streda, 25 novembra, 2020
2.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Oheň a síra niektorých našich politikov pred Dúhovým pochodom: Bojovať za dôstojnosť...

Oheň a síra niektorých našich politikov pred Dúhovým pochodom: Bojovať za dôstojnosť s dúhovou vlajkou v holom zadku je to isté ako…

Podpredseda SNS Jaroslav Paška napríklad pranieroval ombudsmanku Máriu Patakyovú, ktorá verejne vyjadrila podporu sobotňajšiemu Dúhovému pochodu.

Nominantku vládnej strany Most-Híd navrhla do funkcie ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, no, ako napísal na svojom facebookovom profile národniar, z pohľadu Patakyovej vraj ide o „vulgárne gesto“.

Ba čo viac, Paška vo svojom dlhom komentári priamo v nadpise, ako aj texte, spomína osobu Bélu Bugára.

„Keď si nás, Béla, vo februári oslovil s prosbou o podporu pre vašu kandidátku na Verejného ochrancu práv SR (ombudsmana) Máriu Patakyovú, tvrdil si, že je to slušná, korektná, rozvážna, kresťansky založená pani so zmyslom pre spravodlivosť, rodinné hodnoty. Súčasťou koaličnej dohody je aj záväzok, že koaličné strany ani ich nominanti nebudú otvárať kontroverzné témy, útočiť na civilizačné, kultúrne a sociálne hodnoty koaličných partnerov, ich voličov a znevažovať ich,“ píše sa na začiatku spomínaného Paškovho statusu. 

Patakyovú podrobil kritike aj šéf národniarov Andrej Danko. Ombudsmanka podľa neho polarizuje spoločnosť a zneužíva svoju právomoc verejného činiteľa.

Danko navyše ombudsmanku vyzval na okamžitú nápravu, čo v praxi znamená zvesenie dúhovej vlajky zo svojho úradu.

„Ihneď zveste tú zástavu z úradu. Je vaša vec, či idete na pochod, ale úrad ombudsmanky nepatrí komunite LGBTI. Jediná zástava, ktorá môže viať na úrade, je štátna zástava a zástava Európskej únie,“ píšu v otvorenom liste ombudsmanke národniari.

Ako však pre TASR uviedol Ján Glovičko z Kancelárie verejného ochrancu práv: „Ombudsmanka vníma dúhovú vlajku ako prejav rešpektovania práva a upozornenia na jeho porušovanie v prípade prehliadania práv LGBTI.“

Verejná ochrankyňa práv (ombudsmanka) Mária Patakyová Zdroj: TASR

Podobne rázne stanovisko zastáva už dlhodobo aj nezaradená poslankyňa a niekdajšia členka Kollárovho hnutia Sme rodina Martina Šimkovičová. Odídenkyňa od kollárovcov sa síce s lídrom Sme rodina poriadne „posekali“, no v tejto otázke zastávajú obaja rovnaký a jednoznačný názor.

Bývalá televízna moderátorka sa vo svojom siahodlom statuse poriadne rozpísala, pričom fanúšičkou akcií, ako je dnešný Dúhový pochod, evidentne nie je. Práve naopak.

„LGBTI komunita sa cíti dotknutá. Hovoria o nenávisti voči ich komunite, o popieraní ich práv, o bránení im v slobode. Milé lesby, milí gayovia, milí bisexuáli, milí trans: je veľká priepasť medzi kritikou toho, čo robíte a chcete robiť na Dúhovom pochode, a nenávisťou voči vám. Asi taká priepasť, ako je medzi slušným homosexuálom, ktorý žije spokojný život v náručí milovaného partnera v súkromí, a medzi tým, ktorý sa pretŕča v latexovom oblečku, prípadne s holým zadkom na námestí. Pretože bojovať za dôstojnosť a uznanie s dúhovou vlajkou v holom zadku je to isté, ako bojovať za rovnoprávnosť žien v burke,“ píše okrem iného politička.

Aj v ďalších odsekoch sa Šimkovičová do LGBTI komunít poriadne oprela.

„O čo vám vlastne pochodom ´pýchy´ ide? Ktoré práva vám štát alebo spoločnosť upiera? Lebo už zo samotného názvu vášho pochodu vyplýva skôr, že ide o istú formu exhibicionizmu ako o boj za práva. Ústava SR zaručuje každému občanovi SR rovnaké práva a ja verím, že ústava dodržiavaná je. Ak nie je, každý občan má právo o svoje práva bojovať súdnou cestou. Neviem, čo sa vyrieši pochodom,” položila si rečnícku otázku niekdajšia moderátorka, pričom pod komentár pridala aj dve fotografie stúpencov LGBTI komunít v bizarných kostýmoch.

Naopak, člen opozičnej SaS Alojz Baránik sa vysmial pranierovaniu Jaroslava Pašku, respektíve SNS smerom k dúhovej vlajke a pochodu ako takému. Baránik totiž na svojom profile na Facebooku pridal fotografiu spred holandskej ambasády na bratislavských Palisádach.

Na rozdiel od Pašku a hlavne Šimkovičovej bol však stručný. Jeho príspevok mal len dve vety. 

„Holandsko má prieser (v SNS). Dúhová vlajka pred jeho ambasádou!“ dodal sarkasticky jeden zo starších členov u liberálov, ktorý žil v minulosti dlhodobo v Kanade.

Pod text Baránik ´prilepil´ záber z pozemku spomenutého holandského veľvyslanectva, kde pred vchodom okrem tradičných zástav Holandska a EÚ pribudla nateraz aj dúhová vlajka.

Rozhovor s holandským veľvyslancom TU

Veľkým fanúšikom pochodov LGBTI komunít je Baránikov stranícky kolega Martin Poliačik. Ten dokonca na svojom Facebooku zmenil aj svoju profilovú fotografiu, ako aj fotografiu na pozadí, aby náhodou nikoho nenechal na pochybách, ktorej strane „drukuje“.

Zdroj: Reprofoto, Facebook/Martin Poliačik

Poliačik, ktorý patrí aj v rámci SaS medzi najliberálnejších členov, tiež zazdieľal odkaz podpredsedníčky parlamentu a  svojej straníckej kolegyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej, ktorá sa stala ambasádorkou Dúhového pochodu.

Ďuriš Nicholsonová sa v minulosti pochodu aktívne zúčastnila a záštitu nad podujatím vďačne prevzala aj tento rok. 

Ako však spomenula v priloženom 159-sekundovom videu, na edícii 2017 sa pre pracovné povinnosti aktívne nezúčastní.

„Nikto nemá právo robiť z vás občanov druhej kategórie a faktom je, že tento štát a všetky jeho vlády z vás občanov druhej kategórie urobili. Máte všetky povinnosti ako ostatní, no nemáte všetky práva, ako (majú) všetci ostatní. A toto z vás skutočne vyrobilo úplne nezmyselne občanov druhej kategórie. Na to neexistuje žiaden rozumný argument,“ odkázala LGBTI stúpencom Ďuriš Nicholsonová.

Len pre úplnosť dodajme, že Dúhový Pride sa oficiálne začína o 13:00 hod na Hviezdoslavovom námestí, pričom v centre hlavného  mesta budú počas konania akcie v platnosti viaceré bezpečnostné, ako aj  dopravné obmedzenia.

V centre Bratislavy sa bude súčasne konať aj pochod Hrdí na rodinu, ktorý má poukázať na to, že deti dokáže najlepšie vychovať muž a žena. „Akcia bude pokojná, bez veľkých slov, nejdeme protestovať, chceme pokojne ukazovať pravdu,“ uviedol známy konzervatívny aktivista Anton Chromík.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

V ústave má pribudnúť právomoc prezidentky odvolávať profesorov, reagoval Šeliga na veto Čaputovej

V Ústave SR by mala v súvislosti s odoberaním titulov a novelou vysokoškolského zákona pribudnúť právomoc prezidenta SR odvolávať profesorov. Informoval o...

Matovič: Plošné testovanie prvý decembrový víkend nebude, Sulík nezabezpečil testy

Plošné testovanie, ktoré sa malo na Slovensku uskutočniť prvý decembrový víkend, pravdepodobne nebude. Od plánu sa zatiaľ upúšťa, povedal premiér Igor Matovič...

NR SR odmietla uznesenie Smeru-SD v súvislosti s brexitom

Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli uznesenie Smeru-SD v súvislosti s brexitom. Rozhodli o tom na stredajšom hlasovaní. Za bolo 41 zo...

Gröhling má pripraviť plán, ako navrátiť deti do škôl od 7. decembra, informoval premiér

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) dostal od ústredného krízového štábu úlohu prísť s riešením, ako navrátiť deti do škôl od 7. decembra....

NR SR: Nemocnice majú mať naďalej ochranu pred exekúciami

Nemocnice majú byť aj naďalej chránené pred exekúciami. Pravidlá ochrany sa však majú zmeniť a po novom sa majú týkať všetkých, ktoré...

MZ SR: V druhej polovici decembra má prísť na Slovensko prvých 300 000 kusov vakcíny proti COVID-19

Na Slovensku by malo byť v druhej polovici decembra prvých 300 000 kusov vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Zakontrahované sú cez Európsku úniu....

S dohodou o prímerí v Karabachu by mohli pomôcť aj ďalšie štáty, myslí si Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu povedal, že dodržiavanie prímeria na území Náhorného Karabachu by sa mohlo "posunúť na vyššiu úroveň",...
Slovensko
Pozitívne vzorky 99,304 +1,811 Dnes Úmrtí 732 +23 Dnes Uzdravení 53,547 Infikovaných 45,025 Last updated: 25. novembra 2020 - 21:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky