Ako v ZSSR! Brexit: Po prejave Faragea prišli reakcie. Toto musíte vidieť

  0
  Nigel Farage máva britskou vlajkou po odchode z Európskeho parlamentu (Autor: TASR)

  Prejav Nigela Faragea, ktorý na konci prerušila predsedajúca podpredsedníčka Mairead McGuinnessová, zanechal svoju stopu v britskej tlači.

  To, že Nigela Faragea vo svojom prejave prerušili, bolo, pochopiteľne, spomenuté, ale nielen to.

  Michael Deacon z britského denníka The Telegraph uviedol, že pre Faragea to nemohlo skončiť lepšie a jeho rozlúčenie bolo symbolické, pyšne odišiel stredom, zatiaľ čo ho predsedajúca napomínala, že nerešpektuje pravidlá EÚ.

  Ale pre zvyšok europarlamentu to bol prinajmenšom zvláštny deň. Britský komentátor pripomenul, že ešte pred Farageom hovoril belgický europoslanec Guy Verhofstadt: „Pán Verhostadt väčšinou s veľkým potešením vytáča brexitárov, ale tentoraz sa zdalo, že sa drží. Povedal, že je mu ľúto, že britskí kolegovia odchádzajú. ,Prinášali vtip. Prinášali šarm. Prinášali inteligenciu,‘ vyhlásil Verhofstadt, ale keď sa z radov brexitárov ozval smiech, dodal: ,Aspoň niektorí.‘“

  Rozlúčila sa tiež predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá sa podľa Deacona snažila pôsobiť zdvorilo, ale trochu tlačila na pílu. Aj zvyšok sa podľa neho držal línie: sklamanie z odchodu, ale v nádeji, že sa Briti vrátia. Túto nádej im Nigel Farage skazil.

  Ursula von der Leyenová

  Ursula von der Leyenová. Zdroj: TASR

  Ako perličku Deacon dodal, že europoslanci Brexit Party opúšťali miestnosť za zvuku piesne Musíme odtiaľto vypadnúť.

  Keď brexitári odišli, europoslanci si vypočuli zvyšok prejavov, odhlasovali dohodu o brexite a zaspievali si, viditeľne pohnutí, Auld Lang Syne. Deacon uvádza, že niektorí europoslanci sa objímali, niektorí plakali a niektorí mávali šálmi s britskou vlajkou, vlajkou EÚ a proúniovým sloganom Vždy spolu. A komentátor uštipačne dodáva, že tentoraz nikto nikoho nenapomínal a nevypínal mu mikrofón ani nevyzýval, aby dali vlajky preč.

  Charles Day z britského magazínu The Spectator komentoval, prečo Británia musela z EÚ odísť, čo sa podľa neho ukázalo práve pri rokovaní o brexite. Day pripomenul, ako britský parlament obštruoval dohodu o brexite, čo komentátor opísal ako tri a pol roka demokracie.

  „Po tri a pol roku náš parlament, 650 zákonodarcov, za ktorých sme hlasovali, oznámil premiérovi, že môže dohodu podpísať. Keby tak Johnson urobil bez toho, vyzliekli by ho z kože zaživa. Nemohol podpísať, kým to parlament neodsúhlasil. Premiérka pred Borisom chcela podpísať inú dohodu. A zvolení zástupcovia v našom mene povedali, že nemôže,“ pripomenul komentátor.

  A dodal, že dohodu v medzičase stihli podpísať dvaja predsedovia Európskej komisie. „Museli títo predsedovia žiadať riadne zvolený parlament, aby im to predtým povolil? Nemuseli. Nie, parlament zvolený ich voličmi na to dá štempeľ neskôr,“ opisoval Day rozdiel medzi britskou a európskou demokraciou. A podotkol, že voličov v EÚ sa nikto nepýtal, ako majú rokovania o brexite prebiehať, a nikto sa ich nepýta ani teraz.

  Už spomínaný europoslanec Guy Verhofstadt sa k brexitu vyjadril na Twitteri: „Brexit je zlyhaním Únie. Plynie z toho poučenie: zreformujme Úniu. Urobme z nej skutočnú úniu, úniu bez výnimiek, bez stimulov, bez vytáčok. Len tak môžeme brániť naše záujmy a naše hodnoty.“

   

   

  Zdroj: Twitter/Guy Verhofstadt

  A dodal: „Je našou zodpovednosťou zaistiť, aby Únia, do ktorej sa Briti vrátia, bola iná Únia. Taká Únia, ktorá presvedčí Britov, ale aj skeptikov, že ich budúcnosť je naša budúcnosť a že táto budúcnosť je v Európe.“

   

   

  Zdroj: dtto

  Hlasovanie komentoval aj ekonóm Vladimír Pikora: „Británia opúšťa EÚ. Čítam, ako je to všetkým ľúto. Mne je to tiež ľúto. Veľmi ľúto. Milujem Britániu. EÚ prichádza o to najlepšie, čo mala: najlepšie univerzity aj kolísku priemyselnej revolúcie. Naivne som čakal, že to má však všetko zmysel a že sa niekto v Bruseli chytí za nos a pochopí, prečo toľko ľudí hlasovalo za odchod, aby ich ďalší už nemuseli nasledovať. Ale oni nič nepochopili. Eurokrati si z toho nevzali lekciu, aby sa vrátili k základom Únie. Oni si z toho vzali lekciu, že musia pritvrdiť a viac unifikovať a podobne, ako sa kedysi usilovali súdruhovia o sovietskeho človeka, budú sa dnes usilovať o unifikovaného európskeho človeka. Je mi to veľmi ľúto. Nechcem viac pravidiel a unifikácie, ale viac slobody.“

  Zdroj: Facebook/Vladimír Pikora

  - Reklama -