utorok, 11 augusta, 2020
28.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Európa bude bojovať o holé prežitie. Skúsený diplomat tuší desiatky miliónov migrantov

Európa bude bojovať o holé prežitie. Skúsený diplomat tuší desiatky miliónov migrantov

Novotný pokračujúce problémy Blízkeho východu a severnej Afriky opisoval v rozhovore na serveri kupredudominulosti.cz.

Podľa Novotného sa bude pomaly upokojovať situácia v Sýrii, ale problémy nastanú inde. Irak je na dobrej ceste k návratu Islamského štátu, boli tam „zastrelené desiatky, ak nie stovky ľudí, takže nespokojnosť obyvateľstva s vládnucim režimom a s korupciou, ktorá bujnie, dosiahla limitnú úroveň“, upozorňuje bezpečnostný expert a dodáva, že prívrženci Islamského štátu sú stále medzi obyvateľstvom prítomní.

„A ak je tam hospodárska situácia zlá a ľudia sú ochotní nechať do seba strieľať a demonštrovať, tak je len otázkou času, keď zase niekto vyhlási: ,My tu máme Islamský štát,‘“ varuje Novotný a pripomína, že Islamský štát je stále prítomný v Strednej Ázii aj v Afganistane.

Demonštranti zapaľujú barikády na ulici neďaleko Námestia Tahrír počas demonštrácie v Bagdade

Demonštranti zapaľujú barikády na ulici neďaleko Námestia Tahrír počas demonštrácie v Bagdade. Zdroj: TASR

„Navyše Kurdi ich zadržiavali tisíce a teraz sa dostali do pohybu, takže keď príde niekto, kto ich bude financovať, tak je to dosť vycvičených ľudí. Bohužiaľ sa ukazuje, že ženy džihádistov sú ešte odhodlanejšie ako ich manželia a sú ich tisíce, plus deti, ktoré v tom boli vychované,“ dodal s tým, že dorastá nová generácia islamistov.

Väčším problémom je však podľa Novotného zlá ekonomická situácia v krajinách severnej Afriky, ktorá môže čoskoro spustiť masívnu migračnú krízu.

Desiatky miliónov ľudí z Egypta, Alžírska alebo Libanonu by sa podľa neho mohli dať do pohybu. „Najväčšou tikajúcou bombou je Egypt“, má sto miliónov obyvateľov „a väčšina týchto ľudí je mladšia ako 35 rokov“. „Takže Egypt nie je schopný sa uživiť, a ak niekde nezískajú zdroje potravy, tak sa mladí Egypťania zákonite dajú na pochod – a nepôjdu na Saharu, ale do Európy,“ prorokuje Novotný.

„Vzhľadom na demografickú explóziu v týchto krajinách a vzhľadom na nedostatok zdrojov obživy je to reálna predstava budúcnosti. (…) Bude to invázia,“ tvrdí.

„Keď sa dajú do pohybu desiatky miliónov ľudí, budeme v Európe bojovať o holé prežitie. (…) To bude vojna. Pôjdu bokom všetky pocity a city, pretože budeme brániť vlastné deti a vlastný život,“ varuje Novotný, ktorý je zároveň skeptický k tomu, ako by sa Európa dokázala ubrániť.

„Vzhľadom na to, ako sa Američania správajú k NATO, vzhľadom na to, v akom rozpade je nemecký bundeswehr – majú neschopné tankové jednotky aj letectvo, sú v dezolátnom stave, pretože to bývalá ministerka obrany doviedla k havarijnému stavu nemeckých ozbrojených síl –, tak je naozaj otázkou, čím sa bude Európa brániť,“ bojí sa bezpečnostný expert.

Jedinou cestou je podľa Novotného masívna ekonomická pomoc ľuďom v týchto oblastiach.

„Ak sa predtým nerozhodnú, že tam masívne pošlú nejaký Marshallov plán a začne sa tam budovať a zúrodňovať, aby tam ľudia zostali, tak sa davy dajú do pohybu, nikto ich tam neudrží, pretože im bude dochádzať voda. A keď nebudú mať vodu ani čo jesť, tak sa dajú na pochod,“ uvádza. Treba ich naučiť zúrodňovať a budovať lepšie hospodárstvo, hovorí ďalej Novotný a pripomína, že Izraelčanom sa to podarilo.

„Ak to budeme v Afrike robiť v masívnom meradle, budú na to vyčlenené zdroje a peniaze, ktoré tu rozhodne sú, potom tam ľudia zostanú. (…) … nie je žiadnou pomocou tam len voziť potraviny, pretože ich ľudia zjedia a hotovo a zase čakajú na ďalšie. Pomoc je v tom, že ich naučíte potraviny produkovať,“ pokračuje.

„Je to jediná alternatíva proti vojne. Keď sa táto alternatíva nevykoná, Európa bude bojovať o holé prežitie,“ hovorí na záver Novotný.

autor: jma

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Európska komisia schválila slovenskú schému finančnej pomoci za 25 miliónov eur

Európska komisia (EK) schválila slovenskú schému financovania v hodnote 25 miliónov eur na podporu inovačných spoločností s obmedzeným prístupom k úverovým nástrojom...

Remišová: Prokuratúra potrebuje po Čižnárovi razantnú zmenu

Jaromír Čižnár požiadal k dnešnému dňu o uvoľnenie z funkcie generálneho prokurátora a nového Slovensko ešte nemá. V parlamente...

Hrubala odmieta Mazákovu kritiku. V prípade Trubana nebude Špecializovaný súd rozhodovať inak

 Všetci členovia sudcovskej rady Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) sú presvedčení o tom, že v prípade nerozhodovania o možnej zaujatosti sudcu Michala Trubana...

Rezort obrany navrhuje, aby na Slovensku mohli pôsobiť štyria americkí vojaci

Ministerstvo obrany (MO) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou príslušníkov ozbrojených síl Spojených štátov amerických na...

Lavrov žiada prepustiť novinárov zadržaných počas protestov v Bielorusku

Niekoľko ruských novinárov, ktorí sa spravodajsky venovali povolebným protestným akciám v bieloruskej metropole Minsk, už niekoľko hodín nepodalo o sebe žiadne správy....

V kauze sprenevery Pachingera sa čítali listiny

V kauze sprenevery Patrika Pachingera známeho z kauzy nebankoviek sa v utorok na Okresnom súde Bratislava I čítali listinné dôkazy. Po čítaní...

Cigarety budú od februára 2021 drahšie

Cigarety od februára 2021 zdražejú a budú pod prísnejšou kontrolou. V priemere by mala cena jednej škatuľky cigariet od budúceho roka vzrásť...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,615 +16 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,874 Infikovaných 710 Last updated: 11. augusta 2020 - 18:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky