piatok, 14 mája, 2021
14.3 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO FOTO Danka s Ficom ľudia vybučali. Hanbite sa, páni z OĽaNO,...

VIDEO FOTO Danka s Ficom ľudia vybučali. Hanbite sa, páni z OĽaNO, pustil sa premiér do matovičovcov. Tí mu nič nedarovali. Aj takto vyzerali oslavy SNP

Priamemu vypuknutiu SNP dlhodobo predchádzala všeobecná situácia vo svete. Tá si vynútila vznik antihitlerovskej koalície s cieľom odstrániť vo svete fašizmus. Jej predstavitelia v bývalej ČSR prijali program obnovenia republiky. Podpísala sa dohoda o vytvorení Československej armády vo Francúzsku (október 1939), vznikla Československá jednotka bojového letectva vo Veľkej Británii (júl 1940) a v Londýne sa ustanovila československá exilová vláda na čele s Edvardom Benešom. V júli 1941 ju oficiálne uznali Veľká Británia, ZSSR a USA.

Vypuknutie SNP urýchlil fakt, že slovenské hranice prekročili nemecké okupačné vojská 29. augusta 1944. Po 15.00 hodine vojenské ústredie vydalo rozkaz na najprísnejšiu bojovú pohotovosť vojenských posádok. Večer podplukovník generálneho štábu Ján Golian vydal rozkaz, aby jednotky slovenskej armády kládli fašistom odpor. Tento akt znamenal začiatok Povstania, ktoré však vypuklo predčasne v štádiu nedokončených príprav.

Napriek viacerým nepriaznivým okolnostiam sa Povstanie v krátkom čase rozšírilo na vyše 30 vtedajších okresov s rozlohou asi 20 000 kilometrov štvorcových s približne 1,7 milióna obyvateľmi a siahalo na východe po Levoču, Spišskú Novú Ves a Dobšinú, na západe po Žilinu, Bánovce nad Bebravou a Topoľčany. Na severe a na juhu sa povstalecké územie dotýkalo až štátnych hraníc.

Jednotky československej povstaleckej armády počas Slovenského národného povstania Zdroj: TASR

Prvé boje sa začali pri Žiline 29. augusta 1944, keď sa vojaci žilinskej posádky postavili na odpor. O deň neskôr 30. augusta na rozkaz podplukovníka generálneho štábu Jána Goliana povstalci ustúpili do Strečnianskej tiesňavy, kde začali organizovať nové obranné postavenie.

Napriek veľmi zložitej situácii sa povstalci dokázali hrdinsky brániť do 27. októbra 1944, keď Nemci obsadili Banskú Bystricu. Nato generál Rudolf Viest vydal rozkaz o ústupe do hôr a povstalci prešli na partizánsky spôsob boja.

Najmä vďaka SNP sa Slovensko stalo členom víťaznej spojeneckej koalície, ktorá v boji porazila fašistickú hrozbu. Slovenský národ dokázal, že s fašizmom spolupracujúci a kolaborujúci vládnuci slovenskí predstavitelia aj s prezidentom Jozefom Tisom neboli jeho nosnými predstaviteľmi.

Dva mesiace sa proti nemeckej presile bránilo 60 000 vojakov armády a 18 000 partizánov, spolu so Slovákmi aj príslušníci 30 národov a národností Európy, Austrálie. Udržanie povstaleckého územia počas tohto obdobia v tyle sovietsko-nemeckého frontu, rozsah, dĺžka a vojenský význam povstania ho zaraďujú k najvýznamnejším antifašistickým vystúpeniam. Slovenské národné povstanie sa stalo jednou z kľúčových a pozitívnych udalostí slovenských dejín.

Osláv sa zúčastnili aj politici

V príhovore počas centrálnych osláv 73. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici prezident SR Andrej Kiska zdôraznil, že je našou povinnosťou robiť viac, ako si jeden deň v roku pripomenúť odvahu predkov a položiť kvety k pamätníkom padlých. Najmä v čase, keď sa po našej krajine bezočivo rozťahujú pohrobkovia nacistickej a fašistickej ideológie. Celý jeho prejav sme priniesli TU.

Výročie SNP si pripomenuli aj poslanci Národnej rady SR v sprievode predsedu parlamentu Andreja Danka. V prejave predseda Národnej rady SR upozornil, že si treba pripomínať našu minulosť, ale musíme prebrať zodpovednosť za našu súčasnosť, za tú sme zodpovední všetci.

Musíme sa zamyslieť nad tým, čo je lepšia cesta pre nás, či cesta hašterenia alebo cesta spolupráce. História nás má poučiť, nie rozdeliť. Tento deň dajme úctu všetkým tým, ktorí za našu slobodu bojovali, a práve na tomto mieste treba dať signál, že šialenci Slovensko neovládnu,“ odkázal Danko. 

SNP nikdy nebolo namierené voči slovenskej štátnosti. Povstanie sa rozhorelo, aby sa Slováci mohli slobodne nadýchnuť a vykričať do sveta, že nie sú vazalmi nacizmu, že majú svoju hrdosť a chcú žiť ako slobodní občania. 

Som rád, že sú stále medzi nami pamätníci týchto pohnutých časov. Dovoľte mi, aby som veteránom Slovenského národného povstania úprimne poďakoval za ich statočnosť, odvahu a vlastenectvo. Prajem si, aby naše deti nikdy nezažili to, čo ste zažili vy,“ povedal na záver predseda parlamentu Andrej Danko.

Pri príležitosti výročia SNP sa, či už prostredníctvom sociálnych sietí, alebo vyhlásení, vyjadrili aj viaceré parlamentné strany. Podľa vládnej SNS bol august roku 1944 najmä odvážnou cestou k slobode. Na svojej stránke na Facebooku národniari uverejnili aj video z dnešného kladenia vencov v Banskej Bystrici.

Hanbite sa, páni z OĽaNO, začal Fico

Ako tretí najvyšší ústavný činiteľ Slovenskej republiky vystúpil s prejavom aj premiér Robert Fico. Na začiatku svojho prejavu na oslavách SNP zareagoval na bučiaci dav, ktorý dával najavo svoj nesúhlas, keď moderátor vítal Andreja Danka a Fica: „Nikto nikdy nezneužíval posvätné miesto SNP. Hanbite sa, páni z OĽaNO, takýmto hrubým spôsobom zneužiť oficiálne oslavy SNP.“

Fico vyzval ostatné politické strany, aby nasledovali Smer a v župných voľbách podporili proti Marianovi Kotlebovi spoločného kandidáta Jána Luntera.

„Cesta je len vtedy, ak sa dohodneme všetci demokraticky a hodnotovo zmýšľajúci, ak podporíme jedného kandidáta, ktorý má šancu vyhrať – toto je čin hodný nasledovania, prosím, nasledujte ho,“ povedal Fico.

Podľa neho je Slovensko jednou z najslobodnejších a najdemokratickejších krajín a až tak, že si každý robí, čo chce, bez akejkoľvek miery zodpovednosti.

Máme slobodu prejavu, ale tá nemôže spočívať v tom, že tu bude niekto hajlovať, že tu bude vykrikovať: Na stráž!a dávať do nebies Hitlera a podobných fašistov,“ zdôraznil Fico.

Pripomenul, že Slovenský štát bol satelit nemeckého fašistického štátu, po ktorom chodili všelijakí náckovia“ a gardisti, na úradoch vykrikovali: Na stráž! a čo je horšie, boli to aj Slováci, ktorí sa podieľali na najohavnejších tragédiách a pomáhali fašistom vraždiť.

Ako pokračoval, SNP je jednou z najdôležitejších udalostí v dejinách slovenského národa. Vzdal úctu všetkým účastníkom Povstania, ktorí sa v roku 1944 postavili fašizmu, a to v čase, keď nikto netušil, kedy sa vojna skončí. Išli do boja, a pritom vedeli, že keď ich chytia, budú ich mučiť a popravia ich.

Buďme k sebe úprimní, ako by táto krajina zareagovala, keby bola vyhlásená mobilizácia? Ja vám garantujem, že by boli plné čakárne nemocníc a ľudia si pýtali péenky alebo by veľa ľudí žiadalo o invalidné dôchodky. Prečo to tak je? Pretože si sami likvidujeme vlastnú štátnosť,“ uviedol premiér.

Podľa neho mier už berieme ako samozrejmosť, no treba si ho vážiť.

Video z kladenia vencov zverejnil dnes na svojom profile na Facebooku aj premiér Robert Fico.

Je to memento, že demokraciu a slobodu treba ochraňovať

Podľa strany Most-Híd je dnešný deň „veľmi dôležitým sviatkom a spomienkou na odvážny krok našich občanov, ktorí sa bez ohľadu na ich národnosť dokázali spoločne postaviť proti nacizmu“.

Napriek tomu, že odvtedy už uplynulo 73 rokov, je podľa strany nevyhnutné si pripomínať tento sviatok, aby nevymizol z pamäti. O to viac, keď vidíme, že táto zvrátená ideológia má čoraz viac prívržencov v dnešnej dobe. Bohužiaľ, aj dnes sú medzi nami extrémisti, ktorí nielenže spätne podporujú a obhajujú vtedajší fašistický režim, ale dokonca vyjadrujú aj aktívnu podporu týmto myšlienkam podporou fašistickej strany v parlamente. Je preto potrebné pripomenúť to, že tento režim okrem iného posielal aj vlastných občanov na smrť do koncentračných táborov,“ zdôrazňuje strana vo svojom vyhlásení.

Slovenské národné povstanie by preto podľa strany malo byť mementom, že demokraciu a slobodu je potrebné neustále ochraňovať.

SNP zmenilo pohľad sveta na Slovensko

Vďaka Slovenskému národnému povstaniu (SNP) svet zmenil pohľad na Slovensko. Vo svojom vyhlásení to uviedlo hnutie OĽaNO. Nesmieme nikdy zabudnúť na zástupy tých, ktorí v túžbe po slobode obetovali svoje životy a vzopreli sa nacizmu. SNP je stále výzvou, aby sme si uvedomili, že sloboda nie je zadarmo,“ píše sa vo vyhlásení. 

Hnutie si pripomína 73. výročie SNP ako jeden z najvýznamnejších míľnikov histórie slovenského národa. S prejavom vďaky a úcty spomína na obete SNP, ktoré položili svoje životy v boji za slobodu, ale aj na preživších hrdinov a pamätníkov, ktorí sa podieľali na boji za národnú identitu a demokraciu,“ dodáva. 

Viacerí poslanci hnutia sa zúčastnili bystrických osláv aj osobne a ostali podľa vlastných slov zarazení po tom, ako ich vo svojom príhovore spomenul premiér Robert Fico a obvinil ich, že tento sviatok zneužili.

Hnutie sa voči premiérovým výrokom vzápätí aj ostro ohradilo. Hnutie OĽaNO sa ostro ohradzuje proti spôsobu, akým Robert Fico zneužil oslavy SNP na politické účely a hádzanie špiny na opozíciu, a to dokonca v priamom prenose verejnoprávnej televízie. Robert Fico bezcharakterne počas osláv zaútočil na hnutie OĽaNO, hoci nikto z poslancov, ktorí prišli pietne klásť vence a uctili si tak pamiatku hrdinov a obetí, podujatie nerušil,“ uvádza sa v stanovisku hnutia.

Demokracia nie je zadarmo

Zo saskárov sa k SNP vyjadril podpredseda strany Ľubomír Galko, ktorý okrem iného vo svojom statuse napísal, že sloboda a demokracia sú hodnoty, ktoré nie sú zadarmo, bolo ich treba vybojovať. Veľa ľudí za ne trpelo a mnohí položili za ne aj to najcennejšie, čo mali  svoje životy. Preto je nesmierne dôležité ctiť si tieto hodnoty aj dnes,“ myslí si liberál.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 387,162 +294 Dnes Úmrtí 12,168 +33 Dnes Uzdravení 370,076 Infikovaných 4,918 Last updated: 14. mája 2021 - 16:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -