Vnučka amerického generála Pattona: Rusko sa po vojne nedočkalo plného uznania, to je zlé. Vážila som si Havla

  0
  Vnučka slávneho generála Helen Pattonová. Z kardinála Duku by sa podľa nej mal stať pápež (Autor: Archív MO ČR)

  „Nepočúvaj rady od svojho strachu,“ vyhlásil jej starý otec, ktorého spoznala z kníh a rozprávania. Helen Pattonová často lieta cez Atlantik. Na vzdialenejšom brehu sa stará o Pattonovu nadáciu, na tom bližšom potom o Pattonov fond. Snaží sa starať o vojnových veteránov a ich spomienky. Chce, aby sa vojnovým hrdinom preukazovala patričná úcta.

  Poďakovanie Rusku

  „Musíme ísť späť do histórie, patrične olúpať cibuľu horkosti a nájsť láskavosť. Obete vojny by sa mali uctievať s láskavosťou, ktorá vyžaduje, aby sme sa oslobodili od toho, čo sa medzi krajinami stalo neskôr,“ hovorí pre Parlamentné listy s tým, že nesúhlasí, ako sa zachoval v polovici roka 2014 na oslavách 70. výročia spojeneckého vylodenia v Normandii vtedajší britský premiér David Cameron k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, keď mu ani nepodal ruku. „Nebolo to fér,“ dopĺňa.

  „Rusko malo za druhej svetovej vojny najviac obetí a nikdy sa nedočkalo úplného uznania a poďakovania. To je zlé. Mali by sme to zmeniť,“ dodáva a cituje opäť svojho starého otca, „prejav druhému uznanie a dočkáš sa ho aj ty.“ Helen Pattonová totiž verí, že svet a ľudia v ňom sa oslobodia od hraníc medzi priateľmi, hraníc v myslení ľudí. Pohromy ako terorizmus, hurikány či povodne takisto nepoznajú hranice, tak prečo by sa ľudia mali ohraničovať v pozitívnom prístupe k životu?

  Globálny strach

  Napokon aj strach, ktorý sa dnes rýchlo šíri, je bez hraníc. „Bohužiaľ, politici a médiá strach využívajú na to, aby manipulovali s ľuďmi. Všetci sme vystrašení. Ale musíme hľadať pozitívne vzory a príklady, ktoré nás budú spájať v láske. Preto som si vážila prezidenta Václava Havla, ktorý sa o to snažil,“ podotýka. Podľa nej stoja nadnárodné spoločnosti a banky so svojou chamtivosťou za mnohými neprávosťami vo svete. Mali by si vraj uvedomiť, že nikto nežije večne a žiadny elixír mladosti to nezmení.

  Európsku úniu a schengenský priestor berie ako príklad takého zbližovania, ale teraz ich práve rozožiera strašidlo terorizmu a neriadená imigrácia. „Vidím, akí sú v Európe ľudia veľmi vystrašení. Ale teroristické útoky sa môžu stať všade, takže by sa ľudia po celom svete mali zjednotiť v boji proti násiliu,“ dodáva a pokračuje, „je to divná vojna, keď sa občania stanú útočníkmi proti spoluobčanom. Napokon bola som v Bruseli len deň predtým, než sa tam odohral útok na letisko.“ Každé náboženstvo má však podľa nej svoj aspekt súcitu s ostatnými.

  Americké kráľovstvo

  Súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa nemá veľmi v láske. „Hoci je to dosť neuveriteľné, Amerika vždy veľmi túžila po kráľovi. U nás chcú ľudia kráľovstvo a silného panovníka. Trump sa tak správa, preto vyhral vo voľbách. Mali by sme hlavne uchovať dušu Ameriky,“ opisuje pre Parlamentné listy myslenie občanov USA s tým, že práve preto sa jej starý otec vyhýbal politike.

  Donald J. Trump

  Donald J. Trump. Zdroj: TASR

  Nikdy ho však nepoznala. George S. Patton zomrel v roku 1945 v nemeckom Heidelbergu, ale pochovaný je podľa vlastnej vôle na americkom vojenskom cintoríne v Hamme v Luxembursku vedľa ďalších príslušníkov 3. armády, ktorej velil a s ktorou oslobodil pred nacistami Plzeň, Cheb, Rokycany, Strakonice, Domažlice i ďalšie české mestá. Helen Pattonová sa narodila v roku 1962 v USA, ale hovorí: „Čítala som o ňom veľa kníh, počula veľa vecí od pamätníkov. Takže môžem povedať, že poznám svojho starého otca možno oveľa lepšie, ako niektorí mladí ľudia poznajú svojich žijúcich starých rodičov.“

  Jej otec bojoval vo Vietname a potom niekoľkokrát priznal, že sa od amerických politikov nikdy nedozvedel, prečo tam bol. Helen Pattonová bola aj niekoľkokrát v Česku, kde sa s otcom párkrát stretla s Jaroslavom Dukom, teda Dominikom kardinálom Dukom. V reakcii dodáva: „Stal sa naším dobrým priateľom a veľmi si ho vážim. Ján Pavol, neskorší pápež, párkrát vyhlásil, že bude ochraňovať Poľsko. Myslím si, že to nebolo šťastné. Duchovný by mal cítiť lásku ku všetkým. Veľmi by som si priala, aby sa Duka stal jedného dňa pápežom, pretože z neho taká láska vyžaruje.“

  - Reklama -