sobota, 31 októbra, 2020
12.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Európa bude bojovať o holé prežitie. Skúsený diplomat tuší desiatky miliónov migrantov

Európa bude bojovať o holé prežitie. Skúsený diplomat tuší desiatky miliónov migrantov

Novotný pokračujúce problémy Blízkeho východu a severnej Afriky opisoval v rozhovore na serveri kupredudominulosti.cz.

Podľa Novotného sa bude pomaly upokojovať situácia v Sýrii, ale problémy nastanú inde. Irak je na dobrej ceste k návratu Islamského štátu, boli tam „zastrelené desiatky, ak nie stovky ľudí, takže nespokojnosť obyvateľstva s vládnucim režimom a s korupciou, ktorá bujnie, dosiahla limitnú úroveň“, upozorňuje bezpečnostný expert a dodáva, že prívrženci Islamského štátu sú stále medzi obyvateľstvom prítomní.

„A ak je tam hospodárska situácia zlá a ľudia sú ochotní nechať do seba strieľať a demonštrovať, tak je len otázkou času, keď zase niekto vyhlási: ,My tu máme Islamský štát,‘“ varuje Novotný a pripomína, že Islamský štát je stále prítomný v Strednej Ázii aj v Afganistane.

Demonštranti zapaľujú barikády na ulici neďaleko Námestia Tahrír počas demonštrácie v Bagdade

Demonštranti zapaľujú barikády na ulici neďaleko Námestia Tahrír počas demonštrácie v Bagdade. Zdroj: TASR

„Navyše Kurdi ich zadržiavali tisíce a teraz sa dostali do pohybu, takže keď príde niekto, kto ich bude financovať, tak je to dosť vycvičených ľudí. Bohužiaľ sa ukazuje, že ženy džihádistov sú ešte odhodlanejšie ako ich manželia a sú ich tisíce, plus deti, ktoré v tom boli vychované,“ dodal s tým, že dorastá nová generácia islamistov.

Väčším problémom je však podľa Novotného zlá ekonomická situácia v krajinách severnej Afriky, ktorá môže čoskoro spustiť masívnu migračnú krízu.

Desiatky miliónov ľudí z Egypta, Alžírska alebo Libanonu by sa podľa neho mohli dať do pohybu. „Najväčšou tikajúcou bombou je Egypt“, má sto miliónov obyvateľov „a väčšina týchto ľudí je mladšia ako 35 rokov“. „Takže Egypt nie je schopný sa uživiť, a ak niekde nezískajú zdroje potravy, tak sa mladí Egypťania zákonite dajú na pochod – a nepôjdu na Saharu, ale do Európy,“ prorokuje Novotný.

„Vzhľadom na demografickú explóziu v týchto krajinách a vzhľadom na nedostatok zdrojov obživy je to reálna predstava budúcnosti. (…) Bude to invázia,“ tvrdí.

„Keď sa dajú do pohybu desiatky miliónov ľudí, budeme v Európe bojovať o holé prežitie. (…) To bude vojna. Pôjdu bokom všetky pocity a city, pretože budeme brániť vlastné deti a vlastný život,“ varuje Novotný, ktorý je zároveň skeptický k tomu, ako by sa Európa dokázala ubrániť.

„Vzhľadom na to, ako sa Američania správajú k NATO, vzhľadom na to, v akom rozpade je nemecký bundeswehr – majú neschopné tankové jednotky aj letectvo, sú v dezolátnom stave, pretože to bývalá ministerka obrany doviedla k havarijnému stavu nemeckých ozbrojených síl –, tak je naozaj otázkou, čím sa bude Európa brániť,“ bojí sa bezpečnostný expert.

Jedinou cestou je podľa Novotného masívna ekonomická pomoc ľuďom v týchto oblastiach.

„Ak sa predtým nerozhodnú, že tam masívne pošlú nejaký Marshallov plán a začne sa tam budovať a zúrodňovať, aby tam ľudia zostali, tak sa davy dajú do pohybu, nikto ich tam neudrží, pretože im bude dochádzať voda. A keď nebudú mať vodu ani čo jesť, tak sa dajú na pochod,“ uvádza. Treba ich naučiť zúrodňovať a budovať lepšie hospodárstvo, hovorí ďalej Novotný a pripomína, že Izraelčanom sa to podarilo.

„Ak to budeme v Afrike robiť v masívnom meradle, budú na to vyčlenené zdroje a peniaze, ktoré tu rozhodne sú, potom tam ľudia zostanú. (…) … nie je žiadnou pomocou tam len voziť potraviny, pretože ich ľudia zjedia a hotovo a zase čakajú na ďalšie. Pomoc je v tom, že ich naučíte potraviny produkovať,“ pokračuje.

„Je to jediná alternatíva proti vojne. Keď sa táto alternatíva nevykoná, Európa bude bojovať o holé prežitie,“ hovorí na záver Novotný.

autor: jma

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Smrtnosť na COVID-19 nie je na úrovni chrípky. Podľa WHO potrvá, kým spoznáme skutočnú úmrtnosť na toto ochorenie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) netvrdí, že smrtnosť na ochorenie COVID-19 je na úrovni bežnej chrípky. Upozorňuje na to ministerstvo zdravotníctva (MZ) v...

Počet obetí zemetrasenia v Grécku a Turecku stúpol na 14, viac ako 400 ľudí je zranených

Najmenej 14 obetí na životoch a viac ako 400 zranených si vyžiadalo zemetrasenie, ktoré v piatok zasiahlo Turecko a Grécko, informovala agentúra...

ÚVZ SR: Prevádzkovatelia aj zamestnávatelia budú môcť požadovať doklad o negatívnom teste

Prevádzkovatelia zariadení a zamestnávatelia budú môcť od 2. novembra od 5.00 h požadovať od osôb doklad o negatívnom teste na ochorenie COVID-19....

Poľský prezident navrhuje zmiernenie prísnej legislatívy pri interrupciách

Poľský prezident Andrzej Duda navrhol v piatok zmiernenie prísnej legislatívy týkajúcej sa interrupcií. Urobil tak v snahe upokojiť rastúce napätie v krajine,...

Niet lepšieho spôsobu, ako preukázať dobré susedské vzťahy, uviedol Korčok k výpomoci rakúskych medikov

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) privítal pomoc Rakúska a Maďarska pri celoplošnom testovaní v súvislosti s ochorením COVID-19. TASR o...

Premiér pozval ľudí na plošné testovanie. Máme tak šancu vykročiť v ústrety slobode, uviedol

Premiér Igor Matovič (OĽANO) pozval všetkých ľudí na víkendové plošné testovanie na COVID-19. Hovorí o pokuse predísť úplnému lockdownu a boji za...

Český parlament schválil predĺženie núdzového stavu

Poslanecká snemovňa českého parlamentu v piatok schválila predĺženie núdzového stavu v krajine o ďalšie tri týždne – do piatka 20. novembra. Informoval...
Slovensko
Pozitívne vzorky 55,091 +3,363 Dnes Úmrtí 212 +12 Dnes Uzdravení 12,508 Infikovaných 42,371 Last updated: 31. októbra 2020 - 00:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky