Chmelár: To, čo robia Kalmus s Lorenzom, robia len neofašistické tlupy. Prezident a jeho spriaznené kruhy podporujú výtržníka, ktorý by v kultúrnej spoločnosti patril do spoločenského suterénu

  0
  Eduard Chmelár (na snímke vpravo) (Autor: TASR)
  Poškodenie pomníka v Košiciach v mene boja proti symbolom komunizmu, ktorý dlhodobo vedú Lorenz s Kalmusom, sme už viackrát podrobnejšie rozoberali TU aj TU, ale minikauzička stále múti vody slovenského éteru. Podporu výtvarníkom, ktorých poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha nazval „primitívnymi povaľačmi“, vyjadril aj prezident Kiska. 
   
  Práve podpora zo strany hlavy štátu dodala podľa Eduarda Chmelára „obyčajnému prípadu výtržníctva nový rozmer“ a prehĺbila už aj tak dosť hlboké názorové rozdelenie krajiny. „Radšej by som v ňom (väzení, pozn. red.) videl Alojza Lorenca – bývalého šéfa ŠtB a spoluzakladateľa Penty,“ píše Chmelár v komentári na svojej webovej stránke
   
  Analytik netvrdí, že Ľuboš Lorenz patrí do väzenia, ale na druhej strane nesúhlasí ani s názorom tých, ktorí tvrdia, že polícia proti nemu nemala konať, keď strhol kosák a kladivo z pomníka v Košiciach. 
   
  Chmelár pripomína historický význam pomníka v Košiciach aj to, že ide o národnú kultúrnu pamiatku. „Pamätník 567 padlým vojakom Červenej armády v Košiciach vznikol už v lete 1945 na mieste, kde bolo hneď po oslobodení východoslovenskej metropoly pochovaných 14 sovietskych vojakov,“ načrel analytik do histórie. 
   
  Ľuboš Lorenz (vľavo) a jeho obhajca Daniel Lipšic (v strede). Zdroj: TASR

  Robia to, čo neofašistické tlupy 

  Po krátkom historickom okienku však nasleduje tvrdá kritika na adresu mužov, ktorí stoja za poškodením košického pomníka venovaného vojakom Červenej armády padlým na našom území. „Treba pripomenúť, že to, čo robia Kalmus s Lorenzom, robia v Poľsku a Pobaltí len neofašistické tlupy,“ píše Chmelár. 
   
  „Nepovažujem za náhodné, že toto demolačné duo v lete 2014 zneuctilo aj pamätnú tabuľu dvom slovenským vlastencom, ktorí padli v boji proti banderovským bandám. Ľuboš Lorenz dokonca 26. februára 2015 na sociálnej sieti tento čin obhajoval spôsobom sebe vlastným, keď napísal, že banderovci boli len chudáci, nie zločinci, že všetky zločiny boli zinscenované, že obyvateľov severovýchodných obcí nevraždili a že sa tešili ich porozumeniu…“ pripomína analytik nedávnu minulosť dvojice Kalmus, Lorenz. Chmelár si všíma aj fakt, že sa na stranu spomínaných aktivistov už dlhšie stavajú ľudia, ktorí bojujú proti extrémizmu, novinári aj politici.

  Prezident tomu nasadil korunu

  V rozsiahlom komentári Chmelár konštatuje, že „korunu všetkému nasadil Andrej Kiska“, keď sa v prípade osobne angažoval. Prezident totiž volal generálnemu prokurátorovi a chcel vedieť, prečo polícia Lorenza zadržiavala po poškodení pomníka v Košiciach štyri dni. Analytik považuje za zvláštne, že Kiska neodsúdil zneuctenie pamätníka.
   
  „Prezident republiky (a spolu s ním aj jeho spriaznené kruhy) otvorene podporuje mnohonásobného výtržníka a hulváta, ktorý by v každej kultúrnej a kultivovanej spoločnosti patril do spoločenského suterénu – ktorý zneuctil štátny znak, hanobí pamätníky tých, ktorí nás oslobodili od fašizmu, a na sociálnych sieťach sa vyjadruje tak vulgárne, že nijaký skutočne slušný človek sa k nemu nemôže priznávať – nieto priateliť sa s ním ako Andrej Kiska. Zdôrazňujem ešte raz: toto sú kamaráti súčasného prezidenta,“ píše Chmelár. 
   
  To, ako sa v tomto prípade zachoval prezident Kiska, považuje analytik za „absolútne nezodpovedný krok, ktorý opäť raz spochybnil nielen jeho schopnosť spájať spoločnosť, ale aj jeho kompetentnosť byť strážcom ústavnosti v tejto krajine“. Tým sa však kritika na adresu hlavy štátu ani zďaleka nekončí.
   
  „Tento nečestný prístup v plnej nahote ukázal, že v studenej občianskej vojne na Slovensku nejde ani o pravdu, ani o dobro, ani o mravnosť, ale o ten najprízemnejší boj záujmových skupín, ktoré sú ochotné chrániť darebákov, ak stoja na tej ich správnej strane. Postoj niektorých ľudí vrátane prezidenta republiky poškvrnil úsilie čestných jednotlivcov budovať právny štát, kultivovať krajinu a zlepšovať vzťahy medzi ľuďmi, lebo tam, kde sa elity zastávajú grázlov, už nikto nemôže veriť nikomu. Niet viac spoločného chápania ľudskosti a slušnosti, niet jednotnej spoločnosti so spoločnými záujmami,“ konštatuje v závere komentára Chmelár. 
   
  Celý text nájdete TU.
   
   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu