Trump, ty hnusák, daj si odchod. Hillary Clintonová napísala knihu, ako prehrala voľby. Nahliadnite, stojí to za to

  0
  Donald Trump a Hillary Clintonová (Autor: TASR)

  Demokratka Hillary Clintonová vo svojich nových memoároch Čo sa stalo (What Happened) opisuje, aké to bolo – v role prvej ženy ako prezidentskej kandidátky nominovanej za jednu z dvoch hlavných amerických politických strán – súperiť o hlasy voličov proti Donaldovi Trumpovi.

  Zrejme to nebolo nič ľahké, a to ani po osobnej stránke. V jednom z úryvkov, ktoré z chystanej knihy unikli do médií, sa totiž Clintonová zveruje so svojimi dojmami, ktoré mala vo chvíli, keď stála vedľa Trumpa počas druhej prezidentskej debaty konanej na pôde Washingtonskej univerzity v St. Louis na pódiu. O tom, ako sa vtedy Trump správal, nenapísala nič pekné.

  „Doslova mi dýchal na chrbát. Mala som z toho husiu kožu. Bol to jeden z tých momentov, keď si prajete, aby ste si mohli dať pauzu a opýtať sa všetkých, ktorí sa na to dívali, čo by ste mali ďalej robiť,“ píše Clintonová. „Zostanete pokojní, budete sa ďalej usmievať a tváriť, ako keby sa nič nestalo, ako keby neustále nevstupoval do vášho priestoru?“ kladie si Clintonová v knihe rečnícku otázku. „Alebo sa otočíte a poviete mu: Daj si odchod, ty hnusák, drž si odo mňa odstup?“ dodáva farbisto. „Viem, že sa ti páči zastrašovať ženy, ale mňa zastrašiť nemôžeš, tak si daj odchod, hnusák,“ upresňuje v publikácii podľa denníka The Washington Post. Ale, ako ďalej uvádza Clintonová, ona zachovala pokoj, pretože má celoživotné skúsenosti s tým, ako sa jej muži snažili všemožne zbaviť.

  Experti: Trump presadzoval silu

  Ako uvádza web Politico, Clintonová v texte reaguje na to, ako stál počas debaty Trump v jej blízkosti, zrejme potom v jej osobnej zóne, čo jej malo byť veľmi nepríjemné. A liberálny denník The Washington Post píše, že to, ako sa Trump počas debaty správal, si po jej skončení vyslúžilo medzi americkými novinármi kritiku. „Keby mi toto nejaký muž urobil na ulici, tak by som zavolala 911 (v USA telefónne číslo na políciu – pozn. red.),“ povedala vtedy kanálu NBC News politická komentátorka a bývalá poradkyňa Republikánskej strany v oblasti stratégie Nicolle Wallaceová.

  Debatu následne zanalyzovali aj odborníci na reč tela a neverbálnu komunikáciu. Podľa ich názoru sa Trump tým, ako sa na pódiu pohyboval počas prejavov Clintonovej, snažil „presadzovať svoju silu“. „Trumpov sústavný pohyb na pódiu odvádzal pozornosť od toho, čo Clintonová hovorila. Z neverbálneho hľadiska to vyjadrovalo dešpekt k jej fyzickej prítomnosti na pódiu. Ako keby chcel Trump neverbálne povedať: Ja som veľký a ty si malá,“ povedal po skončení debaty, ktorá sa odohrala minulý rok v októbri, denníku The Washington Post David Givens, riaditeľ Centra neverbálnych štúdií, výskumnej neziskovej organizácie so sídlom v štáte Washington.

  Video: Donald Trump a Hillary Clintonová si počas debaty vymieňajú invektívy

  Debata sa pritom konala len niekoľko dní po tom, ako bola zverejnená nahrávka z Trumpovej minulosti, v ktorej sa mal nelichotivo vyjadrovať o ženách. Trump v nahrávke pochádzajúcej z roku 2005 doslova povedal, že mu jeho status celebrity dovoľuje obťažovať ženy bez toho, aby čelil možným následkom.

  „To nie je vôbec v poriadku,“ myslela si vtedy podľa toho, čo píše v knihe, Clintonová. „Bola to druhá prezidentská debata a Donald Trump sa za mnou hrozivo týčil. Dva dni predtým pritom celý svet počul, ako sa chvastá tým, že obchytkával ženy. Teraz sme boli spoločne na malom pódiu a všade, kam som sa pohla, ma tesne nasledoval, pozeral sa na mňa a robil na mňa grimasy,“ píše Clintonová. „Bolo to neuveriteľne nepríjemné,“ dodáva.

  Počas inkriminovanej debaty bol stav Trumpovej prezidentskej kampane „napätý“, píše Politico. Donald Trump v tom čase čelil tlaku zo strany médií jednak v súvislosti so spomínanou nahrávkou (Access Hollywood tape), jednak sa na jeho adresu množili obvinenia zo sexuálneho obťažovania, „harašenia“, od mnohých žien. Trump situáciu ešte rozvíril tým, že ako hostí na debatu pozval aj ženy, ktoré mal údajne sexuálne zneužiť manžel Clintonovej, bývalý americký prezident Bill Clinton. Pred začatím debaty s nimi Trump viedol tlačovú konferenciu. Bill Clinton v minulosti čelil mnohým obvineniam zo sexuálneho obťažovania. Neskôr sa preslávil aj aférou s niekdajšou stážistkou v Bielom dome Monikou Lewinskou, ktorá ho v jeho druhom volebnom období takmer stála prezidentské kreslo.

  Bill Clinton

  Bill Clinton Zdroj: SITA

  Clintonová: Spoliehali sa na mňa milióny. Sklamala som ich

  V ďalšej pasáži knihy potom Hillary Clintonová hodnotí svoju prezidentskú kampaň ako celok. Tá bola podľa jej slov „vyčerpávajúca, veselá, pokorujúca, popudzujúca a zároveň aj jednoducho mätúca“. „Každý deň som si ako prezidentská kandidátka uvedomovala, že sa na mňa spoliehajú milióny ľudí. Zároveň som nemohla uniesť predstavu, že ich sklamem, čo som nakoniec urobila. Nedokázala som dokončiť svoju prácu a budem s tým musieť žiť do konca svojho života,“ píše.

  „Vo svojej knihe opisujem okamihy z kampane, pre ktoré by som sa chcela vrátiť späť a urobiť niektoré kroky inak. Ak by Rusi vedeli hacknúť moje podvedomie, našli by celý zoznam takýchto okamihov a vecí,“ dodáva. Jeden z okamihov, ktoré by si vraj Hillary chcela naopak navždy zapamätať, bol, keď jej vnučka vbehla do miestnosti, kde si prezidentská kandidátka nacvičovala svoju nominačnú reč. Zároveň oceňuje moment, keď o niekoľko hodín neskôr prišla na pódium a túto reč predniesla ako prvá „žena nominovaná na prezidentku Spojených štátov za jednu z hlavných politických strán v krajine“.

  Video: Trump sa týči nad Hillary Clintonovou. Reportáž The New York Times

  „V minulosti, z dôvodov, ktoré sa snažím vysvetliť, som bola často veľmi opatrná voči verejnosti, asi tak, ako keby som chodila po lane bez záchytnej siete podo mnou,“ píše Clintonová v úvode knihy. „Teraz sa prestávam strážiť,“ dodáva.

  Podľa vydavateľstva Simon & Schuster, ktoré sa publikácie knihy zhostilo, Clintonová hovorí o „výzvach, ktorým musela ako silná žena v očiach verejnosti čeliť“. Medzi ne vraj zahŕňa aj kritiku týkajúcu sa jej osobných vlastností, ako sú napríklad hlas, vek a vzhľad. Zmieňuje sa však aj o dvojakom metri, ktorý sa uplatňuje na ženy v politike.

  Clintonová už predtým opakovane poznamenala, že vinu za to, prečo v prezidentskej voľbe v USA neuspela, nesú Rusi. Tí podľa nej a zároveň podľa amerických tajných služieb zasahovali do minuloročnej volebnej kampane. Rusi čelili napríklad obvineniam, že prostredníctvom hackerov vynášali e-mailovú korešpondenciu Clintonovej aj jej demokratických spolupracovníkov, čo významnou mierou prispelo k diskreditácii prezidentskej kandidátky. O kauzu Clintonovej sa podrobne zaujímala aj FBI.

  Ruský prezident Vladimir Putin však akúkoľvek spojitosť s hackerskými skupinami, ktoré na celej afére mali svoj podiel, odmietol. Významnú úlohu vo vynášaní informácií zohrala aj WikiLeaks Juliana Assanga. Práve ruskému vplyvu na voľby sa nová kniha Clintonovej má podľa dostupných informácií amerických médií (Fox News) z veľkej časti venovať.

  Vladimir Putin

  Vladimir Putin Zdroj: TASR

  Podľa správy agentúry Bloomberg však blížiace sa vydanie publikácie vzbudzuje obavy prekvapivo práve u niektorých demokratov. Tí sa majú obávať toho, že by nové rozvírenie kontroverzných okolností okolo kampane mohlo paradoxne nahrať Trumpovi. Bloomberg uvádza, že podľa určitých hlasov vnútri Demokratickej strany by sa Clintonová mala ponad svoju prehru skôr preniesť.

  autor: Jonáš Kříž

  - Reklama -