sobota, 19 septembra, 2020
11.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Kiska a kotlebovci sú nové vredy spoločnosti, tvrdí bezpečnostný analytik Žitný

Kiska a kotlebovci sú nové vredy spoločnosti, tvrdí bezpečnostný analytik Žitný

Polícia zaistila bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, to je nevídaný jav. Celkovo sme svedkami prekvapivých udalostí, keď sa veci akoby riešia a neignorujú bez ohľadu na politickú príslušnosť. Ako to vníma odborník na bezpečnostnú problematiku?

Teraz vidíme, ako majú naozaj fungovať orgány činné v trestnom konaní. Konečne sa uplatňuje princíp “padni, komu padni”. Bezpečnostné zložky neberú ohľad, ktorým smerom sa kosí, či smerom k hlavnému táboru, alebo opozičnému. Pokiaľ je odôvodnené začatie trestného konania, orgány činné v trestnom konaní ho neváhajú spustiť. Bude fajn, ak nám to vydrží a po voľbách to nebude chcieť nikto meniť.

 

Čoho sme to vlastne svedkami? Pôsobí to ako poriadna korupčná chobotnica, ktorá ovládala najdôležitejšie funkcie v štáte.

Je to celé o svete, kde politické prostredie, biznisové prostredie a prostredie časti polície a  prokuratúry, zdôrazňujem časti týchto útvarov, boli navzájom záujmovo poprepájané. Vraždou novinára a získaním dôkazov z Kočnerových záznamov praskol tento svet ako vred. Teraz to vyteká von, je to rozrezané a rana sa čistí, už ju len treba dobre ošetriť.

Trnka vypovedal viac ako osem hodín. Zdroj: TASR

V  každom prípade ľady sa tu poriadne rozhýbali. Dá sa očakávať, že sa zmení nastavenie spoločnosti? 

Určite nie. V spoločnosti sa nič inak nenastaví, lebo nám tu vyrastajú nové vredy. Keď sa pozrieme na politické prostredie, ktoré ide do volieb, je  to zrejmé. Na čele politickej strany je človek, ktorý je trestne stíhaný pre porušenie zákona, keď bol v pozícii konateľa, mám na mysli exprezidenta Andreja Kisku. Keď si pozrieme trebárs kotlebovcov, niekde som videl zoznam ľudí, ktorí sú trestne stíhaní alebo boli odsúdení. Žiadna iná politická strana nemá také  “bohatstvo”. To sú všetko signály, že nič sa nečistí, že tu vyrastajú nové vredy, ktoré bude  treba po čase znova rezať.

S tým, o čom hovoríte, žiaľ, asi korešponduje skutočnosť, že Andrej Kiska, ak by mal tú možnosť, neváhal by podľa vlastných slov nominovať po voľbách svojho ministra vnútra, respektíve ministerku ani vtedy, keď by bol on sám stále trestne stíhaný. 

Nepochybne tu žiadna zmena neprichádza. Ak on necíti zodpovednosť za to, čo robil, nie je reprezentantom zmeny, ale je reprezentantom práve toho, čo sa tu začalo teraz čistiť. A môžem povedať, lebo nie všetky prípady sa už objavili na verejnosti, že tých vredov je tu x a ešte bude veľmi dlho trvať, než sa vôbec spoločnosť rozhodne nedávať mandát práve takým, ktorí ho nie sú hodní. Vidíme, že sa opäť uchádzajú nehodní a ľuďom to neprekáža. Čo to znamená? Že voliči si sami programujú ten proces tak, aby tu ďalej rástli tie vredy. Zatiaľ si z toho neberú stále žiadne ponaučenie.   

 

Proces s Marianom Kočnerom týkajúci sa vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej  je v plnom prúde. Kľúčovým svedkom je Peter Tóth, jeho bývalý priateľ a bývalý príslušník SIS. Na jednej strane podporujú jeho tvrdenia aj dáta, ktoré polícii väčšinou aj odovzdal,  na druhej strane – je to človek, bez urážky, zvyknutý zavádzať a napríklad sudca Ústavného súdu Mojmír Mamojka tvrdí, že klame. Vy osobne veríte tvrdeniam tohto svedka bez výhrad?

Tak, ako ste uviedli, a to treba zdôrazniť, jeho tvrdenia sú podložené dokumentmi, dôkazmi a dátami. Čo sa týka Mojmíra Mamojku – je to v tejto chvíli tvrdenie proti tvrdeniu a chcelo by to verifikáciu ktorejkoľvek strany. Nakoniec o tom všetkom však bude rozhodovať súdny senát, my si môžeme myslieť čokoľvek. 

Peter Tóth na súde. Zdroj: TASR

Šéf NAKA Branislav Zurian sa koncom vlaňajšieho roka vyjadril, že ešte uvidíme, čo príde. Myslíte, že to je všetko, čo malo prísť alebo ešte nie je, ako sa hovorí, všetkým dňom koniec a niektorí sa asi aj oprávnene obávajú?

Pamätám  si to vyjadrenie šéfa NAKA. Asi už vtedy koncom vlaňajška mali rozpracované veci a  postupne sa dopracúvajú k záverom. Nemyslím si, že už je koniec. A nielen preto, že do volieb je ešte ďaleko, a mnohé z týchto udalostí náhodne či nenáhodne vstupujú do predvolebnej kampane ako nejaký, nazvime to nový prvok.

Autor: Lucia Balichová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Ekonóm Šebo: Čo je zvýhodňovanie veriteľa? Ak niekomu vrátite pol milióna a druhému nič…

Arca Capital? „Ťažko povedať, skadiaľ peniaze pritekali a do ktorej spoločnosti čo kto poskytol,” hovorí pre ParlamentnéListy.sk ekonóm Ján Šebo. Keďže ľudia riešia...

Kosovo udelilo Trumpovi jedno z najvyšších vyznamenaní v krajine

Kosovo v piatok udelilo americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi jedno z najvyšších vyznamenaní v krajine za sprostredkovanie mierových rozhovorov medzi Kosovom a Srbskom....

Európska lieková agentúra odporúča povoliť dexametazón na liečbu COVID-19

Európska lieková agentúra (EMA) odporučila oficiálne povoliť lacné steroidné liečivo dexametazón na liečbu ochorenia COVID-19 u ľudí so závažným priebehom, ktorí potrebujú...

VIDEO V Košiciach vznikne Centrum výskumu vodíkových technológií

V Košiciach vznikne Centrum výskumu vodíkových technológií (CVVT), ktoré sa bude zaoberať aj využitím vodíkového pohonu v oblasti dopravy. Vyplýva to z memoranda, ktoré...

Babiš nevylúčil vyhlásenie núdzového stavu v krajine

Český premiér Andrej Babiš nevylúčil, že by v prípade potreby prijať opatrenia nad rámec kompetencií ministerstva zdravotníctva mohol byť v krajine znovu...

Krajčí si počká na došetrenie situácie pri úniku informácií z NCZI. Bielik tvrdí, že problém už odstránili

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) nevylučuje odchod generálneho riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Petra Bielika v súvislosti s únikom osobných údajov...

VIDEO FPU spúšťa výzvu na pomoc nezávislej kultúre. Ministerka deklaruje širokú adresnosť

Mimoriadna výzva Fondu na podporu umenia (FPU) na pomoc nezriaďovanej kultúry, ktorá je otvorená od piatka do 5. októbra, bude určená širokému spektru...
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,256 +235 Dnes Úmrtí 39 Uzdravení 3,390 Infikovaných 2,827 Last updated: 19. septembra 2020 - 01:11 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky