nedeľa, 24 januára, 2021
0.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá priniesli správu, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nemôžu vrátiť do krajín svojho pôvodu. Tento článok zverejnil napríklad denník The Guardian či americká CNN. O téme informoval aj server irozhlas.cz. Tieto tri médiá rozhodnutie OSN označili za prelomové a v titulkoch niet ani stopy po tom, že by sa rozhodnutie OSN dalo vykladať nejako inak.

O čo ide? V Tichom oceáne, na pol cesty medzi Havajom a Novým Zélandom, sa nachádza množstvo malých ostrovčekov, združených do republiky Kiribati. Táto republika má podľa čísel z roku 2017 populáciu približne 115-tisíc obyvateľov. A je ohrozená zvyšujúcou sa hladinou mora a problémami s tým spojenými, ako je nedostatok pitnej vody.

Republika Kiribati

Republika Kiribati. Zdroj: ReproFoto YouTube

Z Kiribati emigroval na Nový Zéland istý Ioane Teitiota. Novozélandské súdy však v roku 2013 nevyhoveli jeho žiadosti o ochranu, čo znamená, že by sa Ioane Teitiota mal na Kiribati vrátiť.

Celou vecou sa však začal zaoberať Výbor OSN pre ľudské práva, ktorý 7. januára rozhodol v celej kauze. A potvrdil, že novozélandské súdy rozhodli správne, že nebezpečenstvo nedostatku vody, preľudnenia a konfliktov nie je také intenzívne, aby nebolo možné dotyčného deportovať späť do jeho krajiny pôvodu.

Čoho sa však svetové médiá chytajú, je jedna fráza z rozhodnutia. Tá hovorí, že bez zásadných medzinárodných a štátnych zásahov môžu dôsledky klimatickej zmeny viesť k takej situácii, že by vracanie emigrantov bolo porušením práv vyplývajúcich z Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach.

Dodajme však, že v rozhodnutí je skutočne napísané, že tieto dôsledky k tejto situácii viesť môžu, teda nemusia; a konkrétnej otázke, aké podmienky sú také neradostné, že už do nich nie je možné niekoho deportovať, sa rozhodnutie nevenuje vôbec. Je iba definované, že podmienky na Kiribati ešte také nie sú.

Ako tiež médiá upozorňujú, stanovisko OSN nie je právne vymáhateľné.

Za prelomové označila rozhodnutie profesorka Jane McAdamová z Kaldor Centre for International Refugee Law. „Čo je tu naozaj dôležité a prečo je to celkom dôležitý prípad, je to, že výbor uznal, že bez akcie proti zmene klímy v budúcnosti by mohlo byť možné, že vládam podľa medzinárodného práva v oblasti ľudských práv zakážu vracať ľudí tam, kde je ohrozený ich život alebo by čelili neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu,“ tvrdí.

Toto však nie je oficiálny výklad z OSN, a ako je v rozhodnutí uvedené, novozélandské súdy rozhodli podľa OSN správne o vyhostení Ioanea Teitiotu. Aj keď rozhodnutie nebolo jednomyseľné a aj v komisii, ktorá nad prípadom zasadala, zazneli hlasy, že nie je správne deportovať niekoho do krajiny, ktorá sa potápa a kde podmienky síce ešte nie sú také zlé, ale stále sa zhoršujú.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 236,476 +1,905 Dnes Úmrtí 4,068 +103 Dnes Uzdravení 189,959 Infikovaných 42,449 Last updated: 24. januára 2021 - 10:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky