utorok, 7 júla, 2020
21.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Bývalý podpredseda SNS ostro o Dankovi: Nemali sme ho prečítaného. Je nevypočitateľný

Bývalý podpredseda SNS ostro o Dankovi: Nemali sme ho prečítaného. Je nevypočitateľný

Pred parlamentnými voľbami ste boli na kandidátke SNS ako podpredseda strany. Neskôr vás však predseda Andrej Danko stiahol z kandidátnej listiny s tým, že s vami počíta v exekutíve, konkrétne na ministerstve pôdohospodárstva, pričom nakoniec tento post získala Gabriela Matečná a vy ste následne opustili aj samotnú SNS. Ako hodnotíte súčasnú koaličnú krízu aj vo vzťahu k Andrejovi Dankovi?

Poviem to veľmi jednoducho. Ak príde k niečomu takému, že vám niekto oznámi dva dni predtým, že vás chce dať von z kandidátky bez toho, aby vám dal rozumný argument a ešte aj zavádza ľudí rozširovaním dezinformácie, že s vami počíta v exekutíve, tak je to jasný dôkaz jeho nevypočitateľnosti. Vidno to aj po roku a pol na Dankovom konaní v politike.

Danko vám aj niekedy vysvetlil jeho krok? Stretli ste sa odvtedy?

Nie, a ani si nemyslím, že by ho to trápilo a bolo to pre neho problémom. On to nepotrebuje vysvetliť. On potrebuje ľudí iba vyškrtnúť, dať preč a myslieť si, že tým sa to skončilo. Takto ľudia odídu, stratia sa vo vesmíre a Danko bude s tým svojím svojským chápaním reality pokračovať aj ďalej.

Okrem spomínanej nevypočitateľnosti, ako hodnotíte celé vládnutie SNS?

Nevypočitateľnosť stojí na strane Danka. Tí skúsenejší, ako Robert Fico či Béla Bugár, išli do vládnutia s nejakými svojimi cieľmi a presadzovaním politiky ich strán. Pri nich sa nedá hovoriť o nevypočitateľnosti. Myslím si však, že viac ako záujem o nejakú reálnu zmenu na Slovensku, sú obchodné záujmy ľudí v pozadí. To je ich presadzovanie politiky.

Ste sklamaný z pozície SNS, keďže ste sa pred voľbami podieľali na tom, aby strana uspela?

Ako ľudia v rámci SNS sme sa podieľali na budovaní určitej novej strany. Mala to byť moderná strana, strana odborníkov, s tým sme do toho išli. Danko ma nahováral na vstup do strany, ktorá nebude robiť to, čo doteraz robili všetky ostatné, pričom to nebude ani strana oligarchov. Mala to byť strana, ktorá bude presadzovať reálny vypracovaný program. Dnes o tom nie je ani chýru, ani slychu.

SNS vôbec nemá  žiadny reálny politický program a to, čo predkladá, sú náhodné výroky s reakciou na náhodné témy. Ja neviem, čo chce SNS dosiahnuť okrem niektorých biznis projektov toho typu, čo sa teraz udialo na školstve. To vyzerá, že je hlavný cieľ vládnutia – robiť obchod.

Bol by podľa vás Andrej Danko dobrý predseda vlády? Vtedy ste mu to verili, nie?

Nemali sme ho prečítaného. Svoju pravú tvár ukázal až vtedy, keď začal odvolávať ľudí z vedenia strany. Danko má nejaký model biznis projektu a on si ho realizuje. Nerealizuje nič také, čo by malo byť politikou ľudí združených v politickej strane.

Vľavo bývalý podpredseda SNS Vladimír Chovan počas snemu strany pred voľbami v roku 2016 Zdroj: TASR

O vás sa hovorilo, že by ste mohli byť minister pôdohospodárstva. Ako hodnotíte pôsobenie Gabriely Matečnej na tomto ministerstve?

Pani Matečná robí, čo môže, ale pozitívne dôsledky na rezort nie sú. Skôr je to iba marketingová komunikácia smerom na potraviny. V rezorte sa za rok a pol však nič neudialo, čo by mohlo nejakým spôsobom reštartovať poľnohospodárstvo a potravinárstvo na Slovensku. Ľutujem takýchto ministrov, ktorí sú takýmto spôsobom z externého prostredia vytiahnutí, pretože ich politický priestor na realizáciu programu nie je žiaden. V podstate iba varia z vody.

Pred pár týždňami ste sa stali predsedom strany Doma Dobre, ktorá vychádza z pôvodnej Agrárnej strany vidieka. Čo je vaším cieľom?

Agrárna strana vidieka vznikla v roku 2003 a mňa oslovili, či by som nevybudoval s pôvodnými členmi to, čo som chcel budovať niekde inde – normálnu demokratickú stranu postavenú na odbornom tíme, a nie lídrovi. Budujeme teda takúto stranu s ambíciou niečo tu presadiť, ale nielen v agrosektore.

Ak dnes na Slovensku máme strany obchodného typu, tak my sa chceme venovať strane politického typu. Aby mala štruktúry také, aké má mať a aby jej odborné tímy vedeli aj správne komunikovať, napríklad s ľuďmi v samosprávnych oblastiach. Politika by tak mala zabezpečiť presadzovanie normálnych potrieb. Nemôžeme byť rukojemníkmi záujmov rôznych skupín.

A ako ste na tom s členskou základňou?

Máme nové predsedníctvo, ktoré je šesťčlenné, pričom počet členov sa pohybuje okolo stovky. Momentálne začíname budovať organizačné štruktúry. Nesústredíme sa zatiaľ na masívny nábor ľudí, ale skôr hľadáme odborníkov. Robíme všetko v rámci svojich možností a schopností. Do župných volieb však máme 26 kandidátov, z čoho som aj príjemne prekvapený.

Andrej Danko sa snaží presadiť, aby mali politické strany svoje regionálne štruktúry a minimálne 500 členov.  Čo si o tom myslíte ako predseda malej strany?

To sú všetko hlúposti. Zdieľam názor, že takéto obmedzovanie je protiústavné, a že sú to nezmysly, podobne ako bol problém horaliek v parlamente. Neriešia sa podstatné záležitosti, ale riešia sa bludy. Problém malých strán nie je problém legislatívy, ale problém volebného systému, ktorý je na Slovensku zle nastavený. Jeden volebný obvod generuje strany, ktoré tu dnes, bohužiaľ, máme. Danko ide zasa riešiť nezmysly, miesto toho, aby sa zameral na podstatu.

Čo je teda podľa vás najväčší problém Slovenska?

Jednoznačne korupcia. Keď som vstupoval do SNS, Andrej Danko vydal tlačovú správu, že Slovenská národná strana sa  hneď po vstupe do vlády postará, aby boli zrušené všetky nevýhodné zmluvy, ktoré boli uzatvorené so štátom. Pri tejto tlačovej správe som si vtedy hovoril, že je to super, a že som vstúpil do takejto strany. V praxi však Danko veľmi rýchlo zabudol na to, čo deklaroval.

Peniaze nemôžu odtekať preč zo štátu takým spôsobom, ako sa to za posledných desať rokov nastavilo pod vedením ľudí, ktorí riadia  štát. Je tu ale jedno ale. Musia tu byť ľudia, ktorí to na Slovensku chcú reálne zmeniť, nielen zmenu deklarovať. Nepomôže sa tváriť, že tu niekto bojuje s korupciou a zriadi si telefonickú linku, aby ľudia nahlasovali korupciu. Tá tu je organizovaná úplne iným spôsobom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Šeliga: Kollár, stiahni návrh na svoje odvolanie Kollár: Niečo tak odporne farizejské, ako je pán Šeliga, som ešte v živote nestretol

Podpredseda Národnej rady (NR) SR a strany Za ľudí Juraj Šeliga vyzval predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), aby stiahol svoj návrh...

Prieskum: Interrupčný zákon meniť netreba, myslí si väčšina Slovákov

Viac ako polovica Slovákov si myslí, že súčasný interrupčný zákon je primeraný a netreba ho meniť. Takýto názor zastáva 55 percent opýtaných. Vyplýva...

Fico: Smer-SD sa nebude zúčastňovať na cirkuse pri Kollárovom odvolávaní

Šéf Smeru-SD hovorí o cirkuse a hanbe v súvislosti s návrhom Borisa Kollára (Sme rodina) na jeho vlastné odvolanie z funkcie predsedu...

Británia: Viaceré anglické puby opäť zatvorili pre koronavírus

Viacero pohostinstiev v rôznych častiach Anglicka museli znovu uzavrieť po tom, ako sa medzi ich zákazníkmi objavil nový koronavírus.  Stalo sa tak len...

Sulík: V Kia sa potvrdzuje, že Slovensko má kvalifikovanú pracovnú silu

Spoločnosť Kia Motors Slovakia má vysokú mieru automatizácie a robotizácie, ktoré sú do budúcnosti zárukou konkurencieschopnosti. Po návšteve automobilky v Tepličke nad Váhom...

Nitrianski colníci zachytili 1,5 tony drog dovážaných z Mexika. Ich hodnota na čiernom trhu dosahuje dve miliardy eur

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Nitra zabránili, aby sa na čierny trh dostalo 1,5 tony drog. Skrýšu drog dovážaných z Mexika...

Kollár otvoril schôdzu NR SR. Sám navrhol hlasovanie o svojom odvolávaní

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) bude v úvode deviatej schôdze Národnej rady (NR) SR čeliť odvolávaniu z funkcie. Návrh na svoje...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,767 +2 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,473 Infikovaných 266 Last updated: 7. júla 2020 - 16:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky