Nečakajte, že vám povedia pravdu o Ukrajine, odkazuje Tereza Spencerová. Veľmi jasne o koronavíruse a vtipne o Sýrii

0
Ľudia nosia ochranné masky na uliciach v Hongkongu (Autor: TASR)

Tak koronavírus neopúšťa český ani globálny verejný priestor. Jedni hovoria, že aj v Česku bude strašne zle, iní kontrujú, že médiá a ľudia šalejú a je to poplašná správa. K čomu sa v tom odhade kloníte vy? Inak, čo povedať k myšlienke, ktorá tiež padla – že ten schengen sa teraz nezdá ako až taký dobrý nápad a že podľa simulácií Česko nemá ľudí na to, aby zavrelo celé hranice?

Médiá, ktoré vedia informovať o každom pacientovi niekde po Európe, o ktorom jeden z jeho lekárov vyhlási, že by možno mohol byť nakazený (ale tiež nemusí), už naozaj prepadajú šialenstvu. A také masírovanie musí mať nejaký dosah na psychiku verejnosti. Negatívny dosah, dodávam.

Panika môže mať pritom vo finále horšie dôsledky ako samotný koronavírus. O to skôr, že si vlastne ani neviem predstaviť, ako presne by mal štát – a nemyslím len ten náš, ale všeobecne – na hrozbu koronavírusu vôbec reagovať. Najrôznejších hrozieb je okolo nás neustále veľa a nedá sa jednoducho dosiahnuť stav, v ktorom by sme boli pripravení vždy a na všetko. Ale keď do toho prepukne ešte poriadna panika a začnú napríklad aj v jej dôsledku zlyhávať najrôznejšie komunálne a iné služby alebo zásobovanie, tak spánombohom.

A s tými hranicami to nejako nechápem. To si azda niekto myslí, že uzavretím lokálnej hranice možno zastaviť šírenie globálnej epidémie? Že sa dá v globalizovanom svete globálny problém plne riešiť lokálne?

Už sa nám roja určití „experti“, ktorí tvrdia, že celý koronavírus je umelo vyrobená zbraň hromadného ničenia. Čo to hovorí o našom svete?

A čo o našom svete hovorí, náhodne, povedzme presvedčenie o tom, že Zem je plochá? Alebo že Američania nikdy nepristáli na Mesiaci? Jediný rozdiel je v tom, že kým plochozemcom sa západné médiá logicky posmievajú, hneď ako môžu zaútočiť na Čínu, tak o konšpiračnej teórii o koronavíruse sa budú zmieňovať ako o reálnej…

V týchto dňoch prebieha ďalšie výročie masakra, ktorý v roku 2014 „vyriešil“ Majdan na Ukrajine. Vy ste výročie „oslávili“ článkom, kde ste odkázali na indície, že spúšťačom rozhodne neboli vtedajšie bezpečnostné zložky. Prizná podľa vás raz západná verejná mienka, že to celé asi bolo inak, ako jej bolo povedané?

Západnú verejnú mienku by som do toho nemiešala. Prinajmenšom od neexistujúcich Saddámových zbraní hromadného ničenia, ale skôr už od 11. septembra sa veľa ľudí pozerá na oficiálny výklad mnohých udalostí s podozrením a nedôverou. Takže verejná mienka žiadny jednoznačný názor nemá – niektorí „tým hore“ veria, iní nie.

Dôležitejšie by preto bolo, keby „demokratickí“ západní politici a ich propagandisti v médiách a mimovládnych štruktúrach sami priznali realitu a svoj podiel na jej zakrývaní a na vytváraní virtuálnej reality. Ale to sa len tak nestane. Nič ich k tomu, bohužiaľ, nenúti. V horšom prípade je im to jedno, v tom lepšom si hovoria niečo ako „nech to priznajú politici, čo prídu po nás, predsa sa nebudem strápňovať ja“.

Ale žarty nabok. S priznávaním reality môže mať „niekto“ fakt problém. Veď je to len pár rokov, čo bolo o ďalších viac ako sedem dekád odložené zverejnenie dokumentov týkajúcich sa vyšetrovania atentátu na Kennedyho. Už dnes si to „naživo“ pamätá len obmedzený počet ľudí, ale bolo to odložené na čas, keď už z toho všetkého bude naozaj len kapitola v učebniciach histórie, ktorá bude rovnako zaujímavá ako napríklad pád Rímskej ríše.

Skrátka, nečakajme, že nám za našich životov „systém“ prezradí pravdu o niečom, čo sme mohli sami zažiť. Zrejme sa bojí, že by s priznaním pravdy mohol skolabovať. A ako je známe, kapry si rybník nevypustia…

Ako sa vlastne darí ukrajinskému prezidentovi Zelenskému? Už ho Ukrajinci začali nenávidieť, ako sa to postupne stane každému ich lídrovi?

Nenávisť je asi silné slovo, ale faktom je, že voľby vyhral s podporou skoro troch štvrtín voličov a teraz už mu ich dôveruje „len“ asi 40 percent.

Volodymyr Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj. Zdroj: TASR

Jeho narýchlo poskladaná politická strana je nejednotná, nekvalifikovaná a často skôr pre zábavu, opozícia sa do neho neustále naváža, aj keď by sama mala ísť kľačať na hrach (alebo rovno do basy), korupcia ďalej bujnie aj v tých najvyšších poschodiach štátnej správy, politicky sa mu nedarí riešiť žiadny z pálčivých vnútorných problémov krajiny na čele s vojnou na Donbase a do toho si ešte zmyslel, že Západu splní prianie/príkaz a zákonom povolí predaj úrodnej ukrajinskej černozeme cudzincom, teda že sami Ukrajinci schudobnejú ešte viac a možno začnú chodiť rovno o hlade.

To mu na popularite rozhodne nepridáva, naopak, hrozí reálna vzbura. Netvrdím, že je ako prezident neschopný, len ako herec a komik asi kývol na vstup do politiky v zložitom čase, keď to odmietli aj inakší „profíci“.

V Idlibe vraj Asad opäť bombarduje školy, nemocnice a sirotince, Turecko vyzýva sýrske jednotky, aby vypadli, utečenci mrznú od zimy a celkovo vraj ide o najväčšiu humanitárnu krízu tohto storočia. Čo k tomu dodať?

Úprimne, táto téma je už dávno za hranicou trápnosti, plne na poli nudy. Zničené nemocnice omieľa západná propaganda posledných pár rokov, ako keby to ešte zaberalo a ako keby v Sýrii naozaj mali toľko nemocníc.

A proti nim stoja dobrí teroristi, ehm, umiernená opozícia, ktorá nikdy nikoho nezabila a len v rámci ekologických programov sadí stromy. Je to zúfalo bez nápadu, čo však svedčí predovšetkým o tom, že už sa nikto z propagandistov tu u nás na Západe ani nesnaží o nejakú kreativitu. Ako keby si povedali, že to s „omieľaním starých báchoriek už nejako doklepeme, hlavne, že za to západné vlády stále platia“.

A keď je reč o „najhoršej humanitárnej katastrofe“ súčasnosti, tak OSN za ňu ešte nedávno označovala saudskú agresiu proti Jemenu. A zrazu také obavy o osud al-Káidy v Idlibe!

Aj keď, je to svojím spôsobom pochopiteľné – sýrska armáda až príliš rýchlo prechádza Idlibom, a tak hrozí, že sa al-Káida so svojimi spojeneckými džihádistami z celého sveta preleje do Turecka a odtiaľ do Európy. A to nechcú ani Turci, ani my v Európe.

Síce sme zbraňami aj inak pomáhali počas vojny toto monštrum v Sýrii utvárať, ale teraz sa k nemu macošsky obraciame chrbtom a nechceme za neho niesť zodpovednosť. Hovorím „my“, ale myslím tým len nami zvolených politikov, samozrejme, ktorých sme určite nikdy nevolili kvôli tomu, aby v Sýrii všemožne pomáhali teroristom z al-Káidy.

Pritom treba mať na pamäti, že al-Káida a ostatní džihádisti majú zo Západu tanky, obrnené vozidlá, raketomety a ďalšie moderné zbrane, takže keď sa k nim teraz obrátime chrbtom, naozaj nám môžu naše „rodičovské povinnosti“ dosť nepríjemne pripomenúť.

A tak sme pod vedením našich skvelých politikov dnes skončili tam, kde sme – hájime al-Káidu na sýrskom území pred sýrskou armádou, ktorá chce logicky svoje územie oslobodiť.

Mimochodom, je to výrečná ukážka uvažovania západných politikov: o čomsi sa rozhodnú, že bude po ich tak a tak, a keď sa situácia neodvíja podľa plánu dohodnutého v akejsi kancelárii vo Washingtone alebo Bruseli, tak sa zrazu ukazuje, že nemáme žiadny plán B. Že s nezmyselnosťou našich plánov naši sebaistí politici vôbec nepočítajú. „Som západný politik. V nejakej hlúpej Sýrii to bude po mojom!“

A tak sme sa ocitli v situácii, keď by sme najradšej odhryzli kus Sýrie a prenechali ho al-Káide, aby sme nejako vyriešili problém s tým, že svet nebeží podľa nás. Iste, volali by sme to síce nejako ako „Sýrska umiernená slobodná demokratická republika“, ale realitu – teda že je to nefalšovaný Káidistán pod ochranou a patronátom Západu – by (okrem našich politikov a nimi platených propagandistov) nikto len tak nezastrel…

Kolonializmus je v západných politických kruhoch stále živý, nech vám tvrdia, čo chcú. Pokojne budeme zase prekresľovať mapy, ktoré sme nakreslili pred sto rokmi…

A, mimochodom, v Nigeri akútne hrozí smrť od hladu piatim miliónom úplne neteroristických ľudí. A Západ to necháva chladným. Ale to len tak, malá poznámka k našim „humanitárnym obavám“ o osud islamistických teroristov…

Zomrel Husní Mubarak. Do akej miery sa mu dostalo v Egypte odpustenia za jeho metódy vlády či za námestie Tahrír, kde ste vtedy napokon osobne boli?

Premýšľala som chvíľu, že k jeho smrti niečo napíšem, ale potom som si uvedomila, že z môjho pohľadu akosi „zomrel“ už po svojom zvrhnutí „na Tahríre“ v roku 2011 a že mi k tomu dnes, o skoro dekádu neskôr, nenapadá vlastne nič, čo by mi prišlo zaujímavé. Egypt je v mnohých smeroch už inde.

Prekvapil ma však v prvej chvíli slávnostný vojenský pohreb so všetkými príslušnými fanfárami, poctami a cengálkami, čím armáda vzdala hold svojmu niekdajšiemu vrchnému veliteľovi.

Ale možno je to tak správne, pretože egyptská spoločnosť nejakú konsolidáciu potrebuje a také uzmierenie s minulosťou, ktorú predsa aj tak nikto z dejín nevygumuje, môže byť jednou z ciest k cieľu. V čase, keď tu u nás prepisujeme a zmizíkujeme dejiny čoraz viac, sa mi ten egyptský postup vlastne svojím spôsobom pozdáva.

Aj keď je jasné, že egyptské sociálne siete sú v otázke nejakého „zmierenia“ dosť polarizované – niektorí pripomínajú hromady obetí Mubarakovej diktatúry, ďalší sa z jeho smrti radujú, ďalší, „pokojnejší“, pripomínajú, že mal možnosť premeniť Egypt na vedúcu silu regiónu, ale urobil z neho len poslušného vazala Ameriky…

Predstavte si to: Bernie Sanders bol v 80. rokoch v Moskve, ako „odhalili“ americké médiá. A dokonca podporoval komunistickú vládu v Nikarague. Môžu také „zistenia“ odradiť podporovateľov súčasného lídra demokratického pelotónu? Myslíte, že ho tak ako vlani nakoniec partaj takticky potopí?

Neviem, ale fakt, že bol v Moskve ešte hlboko v časoch Sovietskeho zväzu, nie je žiadnym tajomstvom už dlho, takže by som o nejakom prekvapivom „zistení“ vôbec nehovorila. Aj ja som to kdesi v amerických médiách čítala už dávno a len som sa nad tým vtedy podivila. V zmysle, že „ten predsa musí byť odpísaný“.

Bernie Sanders

Bernie Sanders. Zdroj: TASR

A o to podivnejšie – alebo naopak výrečnejšie – mi teraz príde, že aj s takým „pokleskom“, s ktorým by neprešiel ani cez naše Evropské hodnoty a zakopol by pokojne aj o Hřiba, sa dostal na špicu medzi kandidátov za Demokratickú stranu. Jediné, čo z toho plynie, je, že v USA dnes neprekáža Rusko alebo ľavica tak ako niektorým „elitám“ tu u nás. Tí hore si jednoducho niečo melú a tí dole reagujú podľa svojho.

Aj keď… Treba pripomenúť, že Sandersa v prospech Hillary sama Demokratická strana „zarezala“ už pred minulými voľbami a bude sa o niečo také pokúšať znovu, a to čoraz brutálnejšie. Pre oligarchov, ktorí za demokratmi stoja, je totiž Sanders so svojím znárodňovaním, odpúšťaním dlhov, bezplatným školstvom a zdravotníctvom (a podobne) naozaj veľkou hrozbou. Bude napínavé sledovať, čo ho ešte do novembrových volieb vlastne čaká. A čo ho tiež nakoniec stretne. Neprajem mu nič zlé, ale…

Mimochodom, vy ste mladý, takže to máte skôr z počutia a čítania, ale pred 30 rokmi sa úplne presvedčivo a seriózne hovorilo a písalo o „konci dejín“, pretože so zánikom Sovietskeho zväzu vraj nastalo konečné víťazstvo liberálnej demokracie vo svete.

A zrazu sa jednotkou sveta stáva „komunisticky kapitalistická“ Čína a dokonca v USA ožila ľavica, ktorá v osobe Sandersa svojím programom strká do vrecka aj našich salónnych, pardon, parlamentných komunistov. Bizarné, čo poviete?

O to skôr, ak stále platí poučka z ponovembrového obdobia, že USA sú náš vodca a vzor. A nikdy, dočerta, inak, pretože sami za seba predsa premýšľať nevieme. Napokon, pamätáte na tú okrídlenú vetu jednej disidentskej pani, ktorá sa zriekla funkcie vlastného mozgu a tvrdila, že sa bude radšej pliesť s Amerikou, ako mať pravdu s Ruskom? Trump je egonacionalista. A k tomu zrazu Sanders. S kým sa dnes asi tak pliesť? Ako hovorím, svet je bizarný.

Čo by sme mali v najbližších dňoch určite sledovať?

Sme síce v koronavírusových časoch, ale aj tak sa stavím, že sa stane aj niečo skutočne dôležité.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu