sobota, 16 októbra, 2021
7.9 C
Bratislava
ÚvodArénaVítal utečencov... Ale keď sa začali valiť, zmenil postoj

Vítal utečencov… Ale keď sa začali valiť, zmenil postoj

Štyridsaťštyriročný kanadský politik sa stal vďaka migračnej kríze doslova miláčikom mainstreamových médií a neziskových organizácií. Toľko odhodlaných vyhlásení a láskyplných slov smerom k utečencom možno nevyslal ani pápež František. Dokonca aj po februárovej návšteve v Bielom dome a po stretnutí s Donaldom Trumpom Trudeau stále trval na svojom stanovisku a konštatoval, že Kanada zostáva pre utečencov otvorená.

Donald Trump (vpravo) a kanadský premiér Justin Trudeau

Donald Trump (vpravo) a kanadský premiér Justin Trudeau. Zdroj: TASR

Reagoval tak na Trumpov dekrét, v ktorom americký prezident nariadil zastavenie migrácie z niekoľkých moslimských krajín, v dôsledku čoho sa stal terčom tvrdej kritiky zo strany liberálov. Kanadský premiér pri spomínanej návšteve Bieleho domu opäť zopakoval tie isté slová, ktoré vyslovil už v predchádzajúcich mesiacoch. Britský konzervatívny denník The Telegraph si však teraz všíma náhlu zmenu v postojoch kanadského premiéra.

„Ak chce niekto získať azyl v Kanade, jeho hlavným motívom nemôže byť ekonomická migrácia,“ uviedol podľa britského denníka Trudeau s tým, že ilegálni migranti svojím vstupom do Kanady nič nezískajú. „Musíte dodržiavať pravidlá a tých je skutočne veľa,“ dodal kanadský premiér, ktorý tak zjavne mierni nadšenie utečencov považujúcich Kanadu za zasľúbenú krajinu. Dnes prekračuje hranice Kanady asi 250 ľudí denne, pričom do krajiny prišlo od začiatku roka viac ako 11 300 migrantov.

Zdroj: Twitter/Justin Trudeau

Mnohí z nich to urobili z obáv pred prisťahovaleckou politikou Donalda Trumpa. Kanada preto podľa denníka The Telegraph očakáva najviac žiadostí o azyl za uplynulých desať rokov. Približne 85 % prichádzajúcich migrantov pochádza z Haiti. „V máji Trump vyhlásil, že možno dôjde k zrušeniu dlhodobej dohody s Haiti a budúci rok by mohlo dôjsť k deportácii 58 000 Haiťanov.“ Kanadský premiér síce mení svoje postoje, ale podľa jeho kritikov je na to príliš neskoro.

Tí upozorňujú na to, že v uplynulých mesiacoch pozýval do Kanady potenciálnych utečencov bez toho, aby domyslel dôsledky. „Je smiešne, ak si premiér myslí, že postaví pred blížiacou sa zimou jedno stanové mestečko, čím vyrieši príliv utečencov, ktorých sem v podstate osobne pozval,“ hovorí napríklad politička z opozičnej Konzervatívnej strany Kanady Michelle Rempelová.

autor: Josef Provazník

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 16. októbra 2021 - 01:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img