Nemecko a Merkelová. Pokoj? Je to inak. Strach z Hitlera a pozícia AfD po šoku v Durínsku

  0
  Nemecká vlajka (Autor: Hans Štembera)

  V Nemecku došlo k politickému zemetraseniu. Po tom, ako vo východonemeckej spolkovej krajine Durínsko ťahala CDU za jeden povraz s krajne pravicovou Alternatívou pre Nemecko (AfD), zasiahla kancelárka Angela Merkelová a dala jasne najavo, že s AfD sa nespolupracuje.

  „Pre tie strany, ktoré predstavujú väčšinu v Bundestagu, v nemeckom Spolkovom sneme, je skutočne vylúčená, pretože my si musíme vedieť predstaviť to rozdelenie politickej scény; pokiaľ ide o AfD, tak AfD je zameraná na to, aby nemeckú politiku zbavila Angely Merkelovej. Takže pre AfD je témou Merkelová. Pre tie ostatné strany vo vzťahu k AfD tá téma, keď to poviem obrazne, je Hitler, čiže pohľad späť na minulosť. Tieto dva pohľady sa, samozrejme, úplne neschádzajú,“ vysvetlil expert na nemeckú politiku v rozhovore pre server Info.cz.

  Tak to aspoň funguje na centrálnej vládnej úrovni v Berlíne.

  Na nižších úrovniach už to môže byť inak. Na komunálnej úrovni už CDU a AfD spolupracujú. Z tejto komunálnej úrovne je potom vyvíjaný tlak na vyššie poschodia politiky, aby spolupráca s AfD bola prijateľná. To neplatí len o CDU, ale napríklad aj o nemeckej sociálnej demokracii. Zatiaľ čo komunálni politici tvrdia, že sa s AfD dá normálne hovoriť o správe chodníkov, vrcholní politici hovoria, že s AfD sa nespolupracuje, pretože extrémistom sa neustupuje, pretože to extrémistom otvára cestu k vládnutiu.

  Súčasne s tým však Handl odsúdil násilné vyhrážky politikom, ktorí boli ochotní s AfD spolupracovať. Odborník zdôraznil, že vyhrážky násilím, nieto samotné pokusy o násilné akty v žiadnom prípade k politike nepatria.

  Faktom podľa neho je, že z politického hľadiska Alternatíva pre Nemecko odoberá najviac hlasov práve Merkelovej a jej CDU. Veľa voličov má totiž pocit, že Merkelová v priebehu svojho dlhého vládnutia, kancelárkou je totiž od roku 2005, prevzala nápady nemeckej sociálnej demokracie, ale nielenže o nich hovorila, ona ich tiež reálne vykonala, čo mnohým pravicovejším voličom nebolo po chuti – a to vytvorilo priestor pre AfD.

  Angela Merkelová

  Angela Merkelová. Zdroj: TASR

  Dnes však AfD berie hlasy aj ľavici, berie hlasy aj sociálnym demokratom alebo strane Ľavica (Die Linke), ktorých voličov vedie k voľbe AfD strach z migrantov, strach o svoju bezpečnosť, o svoju kultúru, majú strach z globalizácie, strach z otvorenosti spoločnosti.

  V Bundestagu však AfD mnoho legislatívnych návrhov neprináša.

  Okrem toho zostáva v platnosti delenie na ľavicu a pravicu, CDU odmieta spolupracovať s Die Linke, ktorú vníma ako radikálnu ľavicovú silu, ale rôznych deliacich línií už je toľko, že toto delenie oslabuje. Stále tiež platí rozdelenie na západ a východ Nemecka, pretože životné podmienky sú na východe stále horšie ako na západe.

  Ale kým bude na najvyššej úrovni platiť, že politika je sporom, či pôjdeme ďalej s Merkelovou alebo s Hitlerom, tak žiadna z demokratických strán nebude s AfD spolupracovať. Pravdepodobnejšie je, že budú vznikať natoľko široké koalície, že ich hlavným zmyslom bude postaviť sa proti AfD.

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu