Prokurátor Šanta nekompromisne: 20 rokov. Čítajte zdôvodnenie. U obvinených nenašiel žiadne poľahčujúce okolnosti

  0
  Prokurátor Ján Šanta (Autor: TASR)

  Rovnaký trest navrhol obom, keďže sa na skutku podľa jeho slov podieľali pol na pol.

  „Zosnovateľom kauzy je obžalovaný Marian Kočner, ale bez aktívnej spoluúčasti, oddanosti a vernosti obžalovaného Pavla Rusko by tento trestný čin spáchať nemohol,” poznamenal Šanta.

  Zdôraznil, že obaja konali s priamym úmyslom, koordinovane a po spoločnej dohode v snahe obohatiť sa a získať od vlastníka televízie desiatky miliónov eur.

  Šanta pripomenul, že obžalovaní chceli získať takmer 69 miliónov eur, čo označil za šialený rozsah činu.

  Nevídaný, neslýchaný trestný čin

  V dejinách slovenskej kriminalistiky je podľa neho nevídaný a neslýchaný.

  Verí, že takáto kauza sa nebude opakovať. Doplnil, že trestný čin sa podarilo dokončiť v rozsahu osem miliónov eur, o ktorých rozhodol Okresný súd Bratislava V. Preto nenavrhol maximálne hroziaci trest 25 rokov, ale 20.

  Senát Špecializovaného trestného súdu ukončil v stredu dokazovanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza.

  Podľa Trestného poriadku prednášajú záverečné reči prokurátor, splnomocnenec poškodených, obhajca obžalovaných a napokon samotní obžalovaní. Tí musia mať v procese posledné slovo.

  Prokurátor v záverečnej reči upozornil na to, že zmenky do roku 2016 nikto nikdy nevidel a na ich podpísanie nebol žiaden dôvod. Rovnako, že obžalovaným sa nepáčilo, že za Markízu zinkasovali oveľa menej ako Milan Fiľo a Ján Kováčik. V ich závisti vidí spúšťací mechanizmus celej kauzy.

  Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

  Marian Kočner je obžalovaný i z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

  Pavol Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu