utorok, 11 augusta, 2020
20 C
Bratislava
Úvod Aréna Exšéf CIA: Keď Rusi uvidia, že demokratickej Ukrajine je dobre, budú chcieť...

Exšéf CIA: Keď Rusi uvidia, že demokratickej Ukrajine je dobre, budú chcieť zmeny aj v Rusku

John McLaughlin bol naposledy v Rusku v októbri 2016, teda ešte pred americkými prezidentskými voľbami. A z toho, čo okolo seba videl, usúdil, že americko-ruské vzťahy sú na tom veľmi zle. Dokonca sa vraj zdá, že sa to bude ešte zhoršovať. Spojené štáty by si mali položiť otázku, čo chcú docieliť ochladzovaním vzťahov s Ruskom. Čo je zmyslom tohto počínania? Donald Trump je vo funkcii už viac ako pol roka a na túto kľúčovú otázku vraj ešte stále nepoznáme odpoveď.

Donald Trump

Donald Trump Zdroj: TASR

Týždeň pred tým, ako išiel John McLaughlin do Ruska, bola zverejnená oficiálna správa, že Rusi zasahovali do amerických volieb. „Keď sme ja a moji kolegovia s touto informáciou konfrontovali Kremeľ, ministerstvo zahraničia podľa očakávania všetko rezolútne poprelo. Počuli sme klasické kremeľské príbehy, že Američania nesú zodpovednosť za zhoršovanie rusko-amerických vzťahov. Spomenuli rozširovanie NATO na východ, nezabudli ani na Balkán a Líbyu či politiku v bývalých sovietskych štátoch a Sýriu, aby som uviedol len pár bodov,“ napísal John McLaughlin.

Počítalo sa vraj s tým, že prezidentské voľby vyhrá Clintonová, čo povedie takmer k vojne medzi Ruskom a Spojenými štátmi. John McLaughlin vraj v Rusku cítil presne takú atmosféru. Rusi sa pripravovali na vojnu.

Rusi vždy vedeli, čo chcú

Ruská federácia má dnes podľa Johna McLaughlina jednu výhodu. Vie, čo chce. Aspoň ruský prezident Vladimir Putin vie, čo chce, a to je to podstatné, pretože dnešné Rusko je Putin. A čo chce teda Putin?

Vladimir Putin

Vladimir Putin Zdroj: TASR

„Nestojí o politickú opozíciu doma, usiluje sa o čo najväčší vplyv v susedných štátoch, oslabuje NATO a EÚ a chce mať veľký vplyv v kľúčových oblastiach sveta, ako je Blízky východ. Prepáčte mi tú frázu, ale toto všetko znamená, že chce, aby bolo Rusko opäť veľké,“ uviedol John McLaughlin, pričom použil upravený predvolebný slogan Donalda Trumpa Make Russia Great Again.

Čo by mali chcieť Spojené štáty?

Aj Američania by si mali povedať, čo vlastne chcú, zopakoval bývalý riaditeľ CIA. Po prvé by Spojené štáty mali ťahať za jeden povraz so spojencami a neprehliadať narušovanie hraníc nezávislých štátov. Spojenci v NATO vraj musia vedieť, že Spojené štáty stoja po ich boku. Mali by pomôcť aj Ukrajine a poskytnúť jej sofistikovanejšie systémy na obranu pred Ruskom. Zaberanie územia cudzích štátov je podľa bývalého riaditeľa CIA neprijateľné, a preto mu treba čeliť sankciami.

Dodržiavanie týchto princípov bude viesť podľa autora k tomu, že Spojené štáty sa znovu stanú vedúcou silou vo svete. Túto ich pozíciu vraj trochu oslabila váhavosť administratívy Baracka Obamu.

Barack Obama

Barack Obama Zdroj: SITA

Súčasne si však Biely dom musí dať pozor na to, aby sa vyhol jadrovej vojne s Ruskom. Jadrový arzenál Spojených štátov je síce podstatne silnejší, ale to vraj nie je to najpodstatnejšie. Jadrovej vojne treba skrátka zabrániť. A navyše počítať s tým, že Rusko nezanikne tak, ako zanikol Sovietsky zväz. Rusko tu so svojimi záujmami zostane a bude ich presadzovať.

Rusko bude vždy používať špiónske a propagandistické metódy, ktoré využíva už od čias cárov. Úlohou Spojených štátov je preto odkrývať ruské dezinformácie a udržať dôveru občanov v dôležité inštitúcie. Európania už proti ruským dezinformáciám bojujú a Američania by mali podľa Johna McLaughlina robiť presne to isté.

Nakoniec dal John McLaughlin Trumpovi radu, ako by sa mohol pokúsiť presadiť zmeny v samotnom Rusku, ako by mohol pomôcť demokratizácii krajiny. Správna cesta vedie cez pozitívny príklad. Bývalý riaditeľ CIA pripomenul, že Ukrajina je pre Rusov kolískou ich štátnosti. A ak Rusi uvidia, že Ukrajincom sa vďaka demokracii darí lepšie, sami budú chcieť presadiť demokratické zmeny. „Pomáhať Ukrajine je preto teraz naším najsľubnejším strategickým plánom, ktorého sa pán Putin obáva,“ zdôraznil bývalý riaditeľ CIA.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Sociológ Haulík: Kiska sa potešil, že už to má za sebou. Remišová je príliš neskúsená politička

Za ľudí nemá perspektívu s Remišovou na čele – je presvedčený sociológ Pavel Haulík. Remišovej podľa neho chýbajú politické skúsenosti. „Ona ako keby...

Bieloruská polícia opäť zasahovala proti demonštrantom

Bieloruská polícia použila v pondelok gumené projektily, obušky a slzotvorný plyn proti demonštrantom v Minsku, ktorí opäť protestovali proti výsledkom prezidentských volieb....

EÚ a USA odsúdili zatknutia hongkonských aktivistov

Európska únia a Spojené štáty odsúdili pondelňajšie zatknutie hongkonských aktivistov a mediálneho magnáta podporujúceho tamojšie prodemokratické hnutie. Hongkonská polícia...

Cichanovská podala sťažnosť na voľby. Na protesty nepôjde

Svitlana Cichanovská, hlavná súperka opätovne zvoleného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, sa nezúčastní na pouličných protestoch proti výsledkom nedeľňajších volieb, aby zabránila provokáciám...

Kollár chce každý rok navýšiť sumu pre 13. dôchodky o sto miliónov

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) sa bude usilovať každý rok zvýšiť sumu určenú na 13. dôchodky o 100...

Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov. Rusko sa zachová recipročne

Aktualizovaná správa Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov. Pre TASR to potvrdil riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych...

V Maďarsku zhabali rúška pochybnej kvality. V slovenskom kamióne

Vyše 100 000 kusov zdravotných ochranných prostriedkov pochybnej kvality a falšovaný tovar rôzneho druhu viezol slovenský kamión, ktorý na maďarskej diaľnici M1...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,599 +3 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,866 Infikovaných 702 Last updated: 11. augusta 2020 - 00:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky