa prejavilo aj vo vlaňajších eurovoľbách.

“Moja úloha bude vyplývať z toho, že mám na starosti medziinštitucionálny dialóg, to znamená spolupráca s europarlamentom, parlamentmi členských krajín a s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom a Výborom regiónov,” vysvetlil s tým, že je vytvárať diskusnú platformu na oslovenie čo najviac Európanov, hlavne mladých ľudí.

Šefčoviča prípravou konferencie poverila šéfka EK Ursula von der Leyenová, pričom by vďaka agende strategického výhľadu mal využiť aj potrebné vedecké poznatky.

“Musíme si uvedomiť, že legislatívne návrhy, s ktorými prídeme, budú určovať aké miesto bude mať EÚ po roku 2030 a do konca tohto storočia. To znamená, či Európa bude medzi troma najsilnejšími ekonomikami sveta,” vysvetlil.

Dodal, že aj preto sa Únia musí dôsledne zamerať na to, čo je potrebné urobiť, aby zostala ekonomicky efektívna a silná a bola technologickým lídrom.

Prostredníctvom agendy strategického výhľadu má predkladať témy, ktoré majú EÚ garantovať dôležité miesto vo svetovej politike a ekonomike.

“S takýmito témami by som rád prichádzal do diskusií o konferencii o budúcnosti Európy, lebo konkrétne témy ekonomického charakteru, technologického vývoja a regionálneho rozvoja ľudí najviac zaujímajú,” uviedol Šefčovič.

Takéto skúsenosti má z doterajších diskusií s ľuďmi v teréne v rôznych krajinách EÚ.

Podľa Šefčoviča eurokomisia pracuje na príprave konferencie, viac detailov by mala predstaviť do konca januára. Rovnako aj Európsky parlament pripravuje svoju rezolúciu a na pôde Rady EÚ tento projekt predstaví on spolu so Šuicovou.

“Potom sa zameriame na praktické zorganizovanie celoeurópskej diskusie a chceli by sme ju slávnostne odštartovať tu v Záhrebe 9. mája na Deň Európy,” avizoval.

Následne to bude séria návštev eurokomisárov po všetkých členských krajinách EÚ, ich mestách a regiónoch.

“Ja budem tieto návštevy organizovať tak, aby som sa venoval aj národnému parlamentu, aj vláde aj diskusiám s občanmi. A chcel by som sa venovať aj tým strategickým témam, ktoré sú pre tú – ktorú krajinu najdôležitejšie,” spresnil.

Cieľom je tiež vytvoriť multijazyčnú platformu, kde bude kalendár všetkých podujatí a záznamy z uskutočnených diskusií a kde bude vidieť ako Európska komisia reaguje na podnety, ktoré dostane od ľudí.

“Na záver tejto diskusie, ktorá by mala trvať približne dva roky, by sme chceli vyhodnotiť, čo nám debata priniesla a čo Európania od inštitúcií EÚ očakávajú a aké kroky je potrebné prijať,” povedal slovenský komisár.

Europarlament sa podľa neho zrejme zameria na inštitucionálne otázky, ako sú nadnárodné volebné zoznamy v eurovoľbách a systém tzv. špicenkandidátov.

Európska komisia chce zase prinášať skôr témy, ktoré sú pre ľudí dôležité a ktoré majú priamy vplyv na ich životnú úroveň a ktoré zaistia, že EÚ bude rozhodujúcim hráčom vo svete aj o ďalších desať rokov.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

EÚ schválila Slovensku štátnu pomoc. 80 miliónov pôjde na testovacie projekty súvisiace s COVID-19

Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že schválila slovenskú schému štátnej pomoci v hodnote 80 miliónov eur na podporu výskumnej, vývojovej a...

Šeliga dal podnet na Súdnu radu. Ide o sudcu Trubana a jeho prepustenie podnikateľa Bödöra

Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) podáva podnet predsedovi Súdnej rady SR Jánovi Mazákovi v súvislosti s rozhodnutím sudcu Špecializovaného...

Katalánsky súd zrušil obmedzenie pohybu v časti Katalánska

Okresný súd zrušil v pondelok sprísnenie opatrení vrátane obmedzenia pohybu v katalánskej provincii Lleida, informovala agentúra AFP. "Okresný súd...

Dolná Poruba: Opitý vodič narazil do koňa, jazdkyňa spadla na zem

Prečinu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky bude zrejme čeliť 50-ročný vodič, ktorý v obci Dolná Poruba v Trenčianskom okrese narazil do koňa.

Nový Zéland: Útočník z Christchurchu sa bude na súde obhajovať sám

Útočník, ktorý vlani v marci v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch zastrelil 51 ľudí, sa vyjadril, že sa chce obhajovať sám....

Na Slovensku pribudol jeden prípad nákazy novým koronavírusom

Počas nedele (12. 7.) na Slovensku pribudol jeden prípad nákazy novým koronavírusom. Celkovo krajina doteraz eviduje 1902 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19....

Smatana: Aj najzodpovednejší človek sa môže nakaziť koronavírusom

Skokovitosť v počte nakazených nie je problém, dôležité je, že nerastie počet hospitalizovaných a väčšina nakazených sa dá dohľadať, hovorí o najnovšom vývoji koronavírusu na...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,902 +1 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,493 Infikovaných 381 Last updated: 13. júla 2020 - 13:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky