Vyhrá Kotleba? „Fašisti“, „hanba“, už znie z Česka. A Čaputová už naznačila, ako by to bolo

  0
  Marian Kotleba (Autor: TASR)

  Šabata sa vo svojom komentári zaoberá tým, že nadchádzajúce parlamentné voľby na Slovensku môže vyhrať strana Mariana Kotlebu, Ľudová strana Naše Slovensko. Do karát jej podľa jeho slov hrá roztrieštená opozícia, proces s obžalovanými z vraždy Jána Kuciaka, ale aj sklamaní voliči.

  „Muselo by sa v nasledujúcich šiestich týždňoch stať niečo mimoriadne priaznivé pre slovenskú demokraciu, aby parlamentné voľby 29. februára vyhral niekto iný ako fašistická strana Mariana Kotlebu,“ domnieva sa.

  Podľa posledného prieskumu agentúry Focus podporuje stranu 13,6 percenta voličov, čo by vo finále podľa Šabatových prognóz mohlo znamenať až 18-percentnú podporu voličov. Pred kotlebovcami je potom už len Smer, ktorý má podľa prieskumu 18,7 percenta a ktorého popularita stále klesá. Žiadna opozičná strana potom nedosahuje podporu vyššiu ako 12 percent.

  Šabata následne spomína na minuloročné prezidentské voľby a víťazstvo prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá mala program slušnosti, férovosti, tolerancie a rovnosti pred zákonom.

  „Teraz má našliapnuté na volebné víťazstvo fašistická strana, ktorá oslavuje vojnový Slovenský štát, mnohí jej členovia obdivujú Hitlera a sú otvorenými rasistami,“ vyjadril sa Šabata.

  Ako sme však písali TU, prezidentka Zuzana Čaputová síce bude po parlamentných voľbách z dôvodu rešpektu vôle ľudu rokovať s víťazom volieb aj v prípade, že ním bude Ľudová strana Mariana Kotlebu, ale to neznamená, že lídra strany poverí zložením vlády a že by sa mu to podarilo.

  Šabata sa vo svojom komentári venuje súdu, ktorý hľadá vinníkov na lavici obžalovaných z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

  „To… je predovšetkým drvivá obžaloba strany Smer – sociálna demokracia trojnásobného premiéra Roberta Fica. Táto vládna garnitúra za dvanásť rokov pri moci vybudovala klientelistický, korupčný až zločinecký systém, ktorého obeťou sa stali nielen Ján Kuciak a Martina Kušnírová, ale vlastne celé Slovensko,“ myslí si Šabata.

  „Ak napriek tomuto všetkému Smer zaznamená volebný výsledok okolo 15 percent, vojde do dejín politiky ako výnimočná strana, ktorá prežila neodvratnú smrť. V porovnaní s tým bol napríklad škandál Petra Nečasa s Janou Nagyovou v roku 2013 len drobnou patáliou. A ODS potom pritom vo voľbách dostala len 7,7 percenta,“ dodal Šabata.

  Kotlebovci teraz získavajú sympatizantov práve medzi podporovateľmi Smeru a koaličnej Slovenskej národnej strany. Ľudia podľa Šabatu totiž vidia Kotlebu a potom ministra za Smer a generálneho prokurátora, ktorí sa dohovárajú, ako zamiesť stámiliónový podvod pod koberec.

  „Kotleba im ponúka jednoduché riešenia a poriadok. A nezaháľa, nečaká, že mu spadne skvelý výsledok do lona,“ dodal Šabata.

  „Počítajme s tým, že prípadné volebné víťazstvo fašistov na Slovensku poškodí povesť celého regiónu, teda aj tú našu. A vezmime si ponaučenie – aby práve takto raz nevyzeralo upratovanie po vládach Andreja Babiša,“ uzavrel.

  Andrej Babiš

  Andrej Babiš. Zdroj: TASR

  „Zatiaľ najdrvivejšia analýza slovenskej predvolebnej situácie, akú som čítal. Že sa po minuloročnom zvolení prezidentky Čaputovej kyvadlo vychýli zase na opačnú stranu, sa dalo čakať, ale nenapadlo mi, že náckovia sa budú naťahovať po víťazstve. Dúfam, že sa autor Petr Šabata pletie, takú hanbu si stredná Európa, nech je, aká je, nezaslúži. A keby len hanbu,“ podotkol k tomu historik Pavel Kosatík.

  Zdroj: Facebook/Pavel Kosatík

  - Reklama -