streda, 2 decembra, 2020
-1.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Kočner na súde spomínal Sulíka aj Kisku. Zmenky neboli v účtovníctve, lebo...

Kočner na súde spomínal Sulíka aj Kisku. Zmenky neboli v účtovníctve, lebo to Rusko nechcel. Súd o zmenkách prerušili do februára

Balkovičová uviedla, že v jednej z Kočnerových firiem Správa a inkaso zmeniek sa nachádzala zmienka o sume 68 miliónov eur na podsúvahovom účte z roku 2016. Na tom však nebola uvedená žiadna informácia o postúpení zmeniek.

Podľa obžaloby vznikli antedatované zmenky práve v tomto roku. Splnomocnenkyňa Markízy Lucia Tandlich si myslí, že bola poznámka o sume doplnená potom, čo vznikla “legenda o zmenkách”.

Zmienku o zmenkách nenašla Balkovičová ani v účtovníctve Markízy, rovnako ako viacero predchádzajúcich svedkov – účtovníčky televízie alebo bývalí riaditelia.

„Nedal som to do toho účtovníctva, lebo som chcel, aby to tam nebolo,” reagoval obžalovaný Pavol Rusko.

Dodal, že v účtovníctve nebola ani exekúcia podniku v roku 1998, ktorá začala spor Gamatex a napriek tomu existovala. Tvrdí, že zmenky do účtovníctva nevpísal, aby zachránil životy, akým spôsobom, nešpecifikoval.

Počas Balkovičovej výpovede sa jej obžalovaný Marian Kočner spýtal na politickú príslušnosť, čo predseda senátu Emil Klemanič označil za absolútne neprípustné.

Balkovičová spolupracuje so stranou Za ľudí a je primátorkou mesta Zvolen. Advokát Mariana Kočnera Michal Mandzák namietal jej zaujatosť s tým, že názory exprezidenta a lídra strany Andreja Kisku sú verejne známe.

Kočner tiež poukazoval, že mala v minulosti vzťah s opozičnou SaS, s ktorej predsedom Richardom Sulíkom má nepriateľský vzťah.

Lipšic: Dokazovanie sa blíži ku koncu

Dokazovanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza sa podľa splnomocnenca televízie Daniela Lipšica blíži ku koncu. Myslí si, že pred senátom Špecializovaného trestného súdu sa vykonalo dosť dôkazov na to, aby mohol rozhodnúť. Obžalovaný Pavol Rusko po pondelkovom pojednávaní skonštatoval, že obžaloba neuniesla dôkazné bremeno.

Právni zástupcovia TV Markíza Tomáš Kamenec, Daniel Lipšic a dozorujúci prokurátor Ján Šanta. Zdroj: TASR

„Podpisy sú zjavne podobné podpisom v roku 2016, komunikácia v Threeme je jednoznačná. Ten súbor dôkazov bez akýchkoľvek pochybností dokumentuje antedatovanosť zmeniek,“ povedal Lipšic. Skutkový stav považuje objasnený natoľko, že môže senát rozhodnúť, no prízvukoval, že to je iba jeho názor, a je to na senáte.

„Pokiaľ viem, tak znalkyne povedali, že nevieme dokázať ani jednu, ani druhú alternatívu, a pokiaľ viem, tak sa dokazuje vina,“ uviedol obžalovaný Pavol Rusko. 

Tvrdí preto, že obžaloba neuniesla dôkazné bremeno.

Znalkyňa, ktorá skúmala podpisy Mariana Kočnera, vypovedala, že minimálne dva podpisy na sporných zmenkách sú pravdepodobne antedatované. 

Druhá znalkyňa z odboru grafickej diagnostiky Tatiana Dugovičová potvrdila závery ostatných znaleckých posudkov z oblasti chémie o tom, že sa vedeckým skúmaním nedá zistiť, z ktorého roku zmenky sú.

„Som presvedčený, že pokiaľ by sa o zmenkách dozvedeli tí, ktorí by sa o nich dozvedieť nemali, tak to mohlo stáť život niekoľkých ľudí,“ tvrdil Pavol Rusko. Bližšie podrobnosti o tom, z koho strany hrozilo nebezpečenstvo, chce ozrejmiť nabudúce.

Po pondelkovom pojednávaní bol proces prerušený do 10. februára. Vtedy sa majú dostaviť znalci Erika Straková a Milan Nouzovský.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Marian Kočner je obžalovaný i z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. 

Pavol Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Súkromní lekári vyzývajú poslancov: Zvýšte rozpočet pre zdravotníctvo

Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR odporúča poslancom Národnej rady (NR) SR, aby zahlasovali za pozmeňujúci návrh na zvýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo. ...

Za členov Rady pre vysielanie a retransmisiu zvolili Cocherovú, Izraela, Jakubčovú a Začkovú

Novými členmi Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) budú Andrea Cocherová, Pavel Izrael, Lenka Jakubčová a Katarína Začková. Rozhodli o tom poslanci...

Košice: Nemocnica využíva na dezinfekciu aj robota

Na dezinfekciu priestorov využíva Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice po novom aj robot. Ten prostredníctvom krátkovlnného ultrafialového svetla ničí choroboplodné zárodky...

Poslanec Takáč: Je totálna somarina, aby sa deti celoplošne testovali

Opozičná strana Smer-SD tvrdí, že je potrebné, aby sa žiaci druhého stupňa základných škôl a stredných škôl vrátili späť do škôl. Inak hrozí,...

Penta reaguje na Krajčího: Zisky reinvestujeme späť do slovenského zdravotníctva

Spoločnosť Penta Investments masívne reinvestuje svoje zisky späť do slovenského zdravotníctva. V reakcii na tvrdenia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) to uviedla...

Kamenický: Rozpočet je na okraji záujmu, všetko iné je dôležitejšie

Všetko iné je momentálne dôležitejšie ako to, ako budeme hospodáriť a ako sa budú mať ľudia. Skonštatoval to v stredu v rozprave k návrhu štátneho rozpočtu...

Gröhling: Verím, že v januári sa podarí dostať deti do škôl

Každý deň v škole sa počíta a osobný kontakt s učiteľom je ťažké nahradiť obrazovkou. Na sociálnej sieti to uviedol minister školstva,...
Slovensko
Pozitívne vzorky 109,226 +2,043 Dnes Úmrtí 898 +30 Dnes Uzdravení 71,738 Infikovaných 36,590 Last updated: 2. decembra 2020 - 23:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky