To nebolo obyčajné lietadlo… Tereza Spencerová o havárii v Afganistane. Poplach v USA?

  0
  Trosky amerického lietadla typu Bombardier E-11A, ktoré patrilo americkým vzdušným silám a zrútilo sa v provincii Ghazní v Afganistane. Foto: TASR

  Zatiaľ nie je jasný dôvod pádu lietadla, ale špekulácie sú divoké.

  Podľa BBC zatiaľ haváriu potvrdil plukovník Sonny Leggett, ktorý povedal, že príčina pádu sa vyšetruje, ale zatiaľ nie sú žiadne dôkazy o tom, že by bolo lietadlo zostrelené. Snímky obhoreného trupu zatiaľ podľa BBC zaplavili sociálne siete Talibanu. Z nich stanica usudzuje, že išlo o lietadlo typu E-11A, ktoré americké letectvo používalo na rozviedkovú činnosť. Išlo o pôvodne komerčné lietadlo, ktoré si Spojené štáty upravili na svoje účely, nie teda o bojový stroj.

  O počte mŕtvych sa špekuluje, hovorí sa o štyroch až šiestich Američanoch. Hovorca Talibanu uviedol, že pád nikto neprežil a že na palube boli vysoko postavení dôstojníci CIA.

  Iránske médiá, ako napríklad server Iran Front Page, tvrdia, že v lietadle bol Michael D’Andrea, prezývaný „ajatolláh Mike“, ktorý mal v CIA údajne na starosti oblasť Blízkeho východu. Teda aj zabitie Kásema Solejmáního dronom, ktoré následne viedlo k bombardovaniu amerických základní v Iraku a nepriamo aj k zostreleniu lietadla ukrajinských aerolínií.

  Kásem Solejmání

  Kásem Solejmání. Zdroj: TASR

  Iránske médiá sa odvolávajú na stránku Veterans Today, ktorá sa pre zmenu odvoláva na ruskú rozviedku. Ale vzhľadom na to, že Pentagón zatiaľ nepodal žiadne vysvetlenie havárie či informácie o posádke, je prítomnosť D’Andreu zahalená tajomstvom, píše Veterans Today.

  Súvislosti v celej afére vidí analytička Tereza Spencerová: „Tak v tom ,spadnutom‘ americkom lietadle v Afganistane vraj zomrel Michael D’Andrea, dôstojník CIA, ktorý mal riadiť operácie na Blízkom východe a konkrétne aj zabitie Solejmáního a spol. Tvrdia Iránci s odvolaním sa na Rusov. Zatiaľ čo Taliban odrazil útok afganskej armády, ktorá sa chcela k troskám lietadla dostať. Ak je to pravda, tak sa pomaličky ukazuje široký záber iránskej odvety. A tiež to, odkiaľ vzal Taliban príslušnú raketu na zostrelenie lietadla, na ktoré až doteraz nevedel dostreliť.“

  Zdroj: Facebook/Tereza Spencerova

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu