streda, 12 augusta, 2020
15.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Ceny bratislavských novostavieb prekonali pokrízové maximum. Stále rastú

Ceny bratislavských novostavieb prekonali pokrízové maximum. Stále rastú

Celkový rast cien na trhu je podľa analýzy zapríčinený zmenami v základnej ponuke a zároveň v stále veľkom pomerovom rozsahu zdražujúcich nehnuteľností v projektoch na trhu. Z týchto celkovo až polovica zvýšila cenu pre úpravy cenníkových cien smerom nahor.

Priemerná cena voľných bytov vzrástla vo všetkých okresoch, okrem Bratislavy I, kde sa viac-menej nezmenila. “Dočasná stagnácia cenovej úrovne v prvom bratislavskom okrese je zapríčinená hlavne stratégiou predaja developerských spoločností formou otvorenej ponuky a systémom skrytých neverejných cien, ktoré tak nevstupujú do metodiky výpočtu,” ozrejmil Peter Ondrovič, risk manažér a odhadca cien nehnuteľností spoločnosti LEXXUS.

Najvýraznejší cenový skok zaznamenala Bratislava III, medzikvartálne až 4,2 %, naopak, najmenej to bolo v prípade Bratislavy V, o 2,6 %. Cena predaných bytov dosiahla úroveň 2291 eur bez DPH. Medzikvartálne sa zvýšila o 74 eur, teda 3,3 %.

Podľa prvých dostupných údajov zo štvrtého štvrťroka 2019 aj napriek vysokým cenám neutícha dopyt po nehnuteľnostiach. Na rezidenčnom trhu sa nachádzalo 90 aktívnych projektov, čo je o šesť projektov menej, než v treťom štvrťroku 2019.

Celkovo realitná spoločnosť zaznamenala deväť noviniek na trhu, z ktorých bolo päť nových projektov a štyri nové etapy v rámci existujúcich projektov. Ponuka sa rozšírila o 1462 bytových jednotiek v novostavbách, čo predstavuje takmer trojnásobný medzikvartálny nárast počtu nových bytov.

“Súčasťou tejto ponuky sú aj bytové jednotky predávané v projektoch už pomerne veľmi dlhé časové obdobie pred ich oficiálnym uverejnením v rámci základného portfólia ponuky v projekte. Celkový údaj tak trochu deformuje skutočnosť, že väčšina nehnuteľností bola predávaná formou rôznych kampaní podporujúcich tichý a neoficiálny predaj pred samotným oficiálnym spustením predaja,” dodal Ondrovič.

Oproti zvyšku roka 2019 bol podľa analýzy štvrtý kvartál nadpriemerný, medzikvartálny nárast voľných bytových jednotiek bol o 11 %. Pri medziročnom ponímaní je to však pokles o 9,4 %. Výrazne sa zvýšil aj počet predaných bytov v bratislavských novostavbách.

“Nárastu pomohla aj trhom neočakávaná správa centrálnej banky o značnej zmene podmienok získavania a čerpania úverov na bývanie s platnosťou od začiatku roka 2020. I napriek snahe Národnej banky Slovenska o čo najkratší termín prechodného reakčného obdobia pre čas zavedenia samotných zmien, viaceré bankové domy využili tento krátky čas rôznymi formami kampaní pre zvýšenie akcelerácie obchodov v posledných týždňoch roka 2019,” poznamenal Ondrovič.

V mesiacoch október až december bolo zazmluvnených 1279 bytov. Niektoré bytové jednotky sa ale predávali už v predpredaji niekoľko mesiacov pred oficiálnym spustením predaja, čo toto číslo značne skresľuje.

Pomer medzi voľnými dokončenými a voľnými rozostavanými bytmi sa zároveň zmenil v prospech rozostavaných bytov. Analýza konštatuje, že ich podiel na celkovom objeme voľných bytov trhu novostavieb vzrástol k úrovni 93,6 %. V treťom kvartáli tohto roka to bolo 91,2 %.

V predajnosti sa dostal do popredia druhý bratislavský okres s počtom viac než 800 bytových jednotiek. Naopak, najmenej bytových jednotiek sa predalo v Bratislave III.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

WHO je k ruskej vakcíne proti koronavírusu zdržanlivá

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) reagovala zdržanlivo na utorkové oznámenie Ruska o zaregistrovaní prvej vakcíny proti novému koronavírusu na svete. WHO uviedlo, že...

Ondrejcsák o vyhostení ruských diplomatov/agentov: Nenecháme, aby nám skákali po hlave. Slovensko nie je ruská gubernia

„Ukázali sme, že nenecháme, aby nám skákali na hlavu,” hovorí pre ParlamentnéListy.sk o vyhostení ruských diplomatov zo Slovenska bývalý štátny tajomník Ministerstva obrany SR...

Odveta Izraela za útoky Hamasu: uzavretý zásobovací priechod Kerem Šalom

Izrael v utorok uzavrel hraničný priechod s palestínskym pásmom Gazy určený na zásobovanie. Ide o reakciu Izraela na ďalší...

Lotyšsko, Estónsko, Fínsko a Poľsko chcú zasadnutie Rady EÚ k Bielorusku

Ministri zahraničných vecí Lotyšska, Estónska, Fínska a Poľska vyzvali v utorok na mimoriadne zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci s cieľom prediskutovať...

Ministerstvo spravodlivosti odkazuje Hegerovi: Nemáme na čom šetriť

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR má obmedzené možnosti šetrenia financií, ktoré avizoval pred mesiacmi minister financií Eduard Heger (OĽANO). Uviedol to hovorca MS...

Prieskum: Viac ako pätina Slovákov nemá finančnú rezervu ani na jeden mesiac

Kríza spôsobená pandémiou nového koronavírusu zasiahla finančné rezervy Slovákov. Zatiaľ čo na začiatku krízy malo finančnú rezervu na menej ako jeden mesiac...

AKTUALIZOVANÉ Krajčí: Je tu druhá vlna pandémie. Slovensko má schválený nový pandemický plán

Aktualizovaná správa Epidemiologická situácia na Slovensku je aktuálne pod kontrolou, aj keď sa zhoršuje. V súčasnosti krajina čelí druhej...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,615 Úmrtí 31 Uzdravení 1,874 Infikovaných 710 Last updated: 12. augusta 2020 - 06:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky