štvrtok, 9 júla, 2020
27.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Mečiar mal proti sebe Dzurindu, Dzurinda Fica, ale Fico? Nemá nikoho, hovorí...

Mečiar mal proti sebe Dzurindu, Dzurinda Fica, ale Fico? Nemá nikoho, hovorí publicista

Veľmi často sa skloňuje výraz ´predčasné voľby´

Dodal, že chýba aj jasná predstava politických hráčov o variantoch povolebného vývoja. „Nepamätám si voľby, v ktorých by sa už pred ich konaním tak často skloňoval výraz 'predčasné voľby', alebo úradnícka vláda,“ upozornil Hrabko.

Smer-SD podľa neho na široko skloňovanú potrebu zmeny zareagoval volebným prísľubom zmeny „zodpovednej“. „Heslo zodpovednej zmeny pokladám za veľmi vydarené. Smer nový nebude nikdy, ale bol to vydarený marketingový ťah,“ reagoval Hrabko.

SNS hľadá nové témy

Slovenská národná strana na bilbordoch promovala konkrétne opatrenia, ktoré presadila, od zvýšenia minimálnych dôchodkov, zníženia niektorých daní až po rekreačné poukazy. Aktuálne vyšla s heslom, že zmeny nesľubuje, ale robí. „Odpoveď na to, ako bola kampaň úspešná, nám dajú až výsledky volieb.

Nedajú sa totiž nebrať do úvahy politické okolnosti,“ upozornil Hrabko. Zverejnenie telefonátov Andreja Danka s obžalovanou Alenou Zs. podľa neho SNS poškodilo, aj keď neobsahovali žiadnu politiku. „Aj preto strana hľadá nové témy. Jednou z nich je Istanbulský dohovor,“ dodal Hrabko.

Bugárovci sa zamerali na boj proti nacionalizmu a podporu menšín

Pôvodná dohoda medzi Mostom-Híd a Stranou maďarskej komunity (SMK) podľa Hrabka dávala obom stranám takmer stopercentnú šancu dostať sa do parlamentu, predsedníctvo SMK však už vyrokovanú dohodu prekvapivo napokon zamietlo. Samostatne budú mať podľa Hrabka obe strany šance omnoho menšie. Kampaň Mosta-Híd je zameraná proti nacionalizmu a na podporu menšín.

Matovič nový líder opozície a Počiatkova vila v Cannes

Aktuálne má pomerne veľkú dynamiku kampaň strany OĽaNO-NOVA-Kresťanská únia-Zmena zdola, v poslednom prieskume sa zaradili na druhé miesto za Smer-SD. Na otázku, či Matovič z tohto dôvodu môže očakávať pokus o kompromitáciu z archívov Mariana K., Hrabko reagoval, že skôr nie a ak by aj prišiel, líder OĽaNO sa s takýmto útokom vie vyrovnať.

“Myslím si, že OĽaNO u voličov zabodovalo návštevou Počiatkovej vily v Cannes a matovičovským nápadom na internetovú anketu. Mne pripadá až politicky nehorázne podmieňovať vstup do vlády nejakou anketou, ale voliči na to asi reagujú,“ uzavrel Hrabko.

Kotlebovci sa nevyhraňujú a robia kampaň v regiónoch

V kampani sa podľa neho darí aj strane ĽSNS. „Robia kampaň v regiónoch a k aktuálnym politickým udalostiam sa nevyjadrujú. Nevyhraňujú sa,“ poznamenal. „Pri normálnej politickej strane by to malo ľuďom chýbať, ale v prípade ĽSNS to nikomu nechýba,“ povedal.

Kotlebovci sa podľa neho bez problémov dostávajú pravidelne do médií v súvislosti s protidemonštráciami ich oponentov. Reálne môžu podľa Hrabka dosiahnuť lepší volebný výsledok ako v prieskumoch.

Kollár a jeho odpor k prijímaniu migrantov

Témami kampane Sme rodina Borisa Kollára ostal odpor k prijímaniu migrantov a exekučná amnestia, pribudli návrhy sociálnych opatrení a investičný program výstavby nájomných bytov. „Či im to zaberie, neviem, ale do parlamentu by sa podľa mňa dostať mali,“ odhadol Hrabko. 

Sulík postavil silný ekonomický program

Sloboda a solidarita (SaS) aktuálne stavia na silnom ekonomickom programe orientovanom na riešenia. Podľa Hrabka sú na Slovensku vlády zväčša koaličné a teda žiadna strana nenaplní celý svoj program. 

„Ani SaS nenaplní svojich tisíc opatrení, ale že ich má, je vizitka pre politickú stranu,“ povedal. Aj keď si väčšina ľudí program nepreštuduje, líder kampane Richard Sulík ho môže prezentovať v predvolebných debatách.

Bod zlomu a Ideme do nich! 

Z mimoparlamentných strán je preferenčne najsilnejšia koalícia PS-Spolu a strana Za ľudí Andreja Kisku. Kiskovci mobilizujú heslom „hlavu hore“. „A darí sa im,“ poznamenal Hrabko. „Je to výrazne postavené na osobe bývalého prezidenta Andreja Kisku a Veroniky Remišovej,“ dodal. 

Andrej Kiska a jeho stranícki kolegovia. Zdroj: TASR

„Strana sa veľmi nevymedzuje, robí centristickú politiku, neviete ju nijako zaradiť. Ani v prípade tejto strany nepoznáte ich vyjadrenia k aktuálnym politickým témam,“ upozornil Hrabko.

Za programovú je podľa neho možné považovať aj koalíciu PS-Spolu, ktorá svoje návrhy reforiem zhrnula v obsiahlom dokumente Bod zlomu. Mobilizačná fáza kampane však nie je postavená na reformách, ale vo vytváraní tlaku na ĽSNS. Heslom koalície je „Ideme do nich!“. 

Na snímke M. Truban a M. Beblavý. Zdroj: TASR

„Podľa mňa by to mali zmeniť, lebo to, čo robia na uliciach, pomáha skôr ich protivníkom. Ešte stále je čas zmeniť to a viesť kampaň inak,“ poznamenal Hrabko.

KDH sa mení

„Časy sa menia a aj KDH sa mení,“ povedal Hrabko na margo politiky predsedu Kresťanskodemokratického hnutia Alojza Hlinu. Jeho energický a neortodoxný prístup dáva KDH šancu získať voličov, akých predtým nemalo, hrozí však stratou časti starých voličov. „KDH má aj konkurenciu, akú ešte nikdy nemalo,“ upozornil Hrabko.

„Podľa mňa by bolo správne, ak by KDH do parlamentu postúpilo, ale či to naozaj vyjde, aký majú pripravený finiš kampane, to neviem,“ dodal. „Nemyslím si, že zo strany Alojza Hlinu bol šťastný krok podpis dohody o neútočení s PS-Spolu, Za ľudí a SaS,“ upozornil Hrabko. 

Ostatní

Tesne pod piatimi percentami v prieskumoch sú Dobrá voľba a Maďarská komunitná spolupatričnosť, s určitým odstupom nasleduje Vlasť Štefana Harabina, Socialisti.sk Eduarda Chmelára a Demokratická strana posilnená o bývalých poslancov SaS. „Šancu preraziť ešte majú všetky tieto strany, závisí to od finále kampane a prostriedkov, ktoré na ňu majú. Bude to závisieť aj od predvolebných debát,“ povedal Hrabko.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

VIDEO Bödör poputuje do cely, rozhodol Najvyšší súd

Nitriansky podnikateľ Norbert Bödör bude stíhaný väzobne. Rozhodol o tom trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý vo štvrtok vyhovel sťažnosti prokurátora...

Koniec klientelizmu v najmenej rozvinutých okresoch? Remišová prichádza s novými pravidlami pre investície

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR zavádza nové pravidlá pre regionálne investície. Uviedla to vo štvrtok vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja...

VIDEO Minister Krajniak: Každé zariadenie sociálnych služieb si má vytvoriť 14-dňovú rezervu ochranných pomôcok

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) požiadal zariadenia sociálnych služieb, aby vyhodnotili opatrenia a boli pripravené, ak by prišla prípadná druhá vlna...

VIDEO: Bödör sa postavil pred Najvyšší súd. Takýto skutok sa nikdy nestal, poprel prijímanie úplatkov (aktualizované)

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR vo štvrtok popoludní začal rozhodovať o tom, či obvinený nitriansky podnikateľ Norbert Bödör bude stíhaný väzobne alebo...

Bukovszky: Pánovi premiérovi som navrhol, aby pred sčítaním vyslal pozitívny signál pre menšiny

Slovensko potrebuje menšinový zákon upravujúci aj inštitucionálne zabezpečenie menšinových práv. Mal by preto vzniknúť nový úrad, respektíve ministerstvo pre menšiny. Na sociálnej...

Polícia: Incident na Prešporskej ulici vyšetrujeme

Polícia vyšetruje incident, ktorý sa stal v stredu (8. 7.) na Prepoštskej ulici v Bratislave. Ozbrojený 43-ročný muž sa s nožom pohyboval...

Bratislava: Pesticídy v studniach v okolí Istrochemu prekračujú limity, tvrdí Spolu

Prítomnosť pesticídov mnohonásobne prekračuje limity v studniach v okolí areálu bratislavskej spoločnosti Istrochem. Mimoparlamentná strana Spolu tak v tejto súvislosti podáva trestné...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,851 +53 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,477 Infikovaných 346 Last updated: 9. júla 2020 - 16:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky