Bill Clinton v rozhlase: Liekom pre všetkých je žiť ako Václav Havel. Potrebujeme Havlov po celom svete

  0
  Bill Clinton, bývalý prezident USA (Autor: SITA)

  „Bol som veľkým obdivovateľom Václava Havla,“ povedal Bill Clinton. Podľa jeho slov ho osud Československa vždy zaujímal a zaujímal sa aj o Václava Havla. „Vždy som si myslel, že budeme priatelia,“ dodal Clinton.

  „Bol oveľa uvoľnenejší ako mnohí iní politici a plný života. Páčil sa mi, pretože mal rád hudbu, páčil sa mu džez,“ povedal Clinton. „Mal som Havla rád, pretože nebol predvídateľný ideológ. Uvedomoval si, že demokracia je stav mysle. Že je to viac ako len absencia komunizmu a viac ako len možnosť voliť,“ pokračoval Clinton.

  „Havel sa neuveriteľne bystro orientoval v tom, ako by mala politika fungovať,“ povedal. „Presadzoval názor, že kým majú ľudia slobodu, pokrok je možný. Okrem toho sa nikdy neprestal tešiť z každého dňa,“ dodal Clinton.

  Reč bola aj o tom, ako chodieval s Václavom Havlom na pivo. „Veľmi rád som s ním trávil čas,“ uviedol vášnivý hráč na saxofóne Clinton. „Najkrajšia vec, ktorú pre mňa urobil, bola, keď som bol raz v Prahe a išli sme na večeru, len sami dvaja. A len sme tam tak sedeli a rozprávali sa. Pre mňa to bol neuveriteľný dar. Bol preč z úradu, slobodný ako vták, v úplnej harmónii a prijímal skutočnosť, že svet taký, aký by si ho prial, a Česká republika, ako by ju chcel vidieť, sa nezrodia zázračne cez noc a že byť občan je namáhavá práca a drina. Havel odviedol svoj kus práce. A všetci v jeho krajine by mu za to mali byť vďační, rovnako ako my ostatní,“ povedal jasne pre Český rozhlas.

  Bývalý americký prezident potom hovoril o rozširovaní NATO, ktoré vníma ako správne. „Všetci sa obávali oslabenia Aliancie v dôsledku Trumpovho vzťahu s Putinom. Ale všetci vedia, že je pozitívne, že NATO máme. Myslím si, že uvidíme, že USA vyjadria Aliancii spoľahlivú podporu,“ dodal.

  Prezidenti Ruska a USA, Vladimir Putin a Donald Trump

  Prezidenti Ruska a USA, Vladimir Putin a Donald Trump. Zdroj: TASR

  A splnili sa Clintonove predpovede, ako bude Európa vyzerať o 20 rokov? „Nie, nesplnili sa. Predvídal som posun Nemecka z periférie do stredu Európy. Myslel som si, že sa to stane, vzhľadom na to, aké kroky podnikol Kohl. Nepredpokladal som, že Maďarsko povie, že by sa malo viac podobať Rusku. Myslel som si, že ľudské práva budú rešpektovanejšie a že sa ruský štát zmodernizuje spravodlivejšie,“ podotkol Clinton.

  „Liekom pre všetkých je žiť tak, ako žil Havel. Aj keď nevládli zlé časy. Čo robil? Nikdy neodišiel. Ďalej pracoval. Robil ďalej to, v čom bol dobrý, a usiloval sa o zmenu, ako mu sily stačili. Keď veríte v to, čo robíte, dodáva to ľuďom sebadôveru. Dnes potrebujeme Havlov po celom svete,“ spomenul na záver recept na lepší svet Clinton.

  Celý rozhovor si môžete vypočuť TU.

  - Reklama -