nedeľa, 29 novembra, 2020
0.9 C
Bratislava
Úvod Aréna KAUZA ZMENKY: Jednoducho alebo sofistikovane? Ako sa falšujú či kradnú, vysvetľuje písmoznalec

KAUZA ZMENKY: Jednoducho alebo sofistikovane? Ako sa falšujú či kradnú, vysvetľuje písmoznalec

Isté  však je, že zmenky sa ako takmer všetky ekonomické nástroje zneužívajú na podvody a  finančné machinácie dlhé roky.

Falšovanie podpisov

„Najrozšírenejším podvodom pri zmenkách, čo som zaregistroval, je falšovanie podpisov,” uviedol pre ParlamentnéListy.sk bývalý elitný vyšetrovateľ, advokát Peter Vačok.

Bývalý vyšetrovateľ Peter Vačok. Zdroj: TASR

Jeho slová potvrdzuje aj súdny písmoznalec. „Mali sme dokonca prípad, že podpisy sa obkresľovali cez sklenenú tabuľu, ale tam tiež vidíte, že pero zastalo pri oblúku napríklad… Ak  by bolo niečo naozaj podozrivé, tak naopak boli by to dva úplne zhodné podpisy, lebo človek  podpis prirodzene mení vplyvom prostredia, myšlienok, veľkosti papiera a tak ďalej,” vysvetľuje znalec.

„Pamätám sa, že raz prišiel vyšetrovateľ a tvrdil, že hoci písmo vykazuje pravé podpisy, má podozrenie, že ide o podvod. Ako dopadalo svetlo, ukázali sa na zmenke pod zmenkou ryhy a vysvitlo, že boli podpísané v rovnakom čase, papier na papieri, cez seba, a zostali ryhy, ktoré usvedčili páchateľa z podvodu, lebo bolo zrejmé, že hoci tam mal byť odstup rokov pri vystavovaní, nebol,” spomína písmoznalec, s čím všetkým sa už stretol. 

Advokát Vačok  si spomenul, že ho zaujala sofistikovanosť pri sfalšovaných zmenkách, za  ktoré Najvyšší súd odsúdil bývalého príslušníka SIS Ľuboša Kosíka. Na pojednávanie s ním prišiel aj jeho bývalý partner Ľubomír Farenzena. Práve jeho podpisy Kosík sfalšoval na zmenkách a neskôr od neho žiadal plnenie. Obrátil sa preto aj na súd a ten mu v roku 2011 vydal platobný rozkaz. Farenzana sa však obrátil na políciu.

Krádeže zmeniek

Výnimočné nie sú ani krádeže zmeniek. Zničením, stratou alebo ukradnutím zmenky jej platnosť zaniká. Ak máte teda zmenku a niekto vám ju ukradne, prišli ste o celú hodnotu zmenky. V susednom Česku bol známy prípad dvoch obchodných partnerov, ktorí sedeli v reštaurácii a veriteľ, teda majiteľ zmenky nechal zmenku voľne ležať na stole.

Muž, ktorý išiel okolo, zmenku zo stola zobral a ušiel. Záznamy z kamery nedokázali prepojenie medzi dlžníkom a cudzím  zlodejom, a veriteľ prišiel o peniaze, nech už je pravda o incidente akákoľvek.

„Na podobný prípad si na Slovensku nespomínam,” uviedol pre ParlamentnéListy.sk Peter Vačok.

Jazdecké zmenky

„Jazdectvo” spočíva v tom, že si súkromné alebo právnické osoby navzájom vystavia zmenky. Existujú dokonca organizované skupiny ľudí, ktoré zabezpečujú vzájomnú výmenu zmeniek. Na základe zmenky môžu potom získať napríklad od banky úver, hoci za zmenkami neexistuje v skutočnosti reálna aktivita.

Autor: Lucia  Balichová

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

ANALÝZA Black Friday aj predvianočné nákupy budú viac online. Analytička upozorňuje na možné riziká

Zákazníci v Európe, vrátane Slovenska, plánujú tento rok na nákupy počas Black Friday a v predvianočnom období míňať viac online. Situáciu ovplyvňuje koronakríza....

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov vrátane prvého Afroameričana

Pápež František v sobotu vymenoval 13 nových kardinálov, medzi ktorými je aj vôbec prvý kardinál afroamerického pôvodu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Novela zákona o štátnom občianstve by sa mohla predložiť začiatkom nového roka, uviedol rezort vnútra

Novelu zákona o štátnom občianstve by mohol rezort vnútra predložiť na rokovanie vlády začiatkom budúceho roka. Pre TASR to uviedla Petra Friese...

Krajčího tvrdenie o nepriaznivom otáčaní krivky vývoja pandémie je šírenie poplašnej správy, tvrdí Cár

Sledovanie len absolútneho počtu pozitívne testovaných osôb na nový koronavírus je odborne, ale hlavne vecne nekorektné a jeho favorizovanie pri uvoľňovaní epidemiologických opatrení...

V Londýne zadržali viac ako 60 ľudí na demonštrácii proti pandemickým opatreniam

Viac ako 60 ľudí zadržali v sobotu v Londýne na demonštrácii proti epidemiologickým opatreniam. K zatýkaniam došlo v súvislosti s potýčkami, ktoré...

Na hraničnom priechode v Kračúnovciach zadržali siedmich nelegálnych migrantov

Predbežne siedmich nelegálnych migrantov zadržala v sobotu popoludní polícia v tureckom kamióne smerujúcom na hraničný priechod Vyšný Komárnik – Barwinek v Kračúnovciach v okrese Svidník....

Záplavy na Sardínii: zahynuli najmenej traja ľudia

Najmenej traja ľudia zahynuli v sobotu na Sardínii pri záplavách spôsobených silnými dažďami. Nezvestné sú aj ďalšie dve osoby. S odvolaním sa...
Slovensko
Pozitívne vzorky 104,632 +1,526 Dnes Úmrtí 798 +27 Dnes Uzdravení 62,094 Infikovaných 41,740 Last updated: 29. novembra 2020 - 02:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky