sobota, 31 júla, 2021
20.2 C
Bratislava
ÚvodArénaPre vysoký rast ekonomiky príde Slovensko o časť eurofondov, tvrdí podpredseda vlády

Pre vysoký rast ekonomiky príde Slovensko o časť eurofondov, tvrdí podpredseda vlády

Vicepremiér pripomenul, že v programovom období 2007 až 2013 zvýšil Brusel Slovensku v priebehu čerpania celkovú alokáciu o 138 miliónov eur, a to na základe nie tak pozitívnych hospodárskych výsledkov, ako sa pôvodne očakávalo. V súčasnosti je situácia opačná.

„Teraz akoby sme platili daň z úspechu, pretože krajine sa darí lepšie, ekonomika rastie a je výkonnejšia, ako sa predpokladalo zo strany EK, keď sa prepočítavalo, koľko by Slovensko malo dostať v programovom období 2014 až 2020. V rokoch 2014 a 2015 bol rast podstatne rýchlejší, ako bol predpoklad EK z roku 2012, a zároveň pokračuje ďalej,“ vysvetlil Pellegrini.

Preto podľa neho došlo k technickému prepočtu, ktorý vychádza z konkrétnych nariadení a vzorcov. Výsledkom je, že Slovensku sa na roky 2017 až 2020 zníži celkový objem eurofondov, ktoré má k dispozícii, z 15,5 miliardy eur o 68,8 milióna eur. Pre nasledujúce štyri roky to predstavuje pokles o 0,45 %, čo podpredseda vlády považuje za zanedbateľné. „Pri tomto znížení to reálne neovplyvní žiadne projekty, nebude to mať pre SR žiadne dosahy ani straty,“ konštatoval.

Zároveň poukázal na to, že ku zníženiu balíka eurofondov došlo z rovnakého dôvodu aj u ďalších členských štátov Európskej únie, konkrétne v Českej republike, Estónsku, Chorvátsku a Švédsku. Naopak, pre nepriaznivý rast hrubého domáceho produktu (HDP) získa prostriedky navyše až 11 európskych krajín.

Určiť, ktoré operačné programy prídu o časť peňazí, mal samotný štát, teda Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Podmienkou bolo, aby sa krátili prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, a nie z Kohézneho fondu. Všetky dotknuté operačné programy s tým súhlasili.

„Vybrali sme operačné programy, ktoré majú taký veľký rozpočet, že sa ich takéto zníženie dotkne čo najmenej. Zároveň sme to kombinovali s tým, ktoré operačné programy sú v akej kondícii a kde môže hroziť nejaké riziko prepadnutia prostriedkov z titulu nečerpania,“ zdôvodnil Pellegrini.

V Operačnom programe (OP) Výskum a inovácie sa zníži objem eurofondov o 35,74 milióna eur z celkových takmer 2,27 miliardy eur, v OP Integrovaná infraštruktúra (OPII) o 17,43 milióna eur z necelých 3,97 miliardy eur a v Integrovanom regionálnom OP o 15,65 milióna eur z vyše 1,75 miliardy eur.

Vicepremiér upozornil, že v OPII sa bude krátenie týkať len financií na informatizáciu spoločnosti, nie na dopravu. „Ja som presvedčený, že zdroje na informatizáciu sú značné a 17-miliónové zníženie nemôže poškodiť priority krajiny v tejto oblasti, je tam miliarda eur. Nedotkneme sa ciest, železníc, obnovy vozového parku, a tak ďalej,“ opísal.

Pellegrini navyše zdôraznil, že toto zníženie nezachráni operačné programy od splnenia pravidla, podľa ktorého musia určitú časť eurofondov vyčerpať do konca tohto roka, inak o ňu štát môže prísť.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,581 Úmrtí 12,536 Uzdravení 379,498 Infikovaných 547 Last updated: 31. júla 2021 - 10:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -