Profesor Krejčí varovne: Keď sa v Európskej únii objavia iné idey, Paríž a Berlín reagujú hystericky a násilne. Ide o návrat do normálu, len na vyššej, chaotickejšej úrovni

0
Oskar Krejčí (Autor: Hans Štembera)

Vyzerá to, že tandem – prezident Emmanuel Macron a kancelárka Angela Merkelová – začal intenzívnejšie dávať do laty Európu. V4 už nedrží spolu tak ako predtým, Fico zavelil smerom k „tvrdému jadru“, český premiér Bohuslav Sobotka sa teší na euro. Poľsko a Maďarsko stále „neposlúchajú“. Pán profesor, ako by ste opísali súčasný stav?

Ide o návrat do normálu, len na vyššej, chaotickejšej úrovni. A v akom zmysle návrat do normálu? Európska únia bola štandardne projektom, kde sa kľúčové rozhodnutia prijímali na osi Berlín – Paríž. Čo sa dnes deje, je pokus obnoviť tento princíp ako nespochybniteľný a na vyššej úrovni. Všetko je sprevádzané chaosom, pretože odstredivé sily sú zrejmejšie. Predstavujú ich predovšetkým Budapešť a Varšava a niekedy – tak trošku metaforicky – aj Vyšehrad.

Zľava český premiér Bohuslav Sobotka, maďarský premiér Viktor Orbán, poľská premiérka Beata Szydlová a slovenský premiér Robert Fico.

Zľava český premiér Bohuslav Sobotka, maďarský premiér Viktor Orbán, poľská premiérka Beata Szydlová a slovenský premiér Robert Fico Zdroj: TASR

Prišiel Macron, ktorého je vidieť i počuť. Ale čo predstavuje? Návrat do normálu a novú energiu pre staré myšlienky. Ide o staré poňatie geopolitického jadra euroúniovej integrácie: Berlín, Paríž – nad to niet. Vraciame sa preto k staršiemu poňatiu Európskej únie, kde nielenže neexistujú mechanizmy vytvárania konsenzu, ale kde nie je ani kultúra vytvárania konsenzu.

Máme v Lisabonskej zmluve pravidlá, akým spôsobom sa rozhoduje, ale nie sú spôsoby – a v podstate to ani nejde –, ako vytvárať myšlienkový konsenzus. Keď sa objavia iné idey, Paríž a Berlín reagujú hystericky a násilne: My si presadíme našu migračnú politiku, my si presadíme riešenie finančnej krízy v Grécku, my rozhodneme o tom, či bude prezident Ukrajiny zvrhnutý, alebo nie.

Kým nenarazili na problémy s migráciou, disciplína fungovala. Keď sa objavila snaha Bratislavy a Prahy pripojiť sa k jadru EÚ, vraciame sa k základnej myšlienke ekonomickej štruktúry.

O čom svedčí aktuálna výmena názorov medzi poľskou premiérkou Beatou Szydlovou a Emmanuelom Macronom? Podľa Macrona sa Poľsko dostáva do izolácie a je v konflikte s hodnotami EÚ. Szydlová naopak odporučila francúzskemu prezidentovi, aby sa staral o záležitosti svojej krajiny, napríklad o bezpečnosť. Mimochodom, Poľsko sa dohaduje aj s EK pre reformu súdnictva. Výhrady Bruselu sú podľa Poliakov neopodstatnené. Čo z toho vyplýva?

Macron v tomto prípade energicky háji najnaivnejšie liberálne predstavy spojené s geopolitickou víziou, že „to, čo sme si vymysleli v Paríži a v Berlíne, je svätá pravda“. Liberálna ilúzia má americký pôvod. V podstate vychádza zo šesťdesiatych rokov, vtedy sa tomu hovorilo pozitívna diskriminácia, ktorá mala ubližovaným menšinám umožniť, aby si, štatisticky vzaté, vyrovnali šance.

Z toho sa stala prevrátená filozofia liberálov, podľa ktorej má menšina väčšie práva ako väčšina. Migrant má väčšie práva ako pôvodný obyvateľ, môže sa pohybovať v priestore bez pasu, treba sa o neho sociálne postarať viac, ako sa staráme o nášho nezamestnaného alebo bezdomovca.

Tým nehovorím, že sa nemáme starať o migrantov, ale poňatie „menšina má väčšie práva ako väčšina“ je nezmysel. Ide o porušenie idey ľudských práv, nie o jej naplnenie. S týmto prístupom Macron a Merkelová kritizujú Poľsko. Macron v tomto prípade hrá husle aj za Merkelovú, pretože keby Nemci robili bu bu bu na Poľsko… To má historicky veľmi necitlivé konotácie. Podľa môjho názoru po dohode s Merkelovou hrá za dvoch. 

Angela Merkelová a Emmanuel Macron

Angela Merkelová a Emmanuel Macron Zdroj: TASR

Porozumenie situácii v Poľsku je však veľmi malé. Informácií, ktoré sa dostanú mimo Poľska, je rovnako málo ako z Maďarska. Česi a Slováci poznajú situáciu z konca 90. rokov, keď sa opozícia chodila žalovať do Bruselu a vytvárala určitú náladu v svetových médiách, ktorá sa potom spätne vracia do domáceho informačného priestoru. Vznikne veľmi zvláštny informačný blok, ktorý znemožňuje racionálne rozhodovať.

Z nášho informačného priestoru presne nevieme, ako vyzerajú právne reformy v Poľsku alebo ako vyzerajú návrhy na kontrolu činnosti mimovládnych organizácií v Maďarsku. Vieme, že Komisia má námietky, ale nepýtame sa, kde vzala právo na to, aby kritizovala poľský alebo maďarský parlament. Nechcem tým povedať, že rozhodnutia v Maďarsku alebo v Poľsku sú správne, ale veľmi silno pochybujem o tom, že by Európska komisia mala právo kontrolovať činnosť poľského parlamentu. To ani náhodou. To je úplne iné poňatie Európskej únie ako to, za ktoré sa u nás hlasovalo v referende.  

Pritvrdí podľa vás Európska komisia? Skutočne bude hroziť Poliakom odobratie hlasovacích práv? Alebo si budú len posielať listy a odkazy cez médiá?

Európska komisia nemá nástroje. Nakoniec sa všetko skončí hlasovaním. Pokiaľ pôjde o úroveň samitu, Maďari zablokujú hlasovanie proti Poľsku a Poliaci proti Maďarsku, hoci sa ich názory v mnohých veciach líšia, čo vidíme napríklad na vzťahu k Rusku.

- Reklama -