Verdikt sa blíži: Ušetrí Markíza 69 miliónov? Alebo Kočner o tú sumu zbohatne? Prípad, keď posudok znalkyne zlyhal

  0
  Jaroslav Micenko (Autor: TASR)

  Ako zistili ParlamentnéListy.sk, na posudky sa súd asi spoliehať pri rozhodovaní o kauze až tak veľmi nebude môcť.

  Dostali sme do redakcie tri prípady, keď posudok znalkyne Strakovej vyvrátili.

  „Viem odkiaľ vietor fúka a poviem vám, stane sa, že znalci sa v záveroch rozchádzajú. Závisí od toho, s akými podkladmi pracujú,” povedala pre ParlamentnéListy.sk Straková. 

  Viac sa k téme vyjadrovať nechcela, lebo si aktuálne chráni svoje súkromie.

  Ako  to teda vyzerá pri vystavení nesprávneho posudku?

  ParlamentnéListy.sk oslovili jedného z troch ľudí, ktorí sa do redakcie ozvali s tým, že mali od Strakovej chybný záver posudku.

  Písmoznalkyňa Erika Straková. Zdroj: TASR

  Pán Micenko, v roku 2018 ste mali zistiť, že posudok z písmoznalectva nemusí mať vždy taký záver,  aká je skutočnosť. Znalkyňou, ktorá uviedla nesprávny záver, bola zhodou okolností znalkyňa z momentálne ostro sledovaného procesu zmeniek Erika Straková. O čo išlo, respektíve ide?   

  Dostal som sa do sporu s jedným policajtom, ktorý chcel zrušiť zmluvu, kde som bol účastný. Nepodarilo sa mu to, hoci skúšal všeličo. Až prišiel s posudkom, že podpisy na zmluve boli sfalšované a tým pádom všetko padá, všetky zmluvy a dohody. Posudok robila znalkyňa Erika Straková. Keďže som bol pri podpisoch, vedel som, že je to nezmysel, lebo boli pravé. Tak som zobral danú zmluvu, našiel iného znalca, pána Koutného, a dal si vypracovať posudok. Na  základe môjho originálu zmluvy znalec Koutný vydal opačné stanovisko, že podpisy sú pravé.

   

  Takže v podstate existujú dva posudky. Ako k tomu pristúpil súd, respektíve orgány činné v trestnom konaní?

  Dali to preveriť tretej strane, kriminalisticko-expertíznemu ústavu. Vo svojom stanovisku doslova uviedli: „So závermi znaleckého posudku PhDr. PeaDr. Eriky Strakovej, číslo 49/2018 zo dňa 30. 11. 2018 Nesúhlasíme!” A vysvitlo, že znalkyňa Straková robila posudok len na základe  nejakej fotokópie nízkej kvality a napísala verdikt, že podpis na zmluve nemohla vytvoriť osoba, ktorá ho vytvorila. Mala ešte aj upozorniť zadávateľa, že takto robený posudok nie je možné  použiť v zmysle zásady in dubio pro reo a celkom zrejme ho nie je možné použiť ako dôkaz v trestnom konaní či pred súdom. Kriminalisticko-expertízny ústav vo svojom závere uviedol, že posudok Eriky Strakovej je, citujem: neobjektívny.

   

  Prečo ste sa ozvali so svojím prípadom teraz, keď sa koná proces so zmenkami?  Nechcete účelovo zasiahnuť do tejto kauzy?

  Nie. Cítil som potrebu upozorniť, že nemusí byť všetko tak, ako sa javí. Veď tá žena vyhlásila, že podpis, ktorý som videl, ako niekto píše, nie je jeho. Tak ma to zodvihlo zo stoličky.

  Autor: Lucia Balichová

  - Reklama -