štvrtok, 13 augusta, 2020
28.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Také nevyspytateľné voľby ešte neboli, tvrdí analytik. Strany bez problémov prekračovali hranice....

Také nevyspytateľné voľby ešte neboli, tvrdí analytik. Strany bez problémov prekračovali hranice. Politika sa zvlčila

„Tieto voľby sú také nevyspytateľné, ako ešte asi žiadne neboli. Je veľké množstvo strán, ktoré oscilujú okolo hranice zvoliteľnosti. Politika sa zvlčila, to sa dá povedať vo všeobecnosti,“ povedal Hrabko o kampani pred februárovými parlamentnými voľbami v diskusii na Tablet.tv.

Špecifikom aktuálnej kampane je veľké množstvo negatívnych statusov, videí a animácií, ktoré na svojich oponentov koaličné aj opozičné strany šíria po sociálnych sieťach.

„Aj toto je súčasťou predvolebnej kampane a zrejme to má úspech. Ak to je sledované, dotyčnú stranu to iba nabudí, aby v kampani týmto štýlom pokračovala,“ poznamenal Hrabko.

Negatívnu kampaň nezastaví ani moratórium

Negatívnu kampaň na sociálnych sieťach podľa jeho odhadu nezastaví ani predvolebné moratórium, ktoré sa začína vo štvrtok 27. februára.

„V čase veľkého používania a aj zneužívania sociálnych sietí, bude podľa mňa na sociálnych sieťach prebiehať volebný zápas ešte aj počas volebného dňa a žiadne moratórium tam reálne nebude. Tak to aspoň odhadujem ja,“ povedal.

„Ak nemáte možnosť účinne uplatniť moratórium, tak nemá zmysel. A to sa na sociálnych sieťach nedá. Aj prieskum (slovenských volebných preferencií) bol v Čechách zverejnený, hoci na Slovensku oficiálne platí zákaz zverejňovať prieskumy,“ upozornil Hrabko.

Hoci na Slovensku platí zákaz zverejňovať prieskumy dva týždne pred voľbami, dve agentúry sa zákon rozhodli obísť tým, že si prieskum nechajú zaplatiť od tisícok drobných objednávateľov a zodpovednosť za jeho prípadné šírenie v čase moratória nechajú na nich.

Na otázku, či takto nie sú znevýhodnené iné agentúry, ktoré sa rozhodli plne rešpektovať aj zmysel zákona, nie iba jeho presné znenie a nehľadať právnické kľučky, ako ho obísť, Hrabko povedal, že ak je po niečom dopyt, trh si už spôsob realizácie nájde.

„Pokiaľ budú mať objednávku, môžu to robiť pri budúcich voľbách všetci,“ dodal.

Väčší zmysel ako precizovanie zákazu zverejňovania prieskumov v zákone má podľa neho debata o regulácii a kontrole prieskumov ako takých.

Obídením zmyslu zákona, aj keď legálnym, je však podľa neho aj vytváranie tzv. volebných strán.

Kto s kým a ako ťažko odhadnúť

Na kandidátnej listine takejto strany v skutočnosti figurujú zástupcovia ľubovoľného množstva iných politických subjektov, ale na vstup do Národnej rady (NR) SR jej stačí prekročiť päťpercentný prah.

Formálna dvojkoalícia však potrebuje na vstup do parlamentu až sedem percent.

Rozhodnutím rešpektovať nie iba literu, ale aj ducha zákona si tak podľa neho výrazne sťažila možnosť postupu do parlamentu koalícia Progresívne Slovensko-Spolu.

Na druhej strane, táto koalícia spolu s ďalšími opozičnými stranami zasa podľa Hrabka prekročila hranice slušnosti organizovaním kontaktných protidemonštrácií na predvolebných zhromaždeniach kotlebovcov.

„Je to neslušné, napadať mítingy, ktoré si zvolala iná strana. Teraz to hovorím vo všeobecnosti. Myslím si, že to nebolo ani produktívne a strán, ktoré takto vystupovali, sa to dotkne skôr negatívne,“ poznamenal Hrabko.

Súčasťou predvolebnej kampane sa podľa neho de facto stala aj posledná schôdza parlamentu v tomto volebnom období.

„Je to pokus zasiahnuť do kampane, ale nie je to pokus nelegitímny ani nelegálny. To, čo sa schváli a to, ako sa správajú poslanci, to všetko si voliči môžu vyhodnotiť a zohľadniť za plentou vo volebnej miestnosti,“ poznamenal Hrabko.

Voľby podľa neho môžu priniesť aj ťažko predvídateľné scenáre.

„Tri veci sa zdajú isté. A to, že budeme mať takých politikov, akých si zvolíme, že zrejme vznikne koaličná vláda a nie vláda jednej strany a že dobre už bolo. Ale povedať, kto s kým, ako a za akých okolností, teraz naozaj neviem,“ uzavrel Hrabko.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Nové Mesto nad Váhom: Pri nehode na D1 sa zranili traja ľudia, auto skončilo na streche

Tri osoby utrpeli zranenia počas dopravnej nehody, ktorá sa stala v stredu (12. 8.) na diaľnici D1 v katastri obce Hrádok v Novomestskom okrese.

VIDEO Nákup stíhačiek F-16 prebehol v poriadku, skonštatoval Úrad pre verejné obstarávanie. Tender postúpil na ďalšiu kontrolu na Najvyšší kontrolný úrad

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zastavil kontrolu vo veci nákupu stíhačiek F-16, jej výsledky postupuje na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR a...

Bielorusko: Stovky ľudí piaty deň protestujú proti voľbám; zadržali už 6700 osôb

Stovky ľudí sa vrátili do ulíc bieloruského hlavného mesta Minsk aj vo štvrtok ráno a protestovali už piaty deň po sebe proti...

Vallo: Podporujem nespokojných vedcov, vláda neberie Bratislavu úplne vážne

Primátor Bratislavy Matúš Vallo podporuje vyhlásenie nespokojných bratislavských vedcov, ktorí upozornili, že sa nedostanú k financiám na výskum ochorenia COVID-19 v rovnakej...

Ministerstvo kultúry ide šetriť na službách, tovaroch, aj platoch

Ministerstvo kultúry (MK) SR sa chystá šetriť na mzdách i výdavkoch na tovary a služby. V súvislosti s ohláseným kresaním nákladov v...

Kysuce: Výstavba D3 napreduje, finalizujú sa protihlukové steny

Výstavba kysuckej diaľnice D3 napreduje. Aktuálne sa na stavbe úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec dokončujú finálne vrstvy na telese diaľnice a montujú...

Taliansko bude testovať ľudí po príchode z Chorvátska, Grécka či Španielska

Taliansko zaviedlo v stredu povinné testovanie na nový koronavírus pre ľudí prichádzajúcich z Chorvátska, Grécka, Malty a Španielska, informovala tlačová agentúra HINA.
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,739 +49 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,939 Infikovaných 769 Last updated: 13. augusta 2020 - 13:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky