Stovky migrantov na tureckých hraniciach. Grécko uzavrelo priechod

  0
  Grécki policajti stoja v dedine Kastanies na grécko-tureckých hraniciach (Autor: TASR)

  Ochranu svojich hraníc s Tureckom v tejto súvislosti posilnilo aj Bulharsko.

  Bulharský premiér Bojko Borisov vyjadril znepokojenie z toho, že sa z hraníc stiahli tureckí pohraničníci.

  Grécko uzavrelo cestný hraničný priechod Kastanies v pohraničnom regióne Evros, v okolí ktorého sa rozmiestnilo veľké množstvo policajtov a vojakov.

  Na miesto dorazil aj šéf generálneho štábu gréckej armády a minister zodpovedný za policajné zložky.

  Grécka vláda už v piatok dopoludnia uviedla, že posilnila ochranu pozemných i námorných krajiny na najvyššiu možnú úroveň.

  Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis o situácii na hraniciach s Tureckom telefonicky hovoril s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

  Na tureckej strane hraníc sa podľa medializovaných informácií zhromaždili asi tri stovky migrantov, údajne v očakávaní toho, že Turecko im otvorí cestu do krajín EÚ, ako to pre agentúru AFP uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ.

  Hovorca tureckého ministerstva zahraničných vecí však v piatok uviedol, že v tureckej migračnej politike k žiadnym zmenám nedošlo.

  Varoval však, že pohyb migrantov smerom na západ môže pokračovať, pokiaľ sa bude aj naďalej zhoršovať situácia v severosýrskej provincii Idlib.

  Európska komisia v tejto súvislosti vyslovila očakávanie, že Turecko bude naďalej dodržiavať svoju časť dohody o obmedzení migračných tokov.

  Zdôraznila tiež, že tureckí predstavitelia dosiaľ oficiálne neoznámili Bruselu žiadnu zmenu migračnej politiky.

  Podľa agentúry AFP sa migranti v piatok zhromažďovali aj na pobreží západného Turecka v oblasti mesta Čanakkale s cieľom dostať sa loďou na grécky ostrov Lesbos.

  Na Lesbos v piatok dorazili dva člny s približne 70 migrantmi na palube.

  - Reklama -