Netanjahu chce, aby aj Francúzi zaviedli sankcie proti Iránu

  0
  Netanjahu vyzval Macrona, aby sa pripojil k sankciám voči Teheránu. (Autor: TASR)

  Netanjahu a Macron počas svojho stretnutia v Jeruzaleme diskutovali aj o situácii v Libanone a v Líbyi.

  Ako informoval izraelský spravodajský portál Ynetnews, Netanjahu neskôr vyhlásil, že s Macronom sa dohodli, že obe krajiny nadviažu “strategický dialóg” s cieľom pokračovať v posilňovaní bilaterálnej spolupráce a dosahovať spoločné ciele v regionálnych otázkach.”

  Stretnutie Macrona s Netanjahuom bolo jedným z programu návštevy francúzskeho prezidenta v Izraeli, ktorá sa koná pri príležitosti 5. svetového fóra o holokauste.

  Na tomto podujatí sa v stredu a štvrtok zídu zástupcovia takmer 50 krajín z celého sveta.

  Iránsky prezident Hasan Rúhání v stredu podľa agentúry Reuters opäť vyhlásil, že Irán sa  nebude nikdy snažiť získať jadrové zbrane, a to s jadrovou dohodou či bez nej. Okrem toho apeloval na európske mocnosti, aby sa vyhli “omylu Washingtonu”, ktorý odstúpil od jadrovej zmluvy uzavretej medzi jadrovými mocnosťami a Iránom v roku 2015.

  Rúhání vo svojom vyhlásení upozornil, že “európske mocnosti budú zodpovedné za následky porušenia zmluvy” s Iránom.

  V reakcii na odstúpenie Washingtonu od jadrovej dohody – v roku 2018 – a na opätovné uvalenie amerických sankcií na Irán Teherán postupne odstupoval od záväzkov, ktoré preň z dohody vyplývali.

  Rúhání však v stredu uviedol, že Irán zostáva oddaný zmluve a mohol by zmeniť svoj postoj, ak by si ostatné zmluvné strany plnili svoje záväzky.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu