Harabin: Slovensko riadi lúza. Lipšic ostáva so Zsuzsovou nepovšimnutý, Danko je etalón takmer úchylky

0
Štefan Harabin (Autor: TASR)

Slovensko a najmä internet „žije“ komunikáciou Andreja Danka s  Alenou Zsuzsovou. Kým niektorí ju vidia ako dôvod na odchod Andreja Danka z politiky,  iní to berú s rezervou. Čoraz hlasnejšie sú však úvahy, kde sa začína verejný záujem a kde je súkromie? Váš pohľad je aký?

Tento problém alebo nazvime to kauzu, ktorú otvorili médiá, by som si dovolil posudzovať z trošku iného pohľadu. Chcem sa k nej vyjadriť z hľadiska časových súvislostí, z hľadiska postavenia pána Danka ako predsedu SNS, predsedu parlamentu, ale aj z pohľadu konštelácie s pánom Lipšicom. A tu pri Lipšcovi je situácia oveľa tragickejšia. Lipšic mal s tou paňou takisto komunikáciu, a dokonca v trestnom konaní proti Zsuzsovej zastupuje poškodených, pričom sa s tou paňou dokonca aj stýkal, a to  povedala pani Zsuzsová, aj na pojednávaní. Už z toho dôvodu ide o nezákonný proces. Prokurátor a sudca mali zasiahnuť, je tu konflikt záujmov. Nemôže Lipšic zastupovať  rodičov poškodených, keď mal zároveň sexuálny alebo priateľský – ja neviem aký –,  ale vzťah. Takže to je neštandardné, čo robia médiá: určitú osobu vyťahujú ako etalón neetickosti až úchylky, a na druhej strane ten istý spôsob správania sa v súkromnom  živote je akoby bez povšimnutia.

Trošku sme odbočili, takže ako to vnímate: ako prekročenie súkromia alebo ako verejný záujem? 

Nechcem ospravedlňovať pána Danka. Je predsedom SNS a oni hlásajú mravnú, pronárodnú politiku. On sa v Portugalsku vyjadruje k Fatime a kresťanskej morálke, a rodinným hodnotám, a správa sa v súkromnom živote tak, ako sa správa. Vidím podstatu problému pána Danka v tom, že klamal. On klame stále. Klamal aj o získaní titulu, keď vysvitlo, že opísal strany aj s chybami. A čo ľudia? Čo ľudia, ktorých reprezentuje Danko ako predseda parlamentu? Ako majú veriť v štát, ako majú veriť v  hodnoty čestnosti, úprimnosti,  že ich reprezentuje osoba, ktorá by tieto atribúty mala mať…

 

Podľa najčerstvejších správ sa Andrej Danko priznal, že si vymenil s Mariánom Kočnerom esemesky.

Ako si ľudia môžu vážiť štát, keď ho reprezentujú takíto ľudia? Bývalý prezident bol daňový podvodník. Predseda parlamentu má takéto hendikepy. Ako môžu ľudia dôverovať štátu? Veď to je doslova lúza z pohľadu riadenia štátu! Pred rokom 1989 by taký človek nemohol byť ani členom Združenia rodičov. Totiž, to nie je ani súkromná rovina, veď to všetko sa našlo v mobile Mariana Kočnera a Danko bol funkcionárom štátu!

 

Kam tým mierite? Že Kočner mal v úmysle ho vydierať?

Presne toto je ten problém. Prídu za ním Američania – kúpiš od nás F-16. Lebo keď  nekúpiš F-16, hoci predražené aj z hľadiska kvality staré dve generácie, ale keď nekúpiš, pustíme ti hlasovú správu alebo prečítame esemesku. Hej? Toto je tá nehoráznosť. Táto osoba nemôže riadiť štát a dehonestuje národné a vlastenecké myšlienky. Toto je ten problém. Osoba s takýmito nedostatkami nemôže riadiť štát. Je vydierateľnou. Čo si o nás myslia v zahraničí? Kto to reprezentuje túto krajinu? Kiska?  Danko? V Spojených arabských emirátoch zas Michal  Kováč mladší? To je tragédia. 

Podľa vás je teda toto všetko najmä dôkaz vydierateľnosti predsedu SNS a predsedu parlamentu?

Áno. Teraz musíte z tohto pohľadu skúmať všetky jeho rozhodnutia – prečo kúpil F-16? Ako funguje naše školstvo pod vedením ministra zo SNS, keď do škôl prenikajú mimovládky tým spôsobom, že organizujú petície a učia písať deti petície proti rodičom.  A to všetko pod Dankovou kuratelou. Nebol aj v tomto smere vydieraný? Tento človek bol potrebný pre ultraliberálov v pozícii predsedu národnej rady a na pozícii predsedu SNS, lebo robí antinárodné a antislovenské kroky. Toto je podstata celého problému. A tu sa všetci sústreďujú na nepodstatné veci, ale toto je gro celého problému. Ja to vidím takto.

 

Ako vidíte šance vašej strany dostať sa do parlamentu? 

Všetci, ktorí spochybňujú, že sa Vlasť dostane do parlamentu, sa nás boja. Strana Vlasť skoncuje s kradnutím, zavedie poriadok v štáte, rozkradnuté peniaze strana vráti ľuďom. Keď sa prestane kradnúť, a riešenia na zastavenie kradnutia máme, tak bude dosť peňazí aj na školstvo, aj na zdravotníctvo, na cestné  komunikácie, na školstvo,  vedu aj výskum. Riešenia máme a ja sa ich nebojím urobiť.

 

Zdá sa, že si veríte.

V minulosti som už dokázal, že sa nebojím nových vecí. Ako minister spravodlivosti som dokázal urobiť poriadok na súdoch, keď som donútil lenivých sudcov pracovať skrátením súdnych konaní z troch rokov na 30 mesiacov. Donútil som pracovať aj väzňov, kde sme zvýšili zamestnanosť z 20 na 80 percent. Zastavil som kradnutie na ministerstve spravodlivosti a podal som podanie na Lipšicove a Žitňanskej predražené  tendre za 400 miliónov vtedajších korún, čo je vyše 13 miliónov eur, ale prikryl ich Trnka. Všimnite si – prečo dnes Lipšic vôbec nekritizuje Trnku? Lebo zakryl jeho trestnú činnosť. Za mňa nebola žiadna “kočneriáda”.

 

Neoľutovali ste svoje angažovanie sa v politike? Podľa prieskumov nemáte päť percent.

Nebudem  hodnotiť prieskumy agentúr, aj to môže byť hra oligarchov. Pellegrini už nemá problémy s Kiskom. Nakoniec pôjdu ultraliberáli do koalície aj so Smerom a vyhovoria sa na “stop Kotlebovi”. Prieskumy im robia pôdu. Ja chodím po mítingoch a vidím, ako ľudia plačú. Nemajú peniaze, zbytočne zomierajú, lebo nemajú potrebnú zdravotnú starostlivosť. Nemôžem sa na to pozerať. Peňazí je dosť, len sú rozkradnuté. Žijú tu aj moje deti, moji  vnuci. A preto som povinný zapojiť sa do tohto  procesu a  neužívať si dôchodok.

Autor: Lucia Balichová

- Reklama -