Nemecko: K čomu to tam smeruje? Jasné čísla a správy o novinároch

  0
  Ilustračná snímka (Autor: TASR)

  Ako prvú tému zvolil Štrunc pesničku dievčenského zboru z Dortmundu, v ktorej zaznelo, že „babička je ekologické prasa“, a pýtal sa, prečo ju spievali.

  „Viedli ich k tomu ich manažéri, zamestnávatelia, údajne aj rodičia,“ povedal Kaiser s tým, že išlo o tzv. strednú generáciu, ktorá je v Nemecku veľmi uvedomelá. „Tí ľudia majú sadu názorov, od ktorých sa odchýliť znamená byť napravo, až skoro obdivovateľ Hitlera,“ podotkol a doplnil, že to už trochu preháňa, ale nie veľmi.

  „Je to od toho, že v EÚ má byť integrácie viac ako menej, že je dobré, keď rozriedime ,Bionemcov‘ prílevom utečencov, že sa tým vlastne trochu odčiňuje vina za 2. svetovú vojnu, a teraz asi najväčší hit na tej pomyselnej hitparáde dobra je práve boj proti emisiám skleníkových plynov,“ uviedol novinár s tým, že mať vecné námietky, keď je vlna horúčav a je vysvetľovaná zmenou klímy, vás môže posunúť v očiach spoločnosti na „pravý okraj“.

  Kaiser to ilustroval na prípade komika, ktorý na súkromnom vystúpení zažartoval, že fundamentalizmus Grety Thunbergovej môže napáchať väčšie škody ako klimatická zmena, a vyslovil vetu v približnom znení: „Čo je však ľudský život proti vyšším ideálom?“

  Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová

  Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová. Zdroj: TASR

  Jeden novinár potom napísal text, v ktorom tvrdil, že dotyčný komik porovnal Thunbergovú s Hitlerom a Stalinom, hoci tieto mená vo vystúpení vôbec nezazneli. A začal sa hon na čarodejnice, hlavne na sociálnych sieťach. Dotyčný komik si potom musel sypať popol na hlavu a tvrdiť, že také prirovnanie mu nikdy nenapadlo.

  „Vlastne mi to trochu pripomína, ako keď niekto chodil na ŠtB a hovoril, že ja naozaj nepácham nič proti socializmu,“ dodal Kaiser.

  Ďalej sa posťažoval, že spravodajstvo v Nemecku tiež ide len jedným ideovým smerom. „Ešte oveľa viac ako v Českej televízii,“ rypol si Kaiser.

  Vraj je to aj doložené prieskumom, v ktorom sa asi 36 % nemeckých novinárov priznalo k voľbe Zelených, socialistov z SPD volilo 25 %, čo dohromady dáva nejakých 60 %. Skutočné preferencie pritom v prípade SPD a Zelených predstavovali približne 30 %. Z toho Daniel Kaiser odvodil, že socialisticko-zelené tendencie u novinárov sú dvakrát také silné ako u obyčajnej populácie Nemecka. Dodal, že tento prieskum je však 15 rokov starý, v novšom asi 35 % novinárov nie je naklonených žiadnej strane, ale potom opäť nasledujú Zelení a SPD.

  Kaiser tiež komentoval medzigeneračný konflikt, tvrdil, že nie všetci seniori v Nemecku sa majú dobre, ale mladí sa namiesto na pomoc seniorom sústredia skôr na pomoc žiadateľom o azyl.

  Dodal, že pozície, ktoré ešte v 80. rokoch zastával Helmut Kohl, sú posledných 10 rokov už považované za polonacistické. Kohl podľa Kaisera chcel vtedy zastaviť migráciu z Turecka a dokonca motivovať gastarbeiterov, aby sa vracali. Za to by už dnes bol podľa novinára tomu, kto by to navrhol, namaľovaný na čelo pomyselný hákový kríž.

  Štrunc sa venoval aj zdražovaniu v Nemecku.

  Daniel Kaiser uviedol, že aj keď sa nesplnili pôvodné sľuby, že odstup od jadra a zozelenenie energetiky bude mať zanedbateľný vplyv na cenu, tak to nepoškodilo CDU, ktorá reformy zavádzala, a Nemci zdraženie prehryzli.

  „Ale teraz je otázka, či keď sa bude takto umelo zdražovať ďalej, či ten určitý pokoj a zmier v tej populácii bude pokračovať alebo nie. Sú prieskumy staré niekoľko mesiacov, z ktorých vyplýva, že asi polovica Nemcov je ochotná nejako akceptovať zdraženie niektorých vecí vo svojich životoch, aby pomohli spomaliť tú klimatickú zmenu, ale sú to také veci, z ktorých menej tečie krv. Napríklad by im až tak neprekážalo zdraženie leteniek na vnútroštátnych letoch. Ale keď už sa hovorí o benzíne alebo o nafte, že by sa mali nejako citeľne zdražovať, tak tam tá podpora zrazu dramaticky padá na 20-30 %.“

  Moderátor sa spýtal, či sa Nemci snažia šíriť svoje ciele aj v rámci Európy, a Kaiser tvrdil, že áno, pretože keby v okolitých krajinách všetko zostalo lacné, tak by si pod sebou Nemci pílili konár.

  Novinár dodal, že Európska únia je nastavená výhodne pre Nemecko, ale nevýhodne pre južné krídlo. Jeden nemecký ekonóm vraj spočítal, že keď by nebola spoločná mena, tak by nemecká marka bola asi o 20 alebo 25 % silnejšia ako dnes euro, čo by malo negatívny vplyv na nemecký export.

  Podľa Kaisera nie sú Nemci v odpore proti jadru takí silní ako Rakúšania, ale k zdraženiu jadra a zabráneniu výstavby nových blokov môže dôjsť cez EÚ a taxonómiu, kde niektoré odvetvia priemyslu budú „oznámkované“ horšie ako iné s cieľom, aby nemali taký prístup k získaniu financovania.

  Kaiser zopakoval známy fakt, že jadrová energia neprodukuje emisie, ale dodal, že v Nemecku zelené hnutie vznikalo práve na strachu z jadrových zbraní a technológie.

  „Tak tu v tomto prípade oni, čo mi to príde hrozne zaujímavé, potláčajú to kritérium tých skleníkových emisií a zrazu tam nejde až tak o tie emisie, ale hovoria všeobecne o udržateľných zdrojoch, kam sa schová všetko, kam sa schovajú emisie aj strach z jadra. A tam už do toho zrazu tá jadrová energetika môže spadať.“

  Dodal, že je otázka, kde nakoniec jadrová energia skončí, či medzi tzv. ekologickými, neutrálnymi alebo dokonca na čiernej listine špinavých technológií.

  „Tu sa nám ako ČR môže vypomstiť to, že súčasná vláda aj predchádzajúca vláda, čiže obe vlády, v ktorých sedel Andrej Babiš a ešte minule tam s ním sedel Bohuslav Sobotka alebo tú vládu riadil, tak v roku 2014 zastavili ten tender na dostavbu Temelína. A to je jednoducho päť rokov, počas ktorých to mohlo bežať. A ten čas nám môže celkom citeľne chýbať,“ varoval záverom novinár Daniel Kaiser.

  Zdroj: Info.cz

  - Reklama -