utorok, 24 novembra, 2020
0.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Milan Kňažko dostal priestor v ČT a krátko pred voľbami vyprášil Ficov...

Milan Kňažko dostal priestor v ČT a krátko pred voľbami vyprášil Ficov Smer

V sobotu sa na Slovensku volí, Kňažko už vie, koho bude voliť. „… viem, kto je kto, a viem, o čo im ide, keď niečo povedia, čo tým myslia,“ povedal porevolučný politik.

Pokúsil sa odhadnúť, ako sa voľby skončia. „Jedno je isté… že tá demokratická časť politických strán zvíťazí nad tou autokratickou a extrémistickou časťou. O tom vlastne nepochybujem,“ uviedol herec, ktorý toto svoje presvedčenie opiera predovšetkým o prieskumy verejnej mienky a trendy, ktoré viac ako rok na politickej scéne sleduje.

Pripúšťa, že v politike je možné všetko a môže prísť prekvapenie, ale zatiaľ podľa Kňažka nič nenasvedčuje tomu, že by sa tak stalo.

Na voľby podľa neho príde o niečo viac ľudí ako minule, čo bolo 60 percent. „Ja predpokladám, že tá mobilizácia ľudí je o niečo väčšia, ako bola. Tak trochu mi to pripomína rok ’98, keď sme sa postavili proti mečiarizmu a vytvorili sme koalíciu a napokon sme zvíťazili,“ podotkol.

Vladimír Mečiar

Vladimír Mečiar. Zdroj: TASR

Moderátora zaujímalo, či ľudia nie sú skôr otrávení z toho, ako tá politika vyzerá.

„Sú aj otrávení. Samozrejme, že tých dvanásť rokov vlády jednej strany je priveľa. Najmä pokiaľ ide o stranu, ktorá má autokratické tendencie a spôsoby. Najmä pokiaľ ide o stranu, ktorá nie je tým, za čo sa vydáva. To nie je sociálna demokracia… to je, aby som bol veľmi mierny, obchodná spoločnosť, ktorá sa zaradila do tohto socialistického bloku a obohacuje sa na úkor nás všetkých. Volá sa to ,unesený štát‘,“ povedal Kňažko k vládnej strane Smer-SD expremiéra Roberta Fica.

„Takže táto vláda po dvanástich rokoch končí,“ konštatoval Kňažko a zdôraznil, že jedna z dominantných hodnôt demokracie je zmena. Následne zopakoval, že časť ľudí je znechutená, ale časť ľudí naopak veľmi zmobilizovaná, a dodal, že volebná účasť bude 60 percent a viac.

História podľa neho ukázala, že Slovensko sa v krízových situáciách vždy dokázalo vzchopiť a postaviť sa na tú správnu stranu. „Myslím, že to dokáže aj dnes,“ verí herec.

„Tá strašná tragédia, vražda týchto dvoch mladých ľudí, spôsobila, že sa sa poodhalili praktiky tejto… zločineckej organizácie, pretože prepojenia sú neskutočné medzi prokuratúrou, políciou, mafiou a členmi vlády, členmi strany,“ pokračoval Kňažko s tým, že to je niečo, o čom si ani nemyslel, že je vôbec možné. „A je veľmi pravdepodobné, že je to iba vrchol ľadovca. My nevieme, koľko takých Kočnerov ešte ovplyvňuje a koho,“ doplnil.

Myslí si, že podobné zákulisie existuje v mnohých krajinách, len tam nebolo odhalené ako na Slovensku. „A to ekonomické prepojenie na politiku existuje, samozrejme, a videli sme to nielen v postkomunistických krajinách… ale že to funguje aj inde a ľudia to vidia, nie sú spokojní,“ podotkol.

Drastické zúčtovanie, ako bola vražda novinára Kuciaka, spôsobilo podľa Kňažka takú traumu, že tí, ktorí si mysleli, že sa všetci zľaknú, sa splietli, stal sa pravý opak. „Všetci sme sa prebudili… Že to mobilizovalo tú väčšiu časť spoločnosti na to, aby sa takáto doba prepojenia mafie na politiku a ekonomiku štátu skončila,“ povedal Kňažko s tým, že voľby v tomto ohľade prinesú iste dobrý krok.

Ficov Smer doháňa Igor Matovič a jeho hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Jeho kampaň oslovuje stále viac ľudí a strhla na seba všetku pozornosť.

„Možno to vyhrá. Ja som tam zachytil v tom úvode, že sa hovorilo o populistickom hnutí, to je nálepka. Hlavne pred voľbami každá strana musí byť populistická. (…) A hovoriť o niekom, pretože je populárny, že je populista, je veľmi lacné,“ myslí si Kňažko, ktorý nesúhlasí ani s názorom, že Matovič je dobrý opozičný politik, ale nebude vedieť vládnuť.

Celú reláciu nájdete na webe ČT.

autor: nab

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Obmedzenia pohybu v Schengene musia byť iba dočasné, zhodujú sa poslanci EP

Obmedzenie voľného pohybu osôb v rámci EÚ by malo zostať aj počas pandémie koronavírusu iba výnimkou. Zhodli sa na tom v utorok...

Lukašenko: Západ nemôže “zvrhnúť systém” v Bielorusku

Alexandr Lukašenko, ktorý sa po sporných voľbách v Bielorusku dal inaugurovať do funkcie prezidenta, v utorok vyhlásil, že Západ nemôže "zvrhnúť systém"...

Koľko strán, toľko epidemiologických plánov, píšu maďarské médiá o Slovensku

Na Slovensku je pomaly toľko epidemiologických plánov, koľko politických strán. Napísal to v utorok spravodajský server Insfostart.hu v článku venujúcom sa rozporu...

Akcia NAKA Babylon: Zadržali päť osôb, medzi nimi aj bývalého šéfa kontrarozviedky

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v utorok ráno v rámci akcie Babylon päť osôb. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry...

Na špecializovanom súde v Pezinku sa začal proces so zločineckým gangom Slavomíra W.

Za prísnych bezpečnostných opatrení sa pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku začalo pojednávanie so zločineckým gangom Slavomíra W. zo Serede....

Prvá námestníčka GP SR Viera Kováčiková sa vzdáva funkcie. Odchádza aj z prokuratúry

Prvá námestníčka Generálnej prokuratúry (GP) SR Viera Kováčiková sa vzdá funkcie a odíde aj z postu prokurátorky. Potvrdila to v utorok novinárom....

Konzílium prerokuje Sulíkov plán, nepovažuje však za efektívne rozdeľovanie síl. Má tiež svoj návrh

Konzílium odborníkov je pripravené prerokovať protipandemický plán ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Deklarovalo, že je otvorené diskusii a spolupráci. Nepovažuje však za...
Slovensko
Pozitívne vzorky 97,493 +1,021 Dnes Úmrtí 709 +16 Dnes Uzdravení 50,738 Infikovaných 46,046 Last updated: 24. novembra 2020 - 13:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky